Рішення № 96927445, 17.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
160/4969/21
Номер документу
96927445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року Справа № 160/4969/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗлатіна Станіслава Вікторовича за участі секретаря судового засіданняПіскун Я.В. за участі: представника позивача представника відповідача Юрко І.В. Козуб І.С, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просить:

визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові в призначення та виплаті допомоги позивачу на період працевлаштування, у відповідності до вимог ч.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;

зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату середньомісячної заробітної плати позивачу, у відповідності до вимог ч.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

позивач до обрання на посаду в органах місцевого самоврядування працював вихователем дитячого садка «Білочка»;

після звільнення з посади в органах місцевого самоврядування позивачу відмовили у працевлаштуванні вихователем дитячого садка «Білочка»;

після цього позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату допомоги позивачу на період працевлаштування, у відповідності до вимог ч.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;

позивач вважає, що подальше скасування директором дитячого садка «Білочка» свого рішення про відмову у працевлаштуванні позивача є неправомірним, оскільки позивач не має вищої або базової педагогічної освіти.

Ухвалою суду від 02.04.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки Комунальний заклад «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області скасував своє попереднє рішення про відмову у працевлаштуванні позивача та запропонував позивачу працевлаштуватися вихователем у садку. Тобто позивачу була запропонована посада, яку останній обіймав на момент обрання на посаду в органах місцевого самоврядування.

Ухвалою суду від 17.05.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою суду від 17.05.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позову.

Суд, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.

Позивач згідно копії трудової книжки позивача, яка міститься у матеріалах справи, до 19.02.1991 року працював вихователем дитячого садка «Білочка».

19.02.1991 року позивача звільнено з посади вихователя через обрання заступником голови Вільненської сільської ради.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з 21.05.1997 року замість посади заступника сільського голови введена виробна посада секретаря Вільненської сільської ради, яку позивач обіймав до 11.12.2020 року, що підтверджується копією трудової книжки позивача, яка міститься у матеріалах справи та не заперечується відповідачем.

11.12.2020 року позивача звільнено з посади секретаря Вільненської сільської ради, у зв`язку із закінченням строку повноважень (статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Позивач звернувся з листом до Комунального закладу «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області, тобто до попередньо місця працевлаштування, із заявою про працевлаштування.

Комунальний заклад «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області надав позивачу довідку № 39 від 11.12.2020 року про те, що станом на 11.12.2020 року не є можливим працевлаштування позивача на посаду вихователя через відсутність у позивача педагогічної освіти.

14.12.2020 року позивач звернувся із заявою до відповідача стосовно виплати допомоги позивачу на період працевлаштування, у відповідності до вимог ч.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», до якої додав довідку Комунального закладу «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області № 39 від 11.12.2020 року та копію трудової книжки.

26.02.2021 року відповідач листом № 000508 повідомив позивача про те, що позивач може бути працевлаштований до Комунального закладу «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області на посаду вихователя, а тому підстав для виплати допомоги позивачу на період працевлаштування, у відповідності до вимог ч.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» немає.

У матеріалах справи також міститься лист Комунального закладу «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області від 29.12.2020 року № 41, яким скасовано довідку № 39 від 11.12.2020 року та запропоновано позивачу для працевлаштування вакансію вихователя та запропоновано звернутися до Комунального закладу «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області.

Також у матеріалах справи міститься лист Управління освіти, культури, молоді та спорту відповідача від 24.02.2021 року № 128, у якому останнє повідомляє відповідача про те, що позивач може бути працевлаштований на посаду вихователя у Комунальному закладі «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області, оскільки там є відповідна вакансія.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 р. № 93-IV (далі - Закон № 93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Частиною 1, 2 статті 33 Закону № 93-IV встановлено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Гарантії для службовців, обраних на виборні посади, зайнятих на час виконання державних або громадських обов`язків, визначені статтями 118, 119 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до статті 118 зазначеного Кодексу працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

З аналізу зазначених норм права видно, що особа має право на отримання попередньої роботи (посади) або, за згодою працівника, іншої рівноцінної.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у поза робочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право особи на надання, після закінчення її повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади). В той же час, це право може бути реалізовано за умови наявності посади, або іншої рівноцінної посади.

Отже, законодавець гарантує колишньому депутату міської ради чи, як в даному випадку, секретарю міської ради, збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому обов`язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. За змістом Закону збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат міської ради, вжити заходи до його працевлаштування.

Гарантія збереження середньої заробітної плати, яку секретар міської ради одержував на виборній посаді, можлива лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому необхідною умовою реалізації зазначеного права є неможливість забезпечення роботодавцем надання попередньої роботи (посади), а у разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" покладає на роботодавця обов`язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Як видно з матеріалів позивач звернувся за працевлаштуванням до Комунального закладу «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області.

Комунальний заклад «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області повідомив позивача про те, що має вакансію вихователя та може працевлаштувати позивача.

Однак позивач повторно не подав заяву та документи для працевлаштування, а натомість звернувся з даним позовом до суду.

Суд зазначає, що оскільки Комунальний заклад «Вільненський дошкільний навчальних заклад (ясла-садочок) «Білочка» загального розвитку» Криворізької районної ради Дніпропетровської області повідомив позивача про те, що має вакансію вихователя та може працевлаштувати позивача, однак позивач не подав повторно заяву на працевлаштування, то гарантії передбачені частиною 1, 2 статті 33 Закону № 93-IV забезпеченні, а тому права та законні інтереси позивача не є порушеними.

Таким чином, позов не підлягає задоволенню.

Посилання позивача на те, що останній не має вищої або базової педагогічної освіти суд відхиляє, оскільки позивачу запропонували працевлаштування на посаді, яку останній обіймав до обрання на посаду в органах місцевого самоврядування.

У відповідності до вимог статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача, оскільки у позові відмовлено.

Керуючись ст. ст. 241-246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (53020, с. Лозуватка, Криворізький район, Дніпропетровська область, вул. Миру, 69, код ЄДРПОУ 04339860) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 17 травня 2021 року.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 17.05.2021 року

Помічник судді Лісна А.М.