
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/330/21
Провадження № 2/488/946/21 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2021 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді - Селіщевої Л.І.,
за участю секретаря судового засідання - Глубоченко О.О.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся в суд до відповідача - ОСОБА_1 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив наступне.
ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб від 12.05.2016 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.11.2016 р. по 30.11.2016 р. в сумі 770 грн., щомісяця; від 04.11.2016 року було призначено допомогу одиноким матерям з 01.11.2016 р. по 30.11.2016 р. в розмірі 770 грн. 52 коп., а з 01.12.2016 р. по 30.04.2017 р. в сумі 928 грн. 52 коп., щомісяця; від 03.05.2017 року було призначено допомогу з 01.05.2017 р. по 31.10.2017 р. в розмірі 933 грн.62 коп., щомісяця; від 17.11.2017 року було призначено допомогу одиноким матерям з 01.11.2017 р. по 30.04.2018 р. в розмірі 841 грн. 97 коп., щомісяця.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб ОСОБА_1 від 03.05.2018 року стало відомо, що чоловік відповідача отримує грошовий еквівалент наданих пільг, категорія пільги «Інвалід війни З групи», за водопостачання і водовідведення, за спожиту електроенергію, за користування газом, за оплату житлово - комунальних послуг та вивезення сміття.
Рішенням управління, після отриманих довідок з організацій надавачів послуг, було зроблено перерахунок допомог, розмір допомоги одиноким матерям став з 01.05.2016 р. по 31.10.2016 р. в сумі 431 грн. 27 коп., з 01.11.2016 р. по 30.11.2016 р. в сумі 685 грн. 59 коп., з 01.12.2016 р. по 30.04.2017 р. в сумі 843 грн. 59 кой., з 01.05.2017 р. по 31.10.2017 р. в сумі 446 грн. 99 коп., з 01.11.2017 року по 30.1 1.2017 року в сумі 753 грн. 95 коп., з 01.12.2017 року по 30.04.2018 року в сумі 836 грн. 95 коп.
У зв`язку з тим, що відповідач при зверненнях надавала недостовірну інформацію про наявність пільг за житлово - комунальні послуги в грошовому еквіваленті які отримував чоловік відповідача в періоди за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допомог, а саме, за періоди з 01.11.2015 р. по 30.04.2016 р., з 01.05.2016 р. по 31.10.2016 р., з 01.11.2017 р. по 30.04.2017 р., з 01.05.2017 р. по 31.10.2017 р. та які не були враховані при призначенні допомог, ОСОБА_1 були надмірно виплачені кошти грошової допомоги одиноким матерям за період з 01.05.2016 року по 30.04.2018 року в сумі 5661 грн.96 коп.
ОСОБА_1 було повідомлено про переплату з зазначенням періоду за який виникла переплата державних коштів, суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Кошти частково було повернуто. За станом на 25.01.2021 року сума заборгованості становить 2068 грн. 96 коп., які па рахунок Департаменту не надходили.
Таким чином, відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом і просити стягнути з відповідача надміру виплачені державні кошти по допомоги одинокої матері в сумі 2068,96 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
04.02.2021 року ухвалою судді відкрите провадження по справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Одночасно, в ухвалі роз`яснено відповідачу, що вона має право подати до суду заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також має право подати до суду заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Відповідачу було направлено ухвалу про відкриття провадження, у встановлений в ухвалі строк, відзиву та клопотань до суду не надала, в судове засідання не з`явилася, хоча судом про дату і час розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить наявне у справі поштове повідомлення, доказів про поважність причин неявки суду не надала.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Враховуючи викладене, та зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи у відповідності до положень ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши письмові докази по справі знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 року за N 2811 (далі - Закон N 2811) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
В силу вимог ст. 1 даного Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
У відповідності до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата вищевказаної допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
У відповідності до п. 49 Порядку - особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Дослідивши та надавши належну оцінку доказам, суд приходить до висновку, що відповідач не задекларувала грошовий еквівалент наданих пільг її чоловіку, як категорія пільги «Інвалід війни З групи», за оплату житлово - комунальних послуг, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги одиноким матерям.
Разом з тим, матеріали справи містять квитанцію про часткове поверненні виплачених державних коштів ОСОБА_1 у розмірі 1000 грн. за квитанцією № 0.0.2079154302.1 від 07.04.2021 року.
Таким чином, різниця до стягнення становить 1068,96 грн.
Доказів, які б спростовували вищевикладене, судом не здобуто.
Відповідно до положень п.3 ч.2 ст.141 ЦПК України на користь держави стягненню з відповідача підлягають судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 12,13, 76-83, 141, 258-259, 263-265, 272, 273, 274-279 ЦПК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 року, суд -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради м. Миколаєва коштів державної соціальної допомоги одинокої матері у розмірі 1068,96 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 472,16 грн.
Копію заочного рішення направити відповідачу.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ 03194499, 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.
Відповідач: ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Л.І. Селіщева