
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2940/20
13 травня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Трут О.О., представника відповідача - Ватутіна І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕНІКС ЕНЕРДЖІ" про стягнення 85 000 грн в дохід державного бюджету,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, позивач) звернулась з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Фенікс Енерджі” (далі - ТОВ “Фенікс Енерджі”, відповідач) про стягнення адміністративного штрафу та інших санкцій в сумі 170000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії деякими ліцензіатами та пені, а тому просить їх стягнути в судовому порядку.
Ухвалою суду від 12.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 09.12.2020.
Ухвалою суду від 09.11.2020 зупинено провадження в адміністративній справі №500/2940/20 за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕНІКС ЕНЕРДЖІ" про стягнення 170000,00 грн до набрання законної сили рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/1490/20.
Ухвалою суду від 26.02.2021 поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 26.03.2021.
Від відповідача до суду 22.03.2021 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №500/1490/20, яке залишено без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021, відповідач сплатив на рахунок НКРЕКП штраф в розмір 85000,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 16.03.2021 №540.
Проте зазначає, що з вимогами про сплату пені в розмірі 85000,00 грн не згідний, оскільки він скористався своїм правом на оскарження штрафу в судовому порядку, тому вимога про сплату пені є необґрунтованою, а штраф сплачений.
Позивач подав 22.03.2021 відповідь на відзив, в якому зазначає, що позивач мав сплатити штраф у межах строку визначеного у статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг". Оскільки сума штрафу була сплачена 16.03.2021 з порушенням строків встановлених чинним законодавством, пеня за несвоєчасну сплату штрафу складає 85000,00 грн. Також зазначено, що оскарження рішення регулятора не зупиняє їх виконання.
Також, позивач подав 29.03.2021 заяву про зменшення позовних вимог, замість 170000,00 грн просить стягнути 85000,00 грн в дохід Державного бюджету України.
Відповідач подав 07.04.2021 заперечення на відповідь на відзив.
В судовому засіданні 13.05.2021 представник позивача просила позовні вимоги задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд зазначає наступне.
Як випливає із матеріалів справи, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.05.2020 №1008 за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії деякими ліцензіатами та невиконання рішення НКРЕКП на відповідача накладено штраф у розмірі 85000,00 грн (аркуш справи 7-8).
Постановою встановлено порушення підпункту 28 пункту 2.2 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати команди та вказівки оператора системи передачі відповідно до кодексу системи передачі, правил ринку та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Зокрема, в постанові відповідачу роз`яснено про необхідність сплати суми штрафу у 30-ти денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу.
Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.05.2020 №1008 відповідач 05.06.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (аркуш справи 9).
У зв`язку із несплатою сум штрафів у встановлений строк позивачем здійснено нарахування пені у сумі 85 000,00 грн. за несплату штрафу відповідно до постанови від 27.05.2020 №1008. Таким чином, позивач нарахував відповідачу штраф та пеню в загальній сумі 170000,00 гривень.
Як випливає із матеріалів справи, ТОВ “Фенікс Енерджі” звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою до НКРЕКП про визнання протиправною та нечинною постанови про накладення штрафу.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №500/1490/20 у задоволенні адміністративного позову відмовлено, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021 залишено без змін (аркуш справи 40-48).
Відповідачем 16.03.2021 сплачено штраф відповідно до постанови НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 у розмірі 85000,00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням від 16.03.2021 №540.
Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач станом на час розгляду справи сплачено основну заборгованість у вигляді штрафу у розмірі 85000,00 гривень, накладеного НКРЕКП постановою від 27.05.2020 №1008.
Проте, відповідачем на виконання постанови НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 до матеріалів справи не надано доказів сплати пені у сумі 85 000, 00 гривень.
Оскільки відповідач на виконання постанови НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 основну заборгованість у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 гривень сплачено поза межами встановленого строку, примусовому стягненню з відповідача в судовому порядку підлягає виключно заборгованість з пені у розмірі у сумі 85000,00 гривень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”)
Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1)застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2)накладення штрафу;
3)зупинення дії ліцензії;
4)анулювання ліцензії.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Як вже зазначалося судом раніше, постанову НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 отримано відповідачем 05.06.2020.
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, відповідач мав сплатити штраф до 05.07.2020 включно.
Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена в строк до 05.07.2020 не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не надходили.
Як було зазначено вище, відповідно до статті 22 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Судом встановлено, що постановою НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 на ТОВ “Фенікс Енерджі” було накладено штраф у розмірі 85 000 гривень.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, строк (05.07.2020), пеня станом на 01.10.2020 (момент подачі позову) складала 112200,00 грн, 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 85000 гривень)/100% = 1275 гривень.
88 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 отримана відповідачем 05.06.2020 (з 06.07.2020 по 01.10.2020).
Таким чином, пеня станом на дату подачі позову = 1275 грн.* 88 днів = 112200,00 гривень, та враховуючи положення статті 22 вказаного вище Закону, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора 85 000 гривень.
Таким чином, загальна сума позовних вимог на дату подання позовної заяви становила 85000,00 гривень + 85000,00 гривень =170 000,00 гривень.
Проте, враховуючи те, що відповідачем надано суду доказ на підтвердження про сплату до Державного бюджету штрафу у розмірі 85000,00 гривень, та позивач подав заяву про зменшення позовних вимог, суд дійшов висновку, що загальна сума позовних вимог складає 85000,00 гривень.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що оскільки він не відмовлявся від сплати штрафу, лише скористався своїм законним правом на її оскарження в судовому порядку, то пеня не мала б нараховуватися, оскільки чинним законодавством не передбачено зупинення нарахування пені в разі оскарження постанови про накладення штрафу, а тому ці твердження є безпідставними та необґрунтованими. Крім того, слід звернути увагу відповідача на те, що при зверненні до суду з позовом про скасування постанови НКРЕКП від 27.05.2020 №1008, товариство не скористалося правом на подання клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваної постанови, що б у випадку винесення відповідної ухвали суду дозволило відповідачу зазстерегтись у майбутньому від нарахування пені.
Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що накладаючи на відповідача штрафні санкції, пеню та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб, що передбачені законодавством.
Беручи до уваги те, що відповідачем суму штрафних санкцій в сумі 85 000, 00 гривень сплачено, постанова НКРЕКП від 27.05.2020 №1008 рішенням суду не скасована, обов`язок сплати відповідачем суми штрафних санкцій підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу – суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у даній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фенікс Енерджі" в дохід Державного бюджету України (за кодом бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції") 85 000 (вісімдесят п`ять тисяч) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 травня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (місцезнаходження/місце проживання: вул. Смоленська, 19,Київ 57,03057 код ЄДРПОУ/РНОКПП 39369133);
відповідач:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "ФЕНІКС ЕНЕРДЖІ" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Каганця, 16А,смт. Коропець,Монастириський район, Тернопільська область,48370 код ЄДРПОУ/РНОКПП 41750946);
Головуючий суддя Осташ А.В.