
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 травня 2021 року Справа № 280/1572/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Асоціації фермерських господарств «Агро» (71710, Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне Поле, вул. Горького, буд. 28, код ЄДРПОУ 22136898)
Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
24.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Асоціації фермерських господарств «Агро» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області форми «ПС» від 01.10.2020 №0000450901.
Ухвалою суду від 26.02.2021 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 23.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 14.05.2021 замінено відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами проведеної фактичної перевірки складено акти, в яких зафіксовано порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України в частині не обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарі та відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі вказаних лічильників. Позивач зазначає, що він вчинив всі залежні від нього дії, але певні обставини унеможливили вчасне виконання ним вимог законодавства в частині не обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарі. В допущених порушеннях відсутня вина позивача.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, надав до суду першої інстанції відзив, у якому зазначив, що враховуючи встановлення перевіркою порушення позивачем вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, відповідальність за які передбачена п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, на позивача правомірно були накладені штрафні санкції, відповідно податкове повідомлення-рішення винесено правомірно.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що у позивача за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Європейська, буд. 72/А розташований акцизний склад-АЗС, номер запису в реєстрі -13547, ідентифікатор об`єкта оподаткування - 1000003, уніфікований номер акцизного складу - 1008871.
На зазначеній територій знаходиться 4 Резервуари акцизного складу 1008871 (визначені у акті перевірки) та 2 заправні колонки.
Відповідно до наказу ГУ ДПС у Запорізькій області № 1863 від 18.08.2020 та направлень від 18.08.2020 №№ 2099, 2100 на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п. 75.1 ст.75, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області була проведена перевірка позивача за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального (АЗС) за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Європейська, 72/А, якою встановлено порушення позивачем:
-пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-Vl (зі змінами та доповненнями), в частині не обладнання витратомірами- лічильниками та рівнемірами-лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі;
-пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального по акцизному складу - АЗС, номер запису в реєстрі - 13547, ідентифікатор об`єкта оподаткування - 1000003, Уніфікований номер акцизного складу - 1008871 не надавались щоденно Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального в період з 01.01.2020 року по 29.06.2020 року(включно);
- п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010р №2755-VI (із змінами та доповненнями).
За результатами фактичної перевірки складено Акт який зареєстровано 28.08.2020 за № 0576/08/01/32/22136898.
Позивач не погодившись з висновками Акту перевірки від 28.08.2020 №0576/08/01/32/22136898 надав заперечення від 15.09.2020 вих. 15/09-02. Головним управлінням ДПС у Запорізькій області надано відповідь листом від 28.09.2020 №54716/10/08- 01-09-01-16.
На підставі акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення від 01.10.2020 року за №0000440901 на суму 90 000,00 грн. та № 0000450901 на суму 120 000,00грн.
Не погоджуючись з визначеними податковими повідомленнями рішеннями, позивач звернувся у адміністративному порядку зі скаргою до ДПС України.
12.02.2021 позивачем отримано Рішення про результати розгляду скарги ДПС України від 05.02.2021 №2825/6/99-06-03-01-06, яким скаргу позивача задоволено частково, скасовано ППР №0000440901 від 01.10.2020 та залишено в силі спірне податкове повідомлення-рішення №0000450901 від 01.10.2020.
Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення - рішення №0000450901 від 01.10.2020 протиправним позивач звернувся до суду із позовом про його скасування.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються положеннями ПК України.
Так, пп.14.1.6. п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
В свою чергу, пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що розпорядник акцизного складу це суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб`єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Відповідно до представленої для перевірки позивачем ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №08220314201900003 з терміном дії з 01.07.2019 року по 01.07.2024 року, останній здійснює роздрібну торгівлю пальним за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Європейська, буд. 72/А .
Наявність вказаної ліцензії відповідачем не заперечується та не спростовується.
Пунктом 230.1. ст.230 ПК України визначено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.
За змістом п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми п.230.1 ст.230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.
Відповідно до вимог ст.230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку (далі по тексту - Порядок №891).
Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (пп. 3 п. 2 Порядку №891).
Відповідно до пп.4 п.2 Порядку обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
Враховуючи норми п.22 підрозд.5 розд. XX ПК України, відповідно до п.12 підрозділ 5 розд.XX ПК України, розпорядники акцизних складів, відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
1) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яка перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.07.2019 року;
2) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.10.2019 року;
3) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 01.01.2020 року.
Тобто при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Як вбачається з акту перевірки, відповідно Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового АФГ «АГРО» (Код ЄДРПОУ 22136898), зареєстрований платником в зазначеному реєстрі за: № 2163, дата внесення запису до реєстру 27.06.2019 р. (дата модифікації 10.12.2019)
Згідно даних ІС «Податковий блок» АФГ «АГРО» (Код ЄДРПОУ 22136898]за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Європейська, (Кирова), бул. 72/А, зареєстровано:
акцизний склад - АЗС, номер запису в реєстрі - 13547, ідентифікатор об`єкта оподаткування - 1000003, Уніфікований номер акцизного складу - 1008871.
Згідно баз даних ІС «Податковий блок», ІС «Архів електронної звітності», Єдиного ліцензійного реєстру та наданих документів які додаються до заяви, що визначені законодавством встановлено, що на зазначеній території знаходиться 4 резервуара та 2 заправні колонки.
Під час проведення фактичної перевірки службовими особами АФГ «Агро» не були надані до огляду резервуари обладнанні рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками.
Відповідно даних Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників АФГ «АГРО» (Код ЄДРПОУ 22136898) по:
акцизному складу - АЗС, номер запису в реєстрі - 13547, ідентифікатор об`єкта оподаткування - 1000003, Уніфікований номер акцизного складу - 1008871 подано довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального (горизонтальний підземний -серійний (ідентифікаційний номер) 23; горизонтальний підземний серійний (ідентифікаційний номер) 7; горизонтальний підземний серійний (ідентифікаційний номер)-8; горизонтальний підземний серійний (ідентифікаційний номер)-9), витратоміри та рівнеміри (VEEDER-ROOT--серійний (ідентифікаційний номер) 311314; (VEEDER-ROOT--серійний (ідентифікаційний номер)-316796; (VEEDER-ROOT--серійний (ідентифікаційний номер) -316794; (VEEDER-ROOT--серійний (ідентифікаційний номер)-316848), (форма J0210301) за №9150913012 від 30.06.2020.
Посадовими особами підприємства АФГ «АГРО» (Код ЄДРПОУ 22136898) до перевірки не надано документи на повірку та установку витратомірів-лічильників та /або рівномірів - лічильників.
Таким чином, проведеною перевіркою АФГ "АГРО" (ЄДРПОУ 22136898) за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Європейська, буд. 72/А: на акцизному складі №1008871 встановлено відсутність (не обладнання та не реєстрацію в Єдиному державному реєстрі в законодавчо встановлені строки) рівнемірів-лічильників на резервуарах для зберігання та відпуску пального в кількості 4 одиниці, відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників на місці відпуску пального наливом з акцизного складу в кількості 2 одиниці, чим порушено вимоги пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями).
Пунктом 128 прим.1.1 ст.128 прим.1 ПК України передбачено, зокрема, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 грн. за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу, та/або незареєстрований витратомір-лічильник.
Відповідно до пункту 18 Підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» Податкового кодексу України норми пункту 128-1.1 статті 128-1 цього Кодексу застосовуються з 01 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).
З аналізу наведених вище норм вбачається, що резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, з 01.01.2020 року повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (п. 230.1 ст. 230 Кодексу), а відповідальність за порушення цієї вимоги настає з 1 квітня 2020 року.
У позові позивач зазначає, що замовив у TOB «АМАТЕК» необхідне обладнання, на загальну суму 629680, грн (з урахуванням ПДВ), що підтверджується Договором №24/01-20 від 24.01.2020 та рахунком на оплату № 41, та сплатив кошти за вказане обладнання згідно виписки банку за 27.01.2020 та виписки банку за 26.03.2020.
Проте, карантин, встановлений постановою Кабінету Міністрів України в Україні, став для контрагента позивача та самого позивача форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною волі сторін договору щодо поставки TOB «АМАТЕК» позивачу датчику рівня, та обладнання позивачем акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Вказана обставина була непередбачуваною та перешкоджала позивачу здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Суд не приймає до уваги такі посилання позивача, оскільки вказаними вище нормами Податкового кодексу України встановлено обов`язок суб`єкта (розпорядника акцизних складів, де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів) обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у строк не пізніше 01.01.2020 року.
За відсутності обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та відсутності реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у встановлений строк виключає можливість проведення суб`єктом здійснення операцій з обігу пального та його зберігання.
Відповідальність за порушення вказаного обов`язку застосовується з 01.04.2020 року.
Враховуючи той факт, що перевірка проводилася 28.08.2020, а позивачем суду не було надано жодного доказу, який вплинув на неможливість поставки та монтажу обладнання з січня 2020 (ані листа контрагента про хворобу співробітників, або закриття підприємства на момент карантину що унеможливлювало поставку обладнання), тому суд не приймає аргумент позивача щодо введення карантину (дата введення карантину 12.03.2020) так як ніяким чином не спростовує обов`язку позивача своєчасного встановлення відповідного обладнання з січня 2020, ще до введення карантину.
Беручи до уваги відсутність належного обґрунтування не виконання позивачем обов`язку щодо обладнання резервуарів, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі станом на 01.01.2020 року, суд погоджується з висновком відповідача про правомірне застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за відповідне порушення податкового законодавства.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення діяв обґрунтовано таз урахуванням всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, що зумовлює висновок суду про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви Асоціації фермерських господарств «Агро» (71710, Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне Поле, вул. Горького, буд. 28, код ЄДРПОУ 22136898) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 17.05.2021.
Суддя О.В. Конишева