
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1383/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємство «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 22 березня 2020 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУДПС у Луганській області) до Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємство «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради (далі – відповідач, КСТП «РТКЕ»), в якому позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача коштів за податковим боргом у загальній сумі 1176398,50 грн, у тому числі:
з податку на додану вартість у розмірі 1088331,60 грн, з яких: основного платежу у розмірі 1088331,60 грн, з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника та з рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ;
з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у розмірі 88066,90 грн, з яких: штрафних санкцій у розмірі 77804,00 грн в дохід місцевого бюджету з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Рубіжне Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем облік з 04.05.2005 за № 156. Станом на 22.02.2021 в інтегрованій картці відповідача з податку на додану вартість обліковується заборгованість на загальну суму 1088331,60 грн основного зобов`язання.
Позивачем проведено камеральну перевірку строку сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на прибуток КСТП «РТКЕ», за результатами якої складено акт від 18.06.2020 № 534/12-32-51-04/33515421. Дані камеральної перевірки свідчать про порушення строків сплати узгоджених сум грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємства протягом строків, встановлений пунктами 57.1, 57.3 статті 57 Податкового кодексу України. Таким чином, за результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 26.06.2020 № 0006805104, згідно з яким контролюючим органом на підставі статті 126 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 10 % на суму 6719,27 грн, та податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 26.06.2020 № 0006795104, згідно з яким до відповідача застосовано штрафи (фінансову) санкцію у розмірі 20 % на суму 71084,73 грн. Податкові повідомлення-рішення направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який отримано 30.06.2020. Суми штрафних на загальну суму 77804,00 грн, що визначені в податкових повідомленнях-рішеннях станом на 22.02.2021 є узгодженими та не сплаченими.
Також відповідно до вимог статті 129 Податкового кодексу України, та у зв`язку з несвоєчасною сплатою КСТП «РТКЕ» грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств, відповідачу нараховано пеню в розмірі 10262,90 грн за період з 20.02.2013 по 15.03.2020, про що 15.03.2020 відображено в інтегрованій картці АІС «Податковий блок» відповідача (за кодом платежу 11020201).
У зв`язку з цим, станом на 22.02.2021 в інтегрованій картці відповідача обліковується заборгованість з податку на прибуток підприємств на загальну суму 88066,90 грн., з яких: штрафні санкції - 77804,00 грн, пеня - 10262,90 грн.
У зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань та з метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, КСТП «РТКЕ» сформовано податкову вимогу форми «Ю1» від 31.05.2005 № 276 та форми «Ю2» від 04.10.2005 № 290, які отримані посадовою особою відповідача 02.09.2005 та 05.10.2005 відповідно.
Ухвалою від 23.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 60-61).
Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
КСТП «РТКЕ», код за ЄДРПОУ 33515421, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області, перебуває за основним місцем обліку у Головному управлінні ДПС у Луганській області, Рубіжанське управління, ДПІ у м. Рубіжному з 04.05.2005, місцезнаходження: 93000, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Іванова, будинок 157, що підтверджено довідкою про ідентифікаційні дані платника податків (арк. спр. 9-10).
КСТП «РТКЕ» до контролюючого органу подано такі податкові декларації з податку на додану вартість та, відповідно, узгоджено такі податкові зобов`язання з ПДВ:
- податкова декларація з ПДВ від 17.03.2020 № 9055438510 за лютий 2020 на суму 265168,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 18.05.2020 № 9109043303 за квітень 2020 на суму 139952,00 грн;
- уточнюючий розрахунок з ПДВ від 15.06.2020 № 9135384349 за квітень 2020 року, який відповідачем збільшено грошове зобов`язання з ПДВ на суму 124,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 15.06.2020 № 9135408907 за травень 2020 року на суму 50044,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 15.07.2020 № 9167973179 за червень 2020 року на суму 27361,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 17.08.2020 № 9202950154 за липень 2020 року на суму 5881,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 16.09.2020 № 9234664344 за серпень 2020 року на суму 413490,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 15.10.2020 № 9265929401 за вересень 2020 року на суму 31,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 17.11.2020 № 9303038698 за жовтень 2020 року на суму 14219,00 грн;
- податкова декларація з ПДВ від 17.12.2020 № 9337284217 за листопад 2020 року на суму 222,00 грн;
- уточнюючий розрахунок з ПДВ від 27.01.2021 № 9008036405 за грудень 2020 року, яким відповідачем збільшено грошове зобов`язання з ПДВ на суму на 3232,00 грн;
- податкова декларацію з ПДВ від 19.01.2021 № 9369247949 за грудень 2020 року на суму 412254,00 грн (арк. спр. 20-31).
Станом на 22.02.2021 за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість на загальну суму 1088331,60 грн основного зобов`язання, що підтверджено розрахунком суми недоїмки, інтегрованою карткою платника податку на додану вартість (арк. спр. 15-19).
Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку строку сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на прибуток КСТП «РТКЕ», за результатами проведення якої складено акт від 18.06.2020 № 534/12-32-51-04/33515421, згідно з висновками якого платник податків порушив строки сплати узгоджених сум грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємства протягом строків, встановлених пунктами 57.1, 57.3 статті 57 Податкового кодексу України (арк. спр. 46-50).
За результатами перевірки кoнтpoлюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 26.06.2020 № 0006805104, згідно з яким контролюючим органом на підставі статті 126 Податкового кодексу України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 10 % на суму 6719,27 грн, та податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 26.06.2020 № 0006795104, згідно з яким до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 20 % на суму 71084,73 грн (арк. спр. 52-53, 54-55).
Податкові повідомлення-рішення направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення, які отримано уповноваженою особою відповідача 30.06.2020 (арк. спр. 51).
Станом на 22.02.2021 в інтегрованій картці відповідача обліковується заборгованість з податку на прибуток підприємств на загальну суму 88066,90 грн, з яких: штрафні санкції - 77804,00 грн та пеня - 10262,90 грн (арк. спр. 32-33, 34-44).
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом сформовано КСТП «РТКЕ» податкові вимогу форми «Ю1» від 31.05.2005 № 276 та форми «Ю2» від 04.10.2005 № 290, які отримані посадовою особою платника податків 02.09.2005 та 05.10.2005 відповідно (арк. спр. 12-13).
Відповідно до розрахунків боргу, пені, інформації про наявність/відсутність податкового боргу у платника по Україні в цілому станом на 22.02.2020, інтегрованої картки платника податків у відповідача наявний податковий борг з податку на прибуток підприємств та фінустанов комунальної власності у сумі 10262,90 грн, та з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів та послуг у сумі 1088331,60 грн (арк. спр. 67,68).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. п. 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п. п. 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (п. п. 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.5).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
З вищеописаних доказів судом встановлено, що за КСТП «РТКЕ» станом на 22.02.2021 обліковується податковий борг у загальній сумі 1176398,50 грн, у тому числі: з податку на додану вартість на суму 1088331,60 грн та з податку на прибуток підприємств на суму 88066,90 грн, який виник за відповідачем через несплату у встановлений статтею 57 Податкового кодексу України строк узгоджених податкових зобов`язань, самостійно визначених платником податків у податковій декларації та нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями.
Відповідачем доказів сплати вказаного податкового боргу суду не надано.
Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Пунктами 95-1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки КСТП «РТКЕ» вручено першу та другу податкові вимоги, яка є чинною, суд дійшов висновку, що позивач дотримав визначених статтею 95 Податкового кодексу України вимог та має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу КСТП «РТКЕ» шляхом стягнення коштів.
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 44082150) до Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємство «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради (місцезнаходження: 93000, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Іванова, будинок 157, код за ЄДРПОУ 33515421) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради кошти за податковим боргом у загальній сумі 1176398,50 грн (один мільйон сто сімдесят шість тисяч триста дев`яносто вісім гривень 50 коп.), в тому числі:
з податку на додану вартість у розмірі 1088331,60 грн, з яких: основного платежу у розмірі 1088331,60 грн, з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника, та з рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ в дохід Державного бюджету України;
з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у розмірі 88066,90 грн, з яких: штрафних санкцій у розмірі 77804,00 грн, пені у розмірі 10262,90 грн з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника, в дохід місцевого бюджету.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова