Рішення № 96929586, 17.05.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
460/1669/21
Номер документу
96929586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

17 травня 2021 року м. Рівне №460/1669/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Підприємства об`єднання громадян «Святобор-Л» до Державної податкової служби України про скасування індивідуальної податкової консультації,

В С Т А Н О В И В:

Підприємство об`єднання громадян «Святобор-Л» (далі – позивач), звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України (далі – відповідач) про скасування індивідуальної податкової консультації від 19.02.2021 № 665/ІПК/99-00-21-03-02-06. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.01.2021 підприємство звернулося до відповідача із заявою про надання податкової консультації в якій просило надати відповідь на запитання: 1) чи повинно ПОГ «Святобор-Л», як платник ПДВ відображати в актах приймання-передачі виконаних робіт (послуг) суми ПДВ за ставкою 20 %, або має вказувати, що ПДВ рахується за ставкою 0 %, враховуючи рішення суду по справі № 1740/2392/18; 2) чи має право ПОГ «Святобор-Л», як платник ПДВ, кошти сплачені контрагентами як ПДВ за надані ПОГ «Святобор- Л» послуги (роботи), (вивільнені кошти від сплати 20% ПДВ) використовувати для здійснення статутної діяльності (виплати зарплати інвалідам, створення робочих місць інвалідам, придбання основних засобів тощо), враховуючи рішення суду № 918/769/17. Відповідач 19.02.2021 надав індивідуальну податкову консультацію, зазначивши, що сутність нульової ставки ПДВ полягає у тому, що при застосуванні платником ПДВ (у тому числі Підприємством) такої ставки до операцій з постачанням товарів/ послуг, сума ПДВ буде становити 0 відс. від бази оподаткування ПДВ, та відповідно податкові зобов`язання з ПДВ дорівнюватимуть 0. Як зазначив далі відповідач, що при здійсненні платником ПДВ (у тому числі Підприємством) операцій з постачання товарів/послуг, що оподатковуються за нульовою ставкою, покупці таких товарів/послуг, не сплачують у складі їх вартості суму ПДВ. А тому платник ПДВ (у тому числі Підприємство) не отримує від таких покупців грошових коштів, сплачених як ПДВ. Позивач уважає, що відповідачем надано загальну податкову консультацію з оподаткування зазначивши (в тому числі Підприємство), і вона була відповідала б нормам ПКУ, як би ПОГ « Святобор-Л» не користувалось пільгами з оподаткування відповідно до пункту 8 підрозділу 2 розділу XX Перехідних Положень ПКУ. Оскільки надана індивідуальна податкова консультація суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору, то є підстава для її скасування. Просить позовні вимоги задовольнити.

У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позов у якому позовні вимоги не визнає. Свої заперечення обґрунтовує тим, що податкова консультація – це допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган. Відповідачем на звернення позивача, враховуючи аналіз положень ПКУ та опис питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, а також беручи до уваги положення доданих до звернення рішень судів, надано податкову консультацію, яка є обґрунтована та правомірна, не несе за собою скасування чи поновлення виконавчих документів, прийнятих контролюючим органом до відповідного платника. За наведеного просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив в якій відхиляє доводи відзиву та зазначає, що у зверненні ним ставились чіткі питання, а відповідачем надано відповідь на загальний режим оподаткування, що не відповідає оподаткуванню згідно пункту 8 підрозділу 2 розділу XX Перехідних Положень ПКУ.

16.03.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення(виклику) сторін.

22.04.2021 ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

За інформацією з реєстру платників ПДВ, розміщеного на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України (https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr. jspx), ПОГ "Святобор Л" (індивідуальний податковий номер 384399817144) з 26.09.2013 є зареєстрованим платником ПДВ.

Також судом встановлено, що за розпорядженнями Рівненської ОДА № 112 від 17.03.2015 та № 160 від 30.03.2016 ПОГ "Святобор Л" надано дозвіл на право користування пільгами з оподаткування, як такому, що відповідає встановленим критеріям, має соціальну значимість і забезпечує працевлаштування інвалідів.

16.01.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання податкової консультації в якій просив надати відповідь на запитання:

1) чи повинно ПОГ «Святобор-Л», як платник ПДВ відображати в актах приймання-передачі виконаних робіт (послуг) суми ПДВ за ставкою 20 %, або має вказувати, що ПДВ рахується за ставкою 0 %, враховуючи рішення суду по справі № 1740/2392/18;

2) чи має право ПОГ «Святобор-Л», як платник ПДВ, кошти сплачені контрагентами як ПДВ за надані ПОГ «Святобор- Л» послуги (роботи), (вивільнені кошти від сплати 20% ПДВ) використовувати для здійснення статутної діяльності (виплати зарплати інвалідам, створення робочих місць інвалідам, придбання основних засобів тощо), враховуючи рішення суду № 918/769/17.

Відповідач 19.02.2021 надав індивідуальну податкову консультацію, в якій з посиланням на положення розділу V та підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України надав відповіді на питання позивача, зокрема по питанню 1 відповідач зазначив, що вартість товарів/послуг, операції з постачання яких оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ, визначається без ПДВ та підлягає відображенню у первинних документах бухгалтерського обліку, які складаються за фактом здійснення таких операцій, також без ПДВ.

По другому питанню відповідач вказав, що сутність нульової ставки ПДВ полягає у тому, що при застосуванні платником ПДВ (у тому числі Підприємством) такої ставки до операцій з постачанням товарів/ послуг, сума ПДВ буде становити 0 відс. від бази оподаткування ПДВ, та відповідно податкові зобов`язання з ПДВ дорівнюватимуть 0.

При здійсненні платником ПДВ (у тому числі Підприємством) операцій з постачання товарів/послуг, що оподатковуються за нульовою ставкою, покупці таких товарів/послуг не сплачують у складі їх вартості суму ПДВ, а тому платник ПДВ (у тому числі Підприємство) не отримує від таких покупців грошових коштів, сплачених як ПДВ. Водночас, платник ПДВ (у тому числі Підприємство), що здійснює на митній території України операції з постачання товарів/послуг (продукції), які оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ, у разі виникнення від`ємного значення суми ПДВ, що визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду, та за умови дотримання вимог, визначених нормами ПКУ, має право на:

врахування такої суми від`ємного значення ПДВ у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПКУ);

або відшкодування такої суми від`ємного значення ПДВ з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) за відповідною заявою у сумі податку, фактично сплаченій у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України;

або зарахування такої суми від`ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зважає на таке.

За визначенням пп. 14.1.172-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України, індивідуальна податкова консультація - роз`яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.

Відповідно до положень ст. 52 ПК України за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов`язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Як визначено п. 53.2 ст. 53 ПК України, платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій або електронній формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Отже індивідуальна податкова консультація (допомога контролюючого органу) надається платнику податків для правильності застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта у межах їхньої компетенції з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому така консультація надана. При цьому, надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз`яснення щодо практичного її застосування.

Платник податків має право звертатись до суду про оскарження акту ненормативного характеру - податкової консультації. Підставою для визнання податкової консультації недійсною є її суперечність правовим нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Як убачається з матеріалів справи, у своєму запиті на отримання індивідуальної податкової консультації позивачем сформульовано питання: чи повинно ПОГ «Святобор-Л», як платник ПДВ відображати в актах приймання-передачі виконаних робіт (послуг) суми ПДВ за ставкою 20 %, або має вказувати, що ПДВ рахується за ставкою 0 %, враховуючи рішення суду по справі № 1740/2392/18; чи має право ПОГ «Святобор-Л», як платник ПДВ, кошти сплачені контрагентами як ПДВ за надані ПОГ «Святобор- Л» послуги (роботи), (вивільнені кошти від сплати 20% ПДВ) використовувати для здійснення статутної діяльності (виплати зарплати інвалідам, створення робочих місць інвалідам, придбання основних засобів тощо), враховуючи рішення суду № 918/769/17.

Однак, відповідачем було надано позивачу консультацію у якій роз`яснено загальні положення податкового законодавства щодо порядку оподаткування ПДВ та права на застосування пільги по ПДВ, а відповідь щодо застосування пункту 8 підрозділу 2 розділу XX ПК України, на думку суду, суперечить його змісту.

Суд зауважує, що згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до статті 194 розділу V Кодексу, операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об`єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.

Податок становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Аналогічний розмір ставки податку з ПДВ наведений і в ст. 193 ПК України.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПК України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 розділу V Кодексу.

За правилом пункту 8 підрозділу 2 розділу XX ПК України, на період до 1 січня 2025 року за нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими об`єднаннями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.

Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів.

Зазначені підприємства та організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному контролюючому органі, яка здійснюється на підставі подання відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу та позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

При порушенні вимог цього пункту платником податку контролюючий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов`язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Кодексом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.

Податкова звітність таких підприємств та організацій надається у порядку, встановленому законодавством.

Суд звертає увагу, що нульова ставка ПДВ – це податок, який стягується за ставкою 0 %. У цьому розумінні нульова ставка має такі ж наслідки, як і звільнення від податку. Однак суб`єкт економічної діяльності, котрий сплачує податок за нульовою ставкою, одержує право на повернення (залишення в своєму розпорядженні) всієї суми ПДВ, що входить у вартість товарів і послуг. Оподаткування за нульовою ставкою ставить його у вигідніші умови порівняно з іншими підприємствами, котрих просто звільнено від сплати податку.

При цьому, здійснюючи за нульовою ставкою оподаткування податком на додану вартість постачання товарів та послуг, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, такі громадські організації інвалідів здійснюють розрахунок не внесених до державного бюджету сум податку на додану вартість через застосування нульової ставки за алгоритмом: СП = (V пост. нульов. - V прид.) х розмір ставки податку, де: СП - сума пільг; V пост. нульов. - обсяги операцій, оподатковуваних за нульовою ставкою, - з розділу I "Податкові зобов`язання" податкової декларації з податку на додану вартість; V прид. - обсяги операцій з придбання товарів, які використані в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, сутність застосування нульової ставки ПДВ для підприємств та громадських організацій інвалідів полягає у тому, що такі підприємства застосовують нульову ставку ПДВ саме до своїх податкових зобов`язань, а не до податкових зобов`язань платників податку, які отримують від них товари і послуги. Іншими словами нульова ставка застосовується лише при визначені підприємствами та громадськими організаціями інвалідів суми ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету.

Відповідно до цього, на думку суду, ПОГ "Святобор-Л" мало право нараховувати на безпосередньо виготовлені ним товари і надані послуги ПДВ за ставкою 20 %, а при визначені своїх податкових зобов`язань з ПДВ за такими операціями оподатковувати їх за ставкою 0%. Різниця в ставках, у вигляді сум ПДВ не внесених до державного бюджету через застосування нульової ставки, і є тією податковою пільгою, що надана такому соціально значимому підприємству, що забезпечує працевлаштування інвалідів.

З урахуванням наведеного, позаяк, індивідуальна податкова консультація відповідача від 19.02.2021р. за № 665/ІПК/99-00-21-03-02-06 суперечить нормам та змісту пункту 8 підрозділу 2 розділу XX ПК України, то така податкова консультація належить до скасування.

За правилами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому, відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи позивач належними та допустимими доказами довів обґрунтованість заявлених позовних вимог, тому суд прийшов до висновку про задоволення позовної заяви в повному обсязі.

Судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 2270грн згідно квитанції № 0.0.2038255261.1 від 03.03.2021, дублікат якої знаходиться у справі, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України відшкодовуються позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити.

Скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України від 19 лютого 2021 року за № 665/ІПК/99-00-21 -0302-06.

Стягнути на користь Підприємства об`єднання громадян «Святобор-Л» судовий збір в сумі 2270грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень» за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - Підприємство об`єднання громадян «Святобор-Л» (34520, Рівненська обл., Сарненський р-н, с. Ремчиці, вул. Суха Груша, 1; код ЄДРПОУ 38439980);

2) відповідач - Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя Т.О. Комшелюк