Рішення № 96911039, 13.05.2021, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
236/1412/21
Номер документу
96911039
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/1412/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2021 рокуКраснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Шаньшиної М.В.,

за участю секретаря судового засідання Коломацького О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лиман за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Об`єднаної територіальної громади в особі Лиманської міської ради про скасування державної реєстрації земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

16.04.2021 до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Об`єднаної територіальної громади в особі Лиманської міської ради про скасування державної реєстрації земельної ділянки(а.с.1-6).

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 02.06.2000 року Краснолиманською міською радою народних депутатів їй був виданий Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ДН №143508, площею 3,69 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Лиманської міської ради(колишня СТОВ «Комуніст» Ярівської селищної ради) Донецької області, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №190.

З метою подальшого внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку позивач замовила виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лиманської міської ради Донецької області.

Позивач звернулася до кадастрового реєстратора відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, але отримала рішення про відмову з підстав перетину ділянки, яка їй належить з ділянкою за кадастровим номером 1423056600:04:000:0792, площа співпадає на 56,4904%.

З інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельні ділянки, яка є загальнодоступна у мережі Інтернет, було з`ясовано, що земельна ділянка за кадастровим номером 1423056600:04:000:0792, площею 2.1258 га, перебуває у комунальній власності з видом використання - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).

Таким чином порушене право позивача як власника що регулюються Законом. Наведене на думку позивача свідчить про неправомірність сформування земельної ділянки з кадастровим номером 1423056600:04:000:0792, та фактичній накладці земельної ділянки, належної відповідачу Об`єднаній територіальній громади в особі Лиманської міської ради із земельною ділянкою позивача.

З цих підстав просила скасувати державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером №1423056600:04:000:0792, площею 2.1258 га, розташовану на території Лиманської міської ради Донецької області та закрити щодо неї Поземельну книгу.

Відповідачі – представник Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Об`єднаної територіальної громади в особі Лиманської міської ради у встановлений законом строк відзив на позов не подали, представником Об`єднаної територіальної громади в особі Лиманської міської ради надано заяву про часткове визнання позову.

Суд дослідивши усі письмові докази, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, приходить до наступного.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 41Конституції України та пункту 2 частини першої статті 3, статті 321ЦК ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом.

Положеннями ст.392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до роз`яснень положення ст.392 ЦК України, що містяться у п.37 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав від 07.02.2014 р. № 5, виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється, а не в тому разі, коли цими особами не виконується відповідне рішення суду, ухвалене раніше.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,69 га на підставі Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ДН №143508, виданого 02.06.2000 року Краснолиманською міською радою народних депутатів Державний акт зареєстровано у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 190(а.с.12).

Позивачем у 2020 році замовлено Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лиманської міської ради Лимаснького району Донецької області(а.с.13-21).

Рішенням державного кадастрового реєстратора відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № РВ- 1400848992021 від 05.04.2021 року відмовлено ОСОБА_1 у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстави розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки а саме перетин із межами наявної в ДЗК земельної ділянки з кадастровим номером 1423056600:04:000:0792, площа співпадає на 56,4904%(а.с.10-11).

Відповідно до пункту 2 ст. 79 -1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважаться сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Отже, оскільки до 2020 року позивач не скористалася своїм правом, щодо реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, під час проведення інвентаризації земель, земельна ділянка якій не присвоєно кадастровий номер обліковується як не сформована.

Згідно інформації відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, земельна ділянка з кадастровим номером 1423056600:04:000:0792 площею 2,1258 га, розташована на території Лиманського району та Лиманської міської ради, відноситься до земель сільськогосподарського призначення, державної власності, з цільовим призначенням: 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).

Земельну ділянку було внесено до бази ДЗК на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок державної власності із земель сільськогосподарського призначення на території Лимаснького тайону та Лиманської міської ради Донецької області, розробленої ЛРВВ ДП ЦДЗК ДРФ у 2018 році. Підставою для розробки вищезазначеної земельної ділянки є наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 22.12.2018 року № 4218-СГ.

Статтею 9 Закону України «Про державний земельний кадастр», зокрема встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.

За приписами ст. 21 Закону України «Про державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Отже, враховуючи вищевикладене технічна документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок державної власності із земель сільськогосподарського призначення на території Лимаснького району та Лиманської міської ради Донецької області, розробленої ЛРВВ ДП ЦДЗК ДРФ у 2018 році, є підставою для внесення відомостей до державного земельного кадастру.

Державна реєстрації земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Згідно пункту 67 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр» та цього Порядку.

Відповідно до пункту 116 Порядку, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку (серед іншого, інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про державний земельний кадастр» поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів.

Відповідно до статті 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Цей Закон регулює відносини, що виникають у сфері держаної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захист державою таких прав.

Пунктом 1 статті 5 Закону України № 1952-1У передбачено, що в Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельну ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинку, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Пунктом 130 Порядку передбачено, що відомості (зміни до них) про нового власника, користувача земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вносяться до Поземельної книги Державним кадастровим реєстратором відповідно до п. 113 цього Порядку.

В пункті 113 Порядку зазначено, що після отримання від органу державної реєстрації права інформації в порядку інформаційного обміну Державний кадастровий реєстратор протягом двох робочих днів з моменту її отримання вносить інформацію про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

Отже, законодавством встановлено чіткий алгоритм дій відносно державної реєстрації земельної ділянки, тому після скасування права на землю органами реєстру прав, державний кадастровий реєстратор отримає в порядку інформаційного обміну інформацію про скасування права.

Посилання позивача на неможливість внесення відомостей до Державного земельного кадастру підтверджуються відмовою державного кадастрового реєстратора з підстави розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки, а саме перетин із межами наявної в ДЗК земельної ділянки з кадастровим номером 1423056600:04:000:0792, площа співпадає на 56,4904%.

Згідно з ч.1 ст. 152 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Частинами 1, 2 ст.78 ЗК України передбачено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

За змістом ч.1 ст.153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 ст.155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо користування належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).

Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер 1423056600:04:000:0792 площею 2,1258 га з подальшим внесенням відомостей до Державного земельного кадастру була проведена на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 22.12.2018 року за № 4218-СГ, та технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок державної власності із земель сільськогосподарського призначення на території Лимаснького району та Лиманської міської ради Донецької області, замовником якої була Лиманська ОТГ Донецької області. Однак на момент державної реєстрації вищезазначеної земельної ділянки її частина не була вільна, так як вже перебувала на праві приватної власності у позивача, а тому у зв`язку з проведенням державної реєстрацією зазначеної земельної ділянки, позивач на сьогоднішні час позбавлений можливості внести відомостей до Державного земельного кадастру про свою земельну ділянку, яка належить їй на підставі Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ДН №143508 у відповідності до вимог Закону України «Про державний земельний кадастр», що є порушенням її прав.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивач є власником земельної ділянки, право власності на яку набуто у 2000році, Лиманська об`єднана територіальна громада в особі Лиманської міської ради Донецької області, за якою зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2,1258га, призвело до перетину із земельною ділянкою, що належить ОСОБА_1 . Ці дані випливають із дослідженої поземельної книги.

Зазначена обставина унеможливлює внесення відомостей до Державного земельного кадастру (формування земельних ділянок як об`єкта цивільних прав), чим позбавляє позивача можливості оформити свої права.

Крім того, позивач просить закрити щодо земельної ділянку з кадастровим номером 1423056600:04:000:0792, площею 2,1258 га, розташовану на території Лиманської міської ради Донецької області за цільовим призначенням: 16.00 землі запасу сільськогосподарського призначення, поземельну книгу.

Ведення поземельної книги врегульовано ст. 25 Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17 жовтня 2012 року

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить відомості про земельну ділянку, зокрема, кадастровий номер; площа; місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); склад угідь; цільове призначення, дата державної реєстрації земельної ділянки тощо.

Згідно з ч.ч. 2, 4 ст. 25 Закону України «Про державний земельний кадастр» поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Отже, за змістом наведеної норми права у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки Поземельна книга щодо цієї земельної ділянки закривається.

Відповідно до пунктів 60, 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації земельної ділянки належить задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 141, 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Об`єднаної територіальної громади в особі Лиманської міської ради про скасування державної реєстрації земельної ділянки, задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером №1423056600:04:000:0792, площею 2.1258 га, розташовану на території Лиманської міської ради Донецької області,яка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, державної власності, з цільовим призначенням: 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) та закрити щодо неї Поземельну книгу.

Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне рішення виготовлено 13.05.2021 року.

Головуюча суддя -