
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
13.05.2021 Справа№ 914/182/21
за позовом: ОСОБА_1 , с. Набільське, Чернігівська область
до відповідача: Турківська районна рада Львівської області, м. Мабрі Львівська обл.
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , м. Львів
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Турківська міська рада Самбірського району Львівської області, м. Турка
про зобов”язання укласти договір купівлі-продажу за результатом аукціону UA-PS-2020-09-24-000137-3
Представники сторін: не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , с. Набільське, Чернігівська область до Турківської районної ради, м. Турка, Львівська область про зобов”язання Турківську районну раду укласти договір купівлі-продажу нежитлового приміщення №6 загальною площею 17,2 кв.м в будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 за результатом проведеного аукціону UA-PS-2020-09-24-000137-3 в системі “Прозоро.Продажі” з ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 27.01.2021 року позов залишено без руху, позивачу встановлено строк для виправлення виявлених недоліків.
15.02.2021 року від позивача на адресу суду надійшла заява за вх.№3564/21 про усунення недоліків позовної заяви, відповідно до якої позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 22.02.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 25.03.2021 року.
22.03.2021 року від Турківської районної ради в особі комісії з реорганізації Турківської районної ради на електронну адресу суду надійшов відзив за вх.№6828/21, в якому відповідач визнає позовні вимоги та посилається на п. 2 ч. 1 розділу 1 Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” та постанову Верховної ради України №807-9 “Про утворення та ліквідацію районів”.
Ухвалою суду від 25.03.2021 року відкладено розгляд справи на 15.04.2021 року о 10:00 год. у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128. Зобов”язано Турківську районну раду, надати суду докази (документи) припинення діяльності Турківської районної ради, її правонаступника, з метою розгляду питання про заміну сторони відповідача у справі.
15.04.2021 року через канцелярію суду представником заявника – ОСОБА_2 , подано заяву (клопотання) за вх.№1586/21 від 14.04.2021 року про вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача
Ухвалою господарського суду Львівської області від 15.04.2021 року залучено ОСОБА_2 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ) як третю особу-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача; залучено Турківську міську раду Самбірського району Львівської області (адреса: 82500, Львівська область, Турківський район, м. Турка, площа Ринок, будинок 26), як третю особу-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача; продовжено строк підготовчого провадженні у справі №914/182/21 на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 13.05.2021 о 10:40 год.
В судове засідання 13.05.2021 року учасники справи не з`явилися.
13.05.2021 року на електронну адресу суду від позивача надійшли клопотання про відкладення розгляду справи (вх.№11122/21) та клопотання про заміну Турківської районної ради її правонаступником Самбірською районною радою Львівської області (вх.№2005/21).
Слід зазначити, що суду стало відомо з відзиву за вх.№6828/21від 22.03.2021 року Турківської районної ради в особі комісії з реорганізації Турківської районної ради про п. 2 ч. 1 розділу 1 Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” та постанову Верховної ради України №807-9 “Про утворення та ліквідацію районів”. Відтак ухвалою суду від 25.03.2021 року, судом зобов`язано Турківську районну раду, надати суду докази (документи) припинення діяльності Турківської районної ради, її правонаступника, з метою розгляду питання про заміну сторони відповідача у справі.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає за необхідне задоволити клопотання позивача (вх.№2005/21) з наступних підстав.
Відповідно до частин першої та п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків.
Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий.
Відтак, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 червня 2020 в справі №910/5953/17 (провадження №12-98гс19).
Слід зазначити, що для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі, необхідне встановлення або правонаступника такої юридичної особи внаслідок її припинення шляхом реорганізації, або правонаступника окремих її прав чи обов`язків внаслідок заміни сторони у відповідному зобов`язанні. В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов`язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах.
Відомості з ЄДР можуть підтверджувати факт правонаступництва юридичної особи у випадку її припинення шляхом реорганізації. Проте у випадках заміни сторони у зобов`язанні такі відомості не підтверджують правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи, яку замінили. Іншими словами, інформація, відображена в ЄДР щодо правонаступника юридичної особи (відомості, передбачені у пунктах 29 і 30 частини другої, пунктах 14 і 15 частини третьої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"), не охоплює всіх випадків правонаступництва прав і обов`язків юридичної особи, зокрема у випадку заміни сторони у зобов`язанні, що відбулася до припинення юридичної особи шляхом її реорганізації чи ліквідації.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 в справі №264/5957/17 (провадження №14-37цс20).
Відповідно до частин другої, третьої статті 107 ЦК України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Тлумачення вказаних норм свідчить, що у статтях 104 ЦК та 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий. (дана позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у справі №296/443/16-ц.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об`єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову. Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об`єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об`єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.
Згідно п6-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади).
Дані повноваження набуті згідно рішення Самбірської районної ради від 25.11.2020 року №9 «Про реорганізацію районних рад шляхом приєднання».
Відповідно до п.п. 1, 3, 5 рішення від 25.11.2020 року №9 «Про реорганізацію районних рад шляхом приєднання» вирішено реорганізувати Старосамбірську районну раду та Турківську районну раду ліквідованих Старосамбірського та Турківського районів Львівської області шляхом приєднання до Самбірської районної ради Львівської області, призначено комісію з реорганізаціх Турківської районної ради згідно з додатком №2, встановлено двохмісячний строк заявлення кредиторами своїх вимог до Старосамбірської районної ради та Турківської районної ради шляхом звернення до Самбірської районної ради Львівської області за адресою: 81400, Львівська обл., місто Самбір, вул. Мазепи, 8.
Відповідно ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Господарського процесуального кодексу України, за клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне замінити відповідача - Турківську районну раду її правонаступником – Самбірською районною радою Львівської області.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 48, 52, 234 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Задоволити клопотання позивача (вх.№2005/21) про заміну Турківської районної ради її правонаступником Самбірською районною радою Львівської області.
2. Замінити відповідача - Турківську районну раду її правонаступником – Самбірською районною радою Львівської області (81400, Львівська область, місто Самбір, вулиця Мазепи, 8, код ЄДРПОУ 25550003);
3. Позивачу направити копію позовної заяви з додатками відповідачу - Самбірській районній раді Львівської області, докази надіслання надати суду;
4. Самбірській районній раді Львівської області в 5-ий термін з моменту отримання копії позовної заяви з додатками, надати суду відзив на позовну заяву з доказами направлення його усім учасникам справи.
5. Відкласти розгляд справи на 27.05.2021 р. о 10год. 40хв. у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128.
6. Явка учасників справи в судове засідання на власний розсуд.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки встановлені ст. 256 ,257 ГПК України.
Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.
Суддя С.М. Коссак