Рішення № 96919817, 06.05.2021, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
06.05.2021
Номер справи
592/5376/20
Номер документу
96919817
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа№592/5376/20

Провадження №2/592/547/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2021 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Гуріної А.О., представника відповідача - Чернадчук О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, треті особи - Первинна профспілкова організація КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумська міська рада, про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом і вимоги обґрунтовує тим, що 14.08.2017 року її було прийнято на посаду лікаря-стажиста із управління охороною здоров`я згідно наказу №318-ос від 09.08.2017 року. 07.09.2017 року вона була переведена на посаду лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації згідно наказу №408-ос від 06.09.2017 року. 30.03.2020 року наказом №213-ос її звільнено з посади лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації з 31.03.2020 року за п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням чисельності працівників. 31 жовтня 2018 року рішенням Сумської міської ради №4038-МР «Про припинення комунальної установи «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої діви Марії» шляхом реорганізації в порядку перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було вирішено припинити комунальну установу «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» шляхом реорганізації в порядку перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради. На підставі зазначеного рішення було затверджено Статут комунального некомерційного підприємства «Клінічного пологового будинку Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради. Згідно затвердженого Статуту КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради засновником, Власником та органом управління майном підприємства є територіальна громада міста Суми в особі Сумської міської ради (п.1.6. Статуту). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Сумській міській раді, її виконавчому комітету, Сумському міському голові та Уповноваженому органу (п.1.7. Статуту). Після здійснення реорганізації, яка відбулася в жовтні 2018 року на профспілкову організацію КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР почали надходити листи, що відповідно до Концепції реформи охорони здоров`я України, потрібно проводити заходи оптимізації чисельності та штату персоналу закладу. З січня 2020 року планується початок впровадження реформи на рівні надання спеціальної (вторинної) медичної допомоги. (Лист №01-07/1/1504 від 02.10.2019 року). 23 грудня 2019 року листом №01-07/5/2012 профспілковий комітет КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР було повідомлено про скорочення чисельності штату працівників та додано до листа копії пропозицій щодо нової організації структури КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР від 16.12.2019 року, копію Техніко-економічного обґрунтування необхідності оптимізації чисельності працівників КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР відповідно до нової організаційної структури від 20.12.2019 року та список посад (із зазначенням їх кількості), що підлягають скороченню. 15.01.2020 року КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР був виданий наказ №10 про скорочення посад, на підставі якого було вручено повідомлення про можливе звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці. З зазначеним наказом вона ознайомлена не була, про скорочення дізналася вже в момент вручення повідомлення. Вважає, що її скорочення є безпідставним та незаконним оскільки по перше не було погодження профспілкової організації на її звільнення, що чітко передбачено Кодексом Законів про працю України.17.03.2020 року Головою ППО КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР була надана відповідь, відповідно до якої профспілковий комітет не надав згоду на скорочення працівників на тій підставі, що власник закладу не видавав розпорядження (наказу) про реорганізацію чи скорочення працівників закладу охорони здоров`я, що передбачено чинним законодавством. Засновником (власником) КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР є Сумська міська рада на підставі рішення №4038-МР від 31 жовтня 2018 року, яка мала ухвалити рішення, щодо скорочення працівників чи реорганізації підприємства. Також, при скороченні не було враховано всіх передбачених законом гарантій, а саме при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. Положеннями ст.42 КЗпП України також передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Позивач також зазначає, що вона має на утриманні двох малолітніх дітей, які потребують значного матеріального утримання, також вона є вимушеною переселенкою з Донецької області. При скороченні її цього враховано не було, що також грубо порушує її право на працю. Директором КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР було видано наказ №133 від 16.08.2019 року «Про оптимізацію організаційної структури КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії», на підставі зазначеного наказу робоча група і здійснювала оцінювання всіх працівників, а які саме критерії враховувалися під час визначення продуктивності праці не відомо, тому як ніяких тестувань для визначення підготовки працівників не здійснювалося. Вона в свою чергу постійно підвищувала свою кваліфікацію, що підтверджується свідоцтвом про підвищення кваліфікації. КНП «КПБ Пресвятої Діви Марії» СМР не здійснило всіх дій, які необхідно здійснити при вивільненні значної кількості працівників, а саме не повідомили про вивільнення державну службу зайнятості, що передбачено чинним законодавством. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким скасувати наказ №213-ос від 30.03.2020 року про її звільнення за п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням чисельності працівників, та поновити її на посаді лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника позивачки надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та без участі позивачки. Приймаючи участь в судових засіданнях позивач, представник позивачки позовні вимоги підтримали повністю з зазначених в позові підстав.

Представник відповідача КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради - Чернадчук О.В., в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав. Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 30 листопада 2016 року Кабінетом Міністрів України видано розпорядження №1013-р., згідно якого в 2020 році запроваджується новий механізм розподілу бюджетних коштів на фінансування медицини через закупівлю медичних послуг. У зв`язку зі зміною моделі фінансування та недостатністю коштів наказом директора КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради №133 від 16.08.2019 року було створено робочу групу, метою якої була розробка нової оптимальної структури підприємства в умовах переходу вторинної ланки медицини на нову модель фінансування. Вищезазначеною робочою групою було підготовлено Техніко-економічне обґрунтування необхідності оптимізації чисельності працівників КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради. На підставі пропозицій робочої групи наказом Директора КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради №9 від 13.01.2020 року було затверджено новий штатний розпис станом на 01 квітня 2020 року з кількістю посад 274,25, доручено підготувати наказ про скорочення посад та провести заходи щодо надання відповідної інформації профспілковій організації та попередження працівників, посади яких підлягають скороченню з обов`язковістю дотримання всіх вимог трудового законодавства щодо строків та пропозицій зайняття вакантних посад, а також повідомлення в строк до 31.01.2020 Сумський міський центр зайнятості про майбутнє скорочення за формою 4-ПН. Крім того, 23 грудня 2019 року було направлено лист Голові профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» з повідомленням про заплановане скорочення чисельності та штату працівників та проханням провести консультації стосовно заходів щодо запобіганню звільнень працівників чи зведенню кількості їх до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень. 15 січня 2020 року директором КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради прийнято наказ №10 про скорочення посад. 23 січня 2020 року директором КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради видано наказ №47-ОС про попередження працівників про можливе звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці. 30 січня 2020 року позивачці було вручено під підпис повідомлення про скорочення. 29 січня 2020 року Сумському міському центру зайнятості було надано інформацію про майбутнє вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці за формою 4-ПН. 28 січня 2020 року Головою профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було отримано подання про надання згоди на звільнення працівників за п.1 ст.40 КЗпП України. 30 січня 2020 року разом з повідомленням про заплановане вивільнення посади позивачці було запропоновано вакантну 0,5 ставки штатної посади. 30 січня 2020 року позивачці було вручено повідомлення про зміни істотних умов праці у зв`язку із переведенням на 0,5 ставки штатної посади лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації №2 та можливу зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення, де позивачка надала згоду. 13 лютого 2020 року у зв`язку з появою вакантних посад в КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради позивачці було запропоновано 3 вакантні посади, від яких позивачка відмовилась. 27 лютого 2020 року профспілковому комітету було надано остаточний список осіб, що підлягають скороченню. 17 березня 2020 року КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради отримало необґрунтовану відмову у наданні згоди на скорочення працівників. 31 березня 2020 року позивачку було звільнено з посади лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації за п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку із скороченням чисельності працівників на підставі наказу №213-ос від 30 березня 2020 року. Рішення виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обґрунтованим. Відмова профспілкової організації оформлена листом №20 від 17.03.2020 року не містить в собі обґрунтування в розумінні ст.43 КЗпП України. Відповідно до п.7.3 Статуту поточне керівництво (оперативне управління) Підприємством здійснює керівник Підприємства -Директор. Виключна компетенція Засновника визначена п.п.7.2.1-7.2.5 Статуту та не містить в собі компетенції, щодо управління персоналом, визначення чисельності та штатного розпису підприємства. Згідно п.7.4.3 Статуту Директор самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника та Уповноваженого органу. Компетенція уповноваженого органу визначена п.п.7.5.1 -7.5.9 Статуту та не містить в собі компетенції щодо управління персоналом, визначення чисельності та штатного розпису підприємства. Реорганізація підприємства передбачає його припинення в силу ст.104 ЦК України, натомість КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» є діючим некомерційним підприємством. Отже, відмова профспілкового органу не є обґрунтованою та у відповідності до положень статті 43 КЗпП в такому випадку уповноважений власником орган - Директор підприємства має право звільняти працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Позивачку було попереджено про звільнення 30 січня 2020 року, проте позивачка відмовилась поставити підпис, про що свідчить складений акт про відмову поставити підпис на підтвердження отримання повідомлення про зміни істотних умов праці у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці від 30.01.2020 року. За наслідками вивчення результатів продуктивності праці персонально по кожному працівнику, посади яких підлягали скороченню, було складено рейтингову таблицю результатів та продуктивності праці. Зокрема Наказом №232 від 27 грудня 2019 року «Про проведення аналізу роботи лікарів-акушерів-гінекологів жіночих консультацій» було доручено створеній робочій групі провести аналіз роботи лікарів-акушерів-гінекологів згідно таблиці показників та надати результати аналізу у вигляді рейтингової послідовності. За результатами вивчення результатів роботи Позивачка отримала 11 місце у рейтингу з кількістю балів - 135. При цьому з 31 штатних посад лікарів скороченню підлягали - 20. Результати рейтингу були доведені до відома позивачки. Згідно аналізу результатів роботи (продуктивності праці) позивачка зайняла 11 місце за рівнем продуктивності праці та кваліфікації та не мала рівних умов продуктивності праці та кваліфікації у порівнянні з іншими працівниками. Також не відповідає дійсності твердження позивачки про те, що відповідачем не було повідомлено державну службу зайнятості про вивільнення працівників, що спростовується наявністю такого повідомлення, з відміткою працівника служби зайнятості про отримання. Просив суд відмовити у задоволенні позивних вимог у повному обсязі.

Представники третіх осіб Первинної профспілкової організації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумської міської ради в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило.

Ухвалою суду від 19.05.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у вказаній цивільній справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті з викликом сторін.

Ухвалою суду від 24.07.2020 року було постановлено справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, треті особи - Первинна профспілкова організація КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумська міська рада, про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, розглядати за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 24.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, треті особи - Первинна профспілкова організація КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумська міська рада, про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, до судового розгляду по суті. Клопотання представника відповідача про виклик свідків задоволено.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, показання свідків, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав:

Судом установлено, що 14 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 була прийнята на посаду лікаря-стажиста згідно наказу №318-ос від 09.08.2017 року. 07.09.2017 року була переведена на посаду лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації згідно наказу №408-ос від 06.09.2017 року.

Викладені обставини підтверджуються копією трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.8-9).

Рішенням Сумської міської ради №4038-МР від 31 жовтня 2018 року припинено комунальну установу «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» шляхом реорганізації в порядку перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради (а.с. 13-14).

23 грудня 2019 року відповідачем на адресу голови профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було направлено лист з повідомленням про можливе скорочення чисельності і штату працівників установи та з проханням проведення заходів щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень. До листа додано перелік посад, які пропонуються до скорочення, техніко-економічне обгрунтування необхідності оптимізації чисельності працівників КНП (а.с.76-77).

Згідно з п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Згідно з наказом №9 від 13.01.2020 року «Про проведення організаційно-штатних заходів зі скорочення чисельності працівників» був затверджений штатний розпис КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради станом на 01.04.2020 року з кількістю посад 274,25, такі заходи були зумовлені введенням з 01 квітня 2020 року в дію медичної реформи закладів вторинної ланки, які отримуватимуть фінансування від Національної служби здоров`я за новою моделлю фінансування; лікарні будуть отримувати фінансування в залежності від об"єму наданих послуг згідно з договором, який вони укладатимуть з НСЗУ, вартість послуг буде визначатися відповідно до тарифу надання медичних послуг (а.с.79-81).

15 січня 2020 року директором КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради ОСОБА_2 у зв`язку зі зміною порядку і обсягів фінансування закладу в умовах реформування охорони здоров`я, з метою оптимізації штатної структури та необхідності скорочення витрат на заробітну плату, видано наказ №10 «Про скорочення посад КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» СМР» (а.с.82-84).

Свідок ОСОБА_3 - головний бухгалтер КНП підтвердила, що нею як головним бухгалтером був проведений економічний аналіз діяльності підприємства, оскільки впроваджувалася медична реформа. Лікар ОСОБА_4 працювала як лікар акушер-гінеколог в жіночій консультації. Згідно проведених розрахунків в місяць треба здійснювати прийом одному лікарю не менше 101 пацієнта, оскільки оплата цих послуг Національною службою здоров`я нараховується з розрахунку 49,41грн. на одну особу пацієнта. Після проведення економічних розрахунків була визначена кількість посад, які підлягали скороченню. Були залишені лікарі акушери-гінекологи, у яких на прийомі було найбільше пацієнтів. Був складений рейтинг лікарів, які підлягали скороченню. Фінансування за програмою медичних гарантій враховує наявність сучасного обладнання, проведення лабораторних досліджень, УЗД, прийом лікаря; вартість пологів, які оплачуються НСЗУ, становить 8000грн., оперативне втручання - 4500грн.

Отже, в КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» відбулися зміни в організації виробництва і праці, в тому числі скорочення чисельності працівників.

23 січня 2020 року КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради видано наказ №47-ОС «Про попередження працівників про можливе вивільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва праці» (а.с.85-86).

28 січня 2020 року відповідач звернувся з поданням до профспілкового комітету КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради про надання згоди на звільнення працівників за п.1 ст.40 КЗпП України (а.с.87-88).

30 січня 2020 року ОСОБА_1 було повідомлено про можливе звільнення з 31 березня 2020 року, у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці, у відповідності до наказу №10 від 15 січня 2020 року (а.с.89).

27 лютого 2020 року КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради направлено Первинній профспілковій організації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради остаточний список осіб, що скорочуються відповідно до наказу №10 від 15 січня 2020 року (а.с.93, 94-97).

Первинною профспілковою організацією КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради повідомлено про незгоду на скорочення працівників, оскільки власником закладу не було видано розпорядження (наказ) про реорганізацію та скорочення працівників закладу охорони здоров`я, що передбачено чинним законодавством України (а.с.98).

Згідно з довідкою КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради від 22 червня 2020 року №1217/06/01-20, у період з 30 січня 2020 року по 31 березня 2020 року на підприємстві були вакантні наступні посади: 01 лютого 2020 року - лікар-епідеміолог, лікар-анестезіолог, сестра медична операційна операційного блоку, сестра медична відділення для неонатального догляду; 10 лютого 2020 року - сестра медична анестезіологічного відділення; 21 лютого 2020 року - сестра медична гінекологічного відділення; 22 березня 2020 року - молодша медсестра акушерського відділення; 28 березня 2020 року - сестра медична операційна операційного блоку (а.с.130).

Положеннями ч.2 ст.40 КЗпП України визначено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

У п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» №9 від 06 листопада 1992 року роз`яснено, що розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.

Відповідно до положень ст.49-2 КЗпП України, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

30 січня 2020 року разом з повідомленням про заплановане вивільнення посади ОСОБА_1 було запропоновано вакантну 0,5 ставки штатної посади лікаря акушера-гінеколога (а.с.91).

31 січня 2020 року ОСОБА_1 , було вручено повідомлення про зміни істотних умов праці у зв`язку із переведенням на 0,5 ставки штатної посади лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації №2 та можливу зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення, де позивачка надала згоду (а.с.90).

В подальшому ОСОБА_1 забрала свою заяву щодо переведення на 0,5 ставки лікаря акушера-гінеколога. Викладені обставини підтвердили свідки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .

Свідок ОСОБА_5 - начальник відділу кадрів КНП пояснила, що ОСОБА_1 було попереджено про наступне звільненпня, їй було запропоноваано 0,5 ставки лікаря жіночої консультації. В кінці лютого чи в березні 2020 року ОСОБА_1 забрала заяву щодо переведення на 0,5 ставки лікаря консультації.

Свідок ОСОБА_6 - юрисконсульт КНП пояснила, що в кінці лютого 2020 року ОСОБА_1 попрохала забрати свою заяву про згоду на переведення на 0,5 ставки лікаря жіночої консультації. Вона це добре пам`ятає, перебуває в одному кабінеті з ОСОБА_5 .

Свідок ОСОБА_7 - заст. директора пояснила, що взимку чи на початку весни 2020 року ОСОБА_1 звернулася до відділу кадрів, щоб забрати свою заяву про згоду на переведення на 0,5 ставки лікаря жіночої консультації.

З позовної заяви вбачається, що позивач ОСОБА_1 підтвердила, що вона відмовилася від запропонованих вакантних посад.

30.03.2020 року наказом №213-ос ОСОБА_1 звільнено з посади лікаря-акушера-гінеколога жіночої консультації з 31.03.2020 року по п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням чисельності працівників (а.с.12).

Статтею 42 КЗпП України передбачене переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці.

При скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби ; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

З аналізу наведених норм чинного законодавства України вбачається, що визначальним критерієм для визначення наявності переважного права на залишенні на роботі при скороченні чисельності штату працівників, у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці є саме рівень кваліфікації працівника та продуктивність праці. Тому при вирішенні питання про звільнення працівника роботодавець зобов`язаний перевірити наявність у працівників, посади яких скорочуються, більш високої чи більш низької кваліфікації і продуктивності праці.

Наказом №232 від 27.12.2019 року «Про проведення аналізу роботи лікарів-акушерів-гінекологів жіночих консультацій» (а.с.78) було доручено створеній робочій групі провести аналіз роботи лікарів-акушерів-гінекологів згідно таблиці показників та надати результати аналізу у вигляді рейтингової послідовності. З показників враховувалися - кількість пологів, кількість вагітних на обліку, кількість операцій, лапаротомій, проходження курсів, категорія, стаж роботи, нагороди.

За результатами вивчення результатів роботи ОСОБА_1 , отримала 13 місце у рейтингу (позивачка мала код «4» в таблиці) (а.с.94-97), що підтверджується витягом з протоколу №5 від 09.01.2020 року. За результатами оцінки результатів роботи позивачки з урахуванням вимог щодо якості окремих показників, що впливають на результати діяльності підприємства (протокол №7 від 17.01.2020 року - а.с.104-105) та враховуючи осіб, які мають переважне право на залишення на роботі, посада позивачки була скорочена.

З 31 штатних посад лікарів скороченню підлягали - 20 посад.

Роботодавцем було дотримано вимоги ст.42 КЗпП України під час прийняття рішення про звільнення позивачки.

Доводи позивачки, що рішення про скорочення працівників та реорганізацію підприємства повинно прийматися Сумською міською радою, оскільки вона є власником (засновником) КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради є безпідставними.

Так, згідно з ч.3 ст.64 ГК України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Відповідно до п.7.1 статуту КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, управління підприємством здійснюється відповідно до цього статуту на основі поєднання прав засновника, уповноваженого органу та директора щодо господарського використання комунального майна і участі в управлінні трудового колективу (а.с.66-74).

Пунктом 7.3 статуту передбачено, що поточне керівництво (оперативне управління) підприємством здійснює керівник підприємства - директор.

Виключна компетенція засновника визначена положеннями п.п.7.2.1 - 7.2.5 статуту, де відсутні повноваження щодо управління персоналом, визначення чисельності та штатного розпису підприємства.

Разом з тим, відповідно до п.п.7.4.12, 7.4.14, 7.4.15 статуту, директор підприємства затверджує структуру підприємства, порядок внутрішньої організації та сфери діяльності структурних підрозділів; визначає та затверджує штатну чисельність; приймає рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин (а.с. 66-74).

Відповідно до ч.ч.1, 7 ст.43 КЗпП України розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 статті 40 і пунктами 2 і 3 статті 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, крім випадків, коли розірвання трудового договору із зазначених підстав здійснюється з прокурором, поліцейським і працівником Національної поліції, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Рішення виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обгрунтованим. У разі якщо в рішенні немає обгрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган має право звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).

Згідно з ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв`язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

Відповідно до ч.6 ст.39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» рішення профспілки про ненадання згоди на розірвання трудового договору має бути обгрунтованим. У разі, якщо в рішенні немає обгрунтування відмови у згоді на звільнення, роботодавець має право звільнити працівника без згоди виборного органу профспілки.

Незгода Первинної профспілкової організації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» СМР щодо скорочення працівників закладу через відсутність розпорядження (наказу) про реорганізацію та скорочення працівників закладу охорони здоров`я, виданого власником, є необґрунтованою, що, в свою чергу, надало директору підприємства можливість звільнити ОСОБА_1 на підставі п.1 ст.40 КЗпП України без згоди виборного органу первинної профспілкової організації підприємства.

Рішення профспілкового органу про відмову у наданні згоди на звільнення позивачки (протокол №6 від 13.03.2020 року) не містить достатньої аргументації та посилання на правове обґрунтування незаконності звільнення працівника.

Згідно з актом інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю №СМ8112/181/АВ від 29 травня 2020 року, складеного інспектором праці управління Держпраці у Сумській області Лисенко В.М., у ході інспекційного відвідування КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради було зроблено висновок про відсутність порушень законодавства України під час проведення скорочення штату персоналу (а.с.100-103).

Звільнення ОСОБА_1 , із посади лікаря акушера-гінеколога жіночої консультації відбулося з дотриманням встановленого законом поряду, оскільки в КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради дійсно відбулось скорочення штату та чисельності працівників, відповідач своєчасно та належним чином повідомив позивачку про наступне вивільнення, від запропонованих вакантних посад ОСОБА_1 відмовилася.

Отже, на підставі досліджених доказів суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування наказу про звільнення ОСОБА_1 , поновлення її на посаді лікаря акушера-гінеколога жіночої консультації КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, оскільки звільнення ОСОБА_1 здійснено відповідачем з дотриманням вимог трудового законодавства і трудові права при звільненні порушені не були.

Керуючись ст.ст. 2, 12-13, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії» Сумської міської ради, треті особи - Первинна профспілкова організація КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», Сумська міська рада, про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При оголошенні вступної та резолютивної частини судового рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А. Котенко