
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2021 р. № 400/1982/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Департамента патрульної поліції, вул. Федора Ернста, 3, м. Київ 48, 03048
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції (надалі - відповідач) з вимогами визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що звернувся до Урядового контактного центру із скаргою на бездіяльність, щодо припинення порушень вимог карантину, начальника управління патрульної поліції в Миколаївській області, звернення було зареєстровано 23.01.2021 року за №ІЛ-11953697. Однак відповідач до моменту подання позивачем позовної заяви про результати розгляду звернення не повідомив, чим порушив право позивача на отримання повідомлення про результати перевірки звернення
Відповідач надав до суду відзив в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки звернення в межах компетенції було комплексно розглянуто та надано позивачу обґрунтовану відповідь на вказані звернення. Відповідь на неодноразові скарги позивача направлено 01.03.2021 року засобами поштового зв`язку за вказаною у зверненні адресою, що підтверджується списком згрупованих простих відправлень поданих по Україні ВПЗ №48.
Ухвалою суду від 31.03.2021 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
06.05.2021 та 12.05.2021 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про долучення доказів.
Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд -
ВСТАНОВИВ:
23.01.2021 року позивач звернувся до Урядового контактного центру зі скаргою на бездіяльність, щодо припинення порушень вимог карантину, начальника Управління патрульної поліції в Миколаївській області ОСОБА_4 . Звернення позивача в той же день було надіслано до відповідача за № ІЛ-11953697.
Звернення позивача за № ІЛ-11953697 отримано відповідачем 28.01.2021 року та зареєстровано за вх.№ І-1588/41/2/02-2021.
Позивачем неодноразово направлялись звернення з приводу порушення службової дисципліни начальником ІПП в Миколаївській області ОСОБА_4 , а саме звернення за №№ ІЛ-11929893 від 19.01.2021 року (вх.ДПП №1587/41/2/01-2021), ІЛ-11970629 від 26.01.2021 (вх. ДПП №І-1589/41/2/01-2021), ІЛ-12029484 від 05.02.2021 року (вх.ДПП № 2297/41/2/02-2021).
01.03.2021 року Відповідачем в межах компетенції комплексно розглянуто вказані звернення та першим заступником начальника Білошицьким Олексієм надано обґрунтовану та цілісну відповідь на вказані звернення.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходив з такого.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення врегульовано Законом України "Про звернення громадян".
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 40 Конституції України встановлює, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно із статтею 1 Закону № 393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 393/96-ВР, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань.
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону № 393/96-ВР, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Таким чином, вказаною нормою Закон України "Про звернення громадян" визначає з якими зверненнями може звертатись громадянин та встановлює ознаки кожного із звернень.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Таким чином, надання відповіді на звернення громадян є обов`язком відповідача.
Згідно з статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, серед іншого: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.
Статтею 20 того ж Закону передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому, загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
При цьому, ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» визначено, які саме звернення не підлягають розгляду та вирішенню, а саме, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає. Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
Спірним питанням в даній справі є саме ненадання відповіді на заяву позивача від 23.01.2021 року у встановлений законодавством строк.
Як стверджує відповідач, звернення позивача від 23.01.2021 року припадало на вихідний день суботу, отримано Департаментом патрульної поліції 28.01.2021 року (четвер) та зареєстровано за вх.№І-1588/41/2/02-2021.
Відповідно строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку, якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця. Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день.
Оскільки, останній день строку (28.02.2021 р.) припав на вихідний - неділю, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день - понеділок 01.03.2021 року.
Таким чином відповідач доводить свою позицію, що посадовими особами було належним чином здійснено перевірку звернення гр. ОСОБА_1 та у встановлений строк направлено результати та рішення по ньому.
Стосовно позиції відповідача, яка полягає у надходженні звернення позивача до Департаменту саме 28.02.2021 року, суд зазначає, що відповідачем 12.05.2021 року надано до суду докази отримання звернення 28.01.2021 року, що підтверджується відтиском штампу Департаменту патрульної поліції.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач не допустив протиправної бездіяльності, та не порушив прав позивача.
Викладене є підставою для відмови в задоволенні позову.
На підставі вищенаведеного, оскільки відповідь на звернення позивача було надано в передбачений законодавством строк, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неповідомлення позивачу результатів розгляду його звернення, а, відтак, і зобов`язувати відповідача надати відповідь, оскільки вона надана позивачу у передбачений законодавством строк.
Отже, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП відсутній, паспорт НОМЕР_1 ) до Департамента патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ 48, 03048, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 40108646) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар