Рішення № 96927757, 12.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2021
Номер справи
200/4011/21
Номер документу
96927757
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2021 р. Справа№200/4011/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) про відмову у призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» від 19.02.2021 року, зобов`язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» в розмірі 5000,00 гривень.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що поїхала до хворої матері до м. Донецька, де ІНФОРМАЦІЯ_1 в неї народилася дитина - ОСОБА_2 . Народження дитини було встановлено судовим рішенням, тому Бахмутським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області було зареєстровано народження та видано свідоцтво про народження 28.11.2020 року.

Повернувшись додому у м. Бахмут Донецької області, позивач в лютому 2021 року звернулася до відповідача із заявою про призначення грошової компенсації вартості одноразової грошової допомоги «пакунок малюка» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 744 «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», надавши довідку комунального підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» від 04.02.2021 року № 770.

Оскільки син позивача народжений на тимчасово окупованій території, остання не отримувала жодних видів соціальної допомоги при народженні дитини та не змогла скористатися можливістю отримати «пакунок малюка».

Зазначає, що сім`ї, в яких народилася дитина, мають право на отримання набору необхідних речей для новонародженої дитини. Отримати такий пакунок батьки новонародженої дитини мають, як правило, у пологовому будинку або, у разі його відсутності при виписці новонародженої дитини - в управліннях соціального захисту за місцем проживання/перебування заявника. Водночас у разі якщо натуральна допомога не була отримана з незалежних від батьків причин, вони можуть звернутися за грошовою компенсацією вартості натуральної допомоги «пакунок малюка».

Відповідач рішенням від 19.02.2021 року відмовив у призначенні грошової компенсації вартості одноразової грошової допомоги «пакунок малюка», оскільки позивачем не надано довідку з пологового будинку про неотримання нею одноразової грошової допомоги «пакунок малюка».

З зазначених підстав вважає рішення відповідача від 19.02.2021 року щодо відмови у призначенні грошової компенсації вартості одноразової грошової допомоги «пакунок малюка» протиправним та таким, що порушують її конституційні права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового засідання на 12 травня 2021 року. Також ухвалою позивача звільнено від сплати судового збору.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Позивачем надано клопотання про розгляд справи за її відсутності (а.с. 24).

Відповідачем надано письмовий відзив від 06.05.2021 року № 04 вх. 01-2719 (а.с. 25-28). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач 12.02.2021 року звернулася до управління з приводу призначення грошової компенсації вартості натуральної допомоги «пакунок малюка».

Проте, таку компенсацію не було призначено у зв`язку з не наданням довідки з пологового будинку про неотримання позивачем одноразової грошової допомоги «пакунок малюка» всупереч п. 13 постанови КМУ від 29.07.2020 № 744.

Наголошує, що дії управління не суперечать чинному законодавству, тому просив відмовити в позові ОСОБА_1 .

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність даного позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 5-8). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 у позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьку народився син ОСОБА_2 (а.с. 10).

Судом встановлено, що 19.02.2021 року позивач звернулася до УПСЗН Бахмутської міської ради з заявою № 307 про призначення грошової компенсації вартості одноразової грошової допомоги «пакунок малюка» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744 «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», надавши довідку комунального підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» від 04.02.2021 року № 770 про те, що ОСОБА_1 на допологовому та післяпологовому періоді у пологовому відділенні КНП «БЛІЛ м. Бахмут» не перебувала та відповідно «пакунок малюка» або грошової компенсації не отримувала(а.с. 32-33).

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 19.02.2021 року було вирішено не призначати грошову компенсацію з посиланням на ненадання довідки з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (а.с. 34).

Надану позивачем довідку комунального підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» від 04.02.2021 року № 770 відповідачем не враховано.

Відтак, відповідач вважає, що позивач, народивши дитину на окупованій території не має прав на грошову компенсацію вартості одноразової грошової допомоги «пакунок малюка» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 744 «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Перевіряючи правомірність рішення відповідача щодо відмови у призначенні грошової компенсації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», суд виходить з наступного.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-XII (далі - Закон № 2811) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 2 цього Закону (зі змінами, внесеними Законом № 930-IX від 30.09.2020) передбачено, що одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - одноразова натуральна допомога, що відноситься до допомоги при народженні дитини.

З метою забезпечення соціального захисту сімей з дітьми, підтримки розвитку відповідального батьківства постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2018 №427 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства шляхом запровадження: зокрема, передбачено, що з 01 вересня 2018 року надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» в межах державної допомоги сім`ям з дітьми, але не пізніше ніж через 30 днів з дня народження дитини.

20.06.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», якою затверджено Порядок надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - Порядок №512) та Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за рахунок субвенції з державного бюджету на виплату допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку.

Вказана постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №172 від 03.03.2020 року, проте дію Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», затвердженого пунктом 1 цієї постанови, відновлено згідно з постановою КМУ № 744 від 29.07.2020 року.

Вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за рахунок субвенції здійснюється відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Управлінням Організації Об`єднаних Націй з обслуговування проектів і Дитячим фондом Організації Об`єднаних Націй у сфері соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства та проектних угод, укладених між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій та Управлінням Організації Об`єднаних Націй з обслуговування проектів, на умовах співфінансування у межах та в строки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Забезпечення соціального захисту та відповідального батьківства в Україні».

Згідно з пунктами 2-4 Порядку №512 одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - набір необхідних речей для новонародженої дитини; отримувач допомоги «пакунок малюка» - мати, батько, родичі, патронатний вихователь новонародженої дитини.

Право на отримання допомоги «пакунок малюка» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину.

Допомога «пакунок малюка» надається на кожну новонароджену дитину.

Аналогічні положення містились також у пунктах 2-4 Порядку забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка» за рахунок коштів державного бюджету, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року №172 «Деякі питання забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка», що діяла до 22.08.2020 року.

За приписами пункту 6 Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках, затвердженого постановою КМУ № 744 від 29.07.2020 року призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за місцем проживання або місцем перебування отримувача.

Пунктом 3 вказаного Порядку (в редакції від 29.07.2020 року) було встановлено, що розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» становить 5 тис. гривень. Позивач просить нарахувати саме цю суму.

При цьому, в редакції Порядку, що діяла з 04.12.2020 року розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» збільшився та становив не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», тобто, 1921 грн. х 3=5763 грн., оскільки заяву позивачем подано 12.02.2021 року. Тому задовольнити ці вимоги слід у більшій сумі, ніж просить позивач з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України.

Грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.

Грошова компенсація за місцем перебування призначається за умови її неотримання за місцем проживання отримувача. Перевірка відомостей щодо неотримання грошової компенсації проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.

Грошова компенсація призначається в разі неотримання протягом 30 днів з дня народження дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» з незалежних від отримувача причин (зокрема, народження дитини до 37-го повного тижня вагітності (154-259 діб), народження дитини за кордоном, обсервація, карантин, самоізоляція, відсутність «пакунка малюка» в закладі охорони здоров`я, структурному підрозділі з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради за місцем проживання/перебування новонародженої дитини).

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_2 від 28.11.2020 року у позивача в м. Донецьку народився син - ОСОБА_2 . Позивач звернулася до відповідача своєчасно - до спливу 12 місяців з дня народження дитини.

Оскільки син позивача народжений на тимчасово окупованій території, остання не отримувала жодних видів соціальної допомоги при народженні дитини за місцем проживання та не змогла скористатися можливістю отримати «пакунок малюка», що підтверджено довідкою комунального підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» від 04.02.2021 року № 770 (а.с. 12).

В спірному рішенні відповідача від 19.02.2021 року не зазначено, з яких підстав відповідачем не враховано довідку комунального підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» від 04.02.2021 року № 770, а зазначено лише про її відсутність, що спростовано матеріалами справи.

Соціальна матеріальна допомога, як легітимне очікування у відповідності до рішення від 26 червня 2014 року Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10) становить право власності позивача, захист якого гарантується Протоколом 1 до статті 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Виходячи з встановлених судом фактичних обставин позивач відповідала критеріям, визначеним необхідними пунктом 6 Порядку.

Таке може вважатися підставою для виникнення у позивача легітимних очікувань, а отже майном, право власності на яке підлягають захисту відповідно до статті 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З зазначених причин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за подачу позовної заяви до управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Докази понесення позивачем інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 84502, Доненька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, буд. 53, код ЄДРПОУ 25953178) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» від 19.02.2021 року.

Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» в розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Рішення складено у повному обсязі та підписано 14 травня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова