
Господарський суд
Житомирської області
_________
____________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" травня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/359/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кравець С.Г.
секретар судового засідання: Гекалюк О.І.
за участю представників сторін:
від позивача: Докиль Н.Б., представник за довіреністю від 17.02.2021,
від відповідача: не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Житомирського міського центру зайнятості (м.Житомир)
до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (с.Оліївка, Житомирський район, Житомирська область)
про стягнення 25674,19 грн.
Житомирський міський центр зайнятості звернувся до господарського суду з позовом до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про стягнення 25674,19грн суми виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 .
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 14.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та судове засідання призначено на 13.05.2021.
Представник позивача в судовому засіданні 13.05.2021 позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, просила позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач відзиву не подав, в судове засідання 13.05.2021 повноважного представника не направив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №1000232380172 (а.с.36).
Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.
З огляду на те, що неявка в засідання суду представника відповідача та неподання відповідачем письмового відзиву, не перешкоджають розгляду справи, господарський суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами, згідно з ч.9 ст.165 ГПК України та ч.2 ст.178 ГПК України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 у справі №240/13091/20 встановлено, що розпорядженням Оліївського сільського голови №276-к від 15.07.2020 "Про звільнення ОСОБА_2 ", ОСОБА_2 було звільнено з посади головного спеціаліста з питань державних закупівель виконавчого комітету Оліївської сільської ради у зв`язку зі скороченням штату працівників відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України.
На підставі заяви від 24.07.2020 про надання (поновлення) статусу безробітного, персональної картки № НОМЕР_1 з розрахунком стажу станом на 20.07.2020, довідки №663 від 20.11.2020 (а.с.5-7,14) та відповідно до ст.43 Закону України "Про зайнятість населення", ОСОБА_2 було надано статус безробітної і з 24.07.2020 призначено допомогу по безробіттю.
У лютому 2020 року ОСОБА_2 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування розпорядження Оліївського сільського голови №276-к від 15.07.2020 "Про звільнення ОСОБА_2 ", поновлення її на посаді головного спеціаліста з питань державних закупівель виконавчого комітету Оліївської сільської ради з 21.07.2020.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 у справі №240/13091/20 визнано протиправними та скасовано розпорядженням Оліївського сільського голови Житомирського району Житомирської області №276-к від 15.07.2020 "Про звільнення ОСОБА_2 "; поновлено ОСОБА_2 з 20.07.2020 на посаді головного спеціаліста з питань державних закупівель апарату Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області; стягнуто з Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 21.07.2020 по 16.11.2020, в розмірі 74077,08грн; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2020, секретарем ради Мельниченко А.М. було видано розпорядження Оліївського сільського голови №361-к від 18.11.2020 "Про поновлення на роботі ОСОБА_3 ", яким поновлено на посаді ОСОБА_3 з 21.07.2020 (позаштатом) та зобов`язано головного бухгалтера виплатити ОСОБА_3 середній заробіток за один місяць в рахунок часу вимушеного прогулу (а.с.8).
За даними позивача, за час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_3 отримала допомогу по безробіттю в сумі 25674,19грн, що підтверджується довідкою №663 від 20.11.2020 щодо нарахування ОСОБА_3 допомоги по безробіттю (а.с.14), а саме: за серпень 2020 - 3118,33грн, за вересень 2020 - 8787,99грн, за жовтень 2020 - 8788,00грн, за листопад 2020 - 4979,87грн.
24.11.2020 позивачем було видано наказ №362 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю", яким зобов`язано вжити заходів по поверненню коштів в сумі 25674,19грн, в зв`язку з поновленням ОСОБА_1 на роботі за рішенням суду на посаді головного спеціаліста з питань державних закупівель апарату Оліївської сільської ради (а.с.15).
26.11.2020 розпорядженням Оліївського сільського голови №370-к від 25.11.2020 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста з питань державних закупівель за угодою сторін.
30.11.2020 Житомирський міський центр зайнятості звернувся до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області з претензією №4628/08/20 про відшкодування сплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 25674,19грн (а.с.16). У відповідь на вказану претензію №4628/08/20 від 30.11.2020, відповідач у листі №198/01-16/20 від 21.12.2020 заперечив щодо відшкодування сплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 25674,19грн, оскільки вважає, що сума заборгованості у розмірі 25674,19грн має бути стягнута з ОСОБА_1 (а.с.17).
Оцінивши в сукупності наявні в матеріалах справи документи, приймаючи до уваги вищенаведені встановлені судом обставини справи, господарський суд враховує таке.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з частиною 1 статті 1 та частиною 1 статті 7 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, одним із видів такого забезпечення за Законом, зокрема, є допомога по безробіттю.
Частиною 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що страховим випадком є подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
За приписами ч.1 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч.2 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення").
Процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості визначено постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу".
Згідно з п.3 Порядку, облік осіб, які шукають роботу, проводиться центром зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування. Обробка персональних даних осіб, які шукають роботу, здійснюється центром зайнятості відповідно до закону.
Рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного (п. 22 Порядку).
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" до роботодавців, зокрема, належать установи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, та які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Як передбачено ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.
Нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення на випадок безробіття, види забезпечення, зокрема, допомогу по безробіттю.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили (п.2 ч.1 ст.45 Закону України "Про зайнятість населення"). Викладене кореспондується з приписами абз. 10 пп.1 п.30 Порядку №792.
Поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, у відповідності до пп.2 п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
Як уже зазначалось, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 у справі №240/13091/20 позов було задоволено та серед іншого поновлено ОСОБА_2 з 20.07.2020 на посаді головного спеціаліста з питань державних закупівель апарату Оліївського сільської ради Житомирського району Житомирської області, яке набрало законної сили в порядку, визначеному законодавством (а.с.9-13).
За приписами, ч.4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У пункті 34 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" зазначено, що рішення про поновлення на роботі вважається виконаним з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу.
Поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, відповідно до пункту 2 ч.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини 1 статті 34 та частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", якими передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та із роботодавця утримуються, серед іншого, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Системний аналіз наведених вище норм права дає підстави для висновку про те, що обов`язок роботодавця відшкодувати Фонду вартість соціальних послуг, наданих безробітному, в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, виникає у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи, і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати, що має бути підтверджено відповідним рішенням суду, яке набрало законної сили в порядку, визначеному законодавством.
Функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, а саме: Державна служба зайнятості України через її територіальні органи, яким є Житомирський міський центр зайнятості (частина 6 статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Указом Президента України від 16.01.2013, Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 №2663).
Відповідно до п.6 ст.1 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 №2663, державний центр зайнятості, регіональні та базові центри зайнятості є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, кутові штампи та печатки із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та кодом за ЄДРПОУ, інші печатки та штампи (за наявності).
Матеріали справи свідчать про те, що з метою добровільного вирішення питання щодо повернення виплачених ОСОБА_1 коштів у вигляді допомоги по безробіттю в позасудовому порядку, позивачем на адресу відповідача направлялась претензія №4628/08/20 від 30.11.2020. Проте, вказана претензія була залишена відповідачем без задоволення.
Як уже зазначалось у цьому рішенні, позивачем здійснено виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 25674,19грн за період з серпня 2020 по листопад 2020, яка підлягає відшкодуванню відповідачем зважаючи на встановлені обставини справи та вищевикладені вимоги правових норм, а також на те, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував.
Аналогічна позиція щодо стягнення виплаченої допомоги по безробіттю з роботодавця міститься в постановах Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі №910/12913/17 та від 12 липня 2018 року у справі №914/586/17.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у розмірі 25674,19грн є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (12402, Житомирська область, Житомирський район, с.Оліївка, вул. Л.Ступницького, буд. 68; ідентифікаційний код 04348409) на користь Житомирського міського центру зайнятості (10025, Житомирська область, м.Житомир, площа Польова, буд. 6-А; ідентифікаційний код 13561251):
- 25674,19грн відшкодування виплат допомоги по безробіттю,
- 2270,00грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 14.05.21
Суддя Кравець С.Г.
Друк:
1 - в справу,
2,3 - сторонам (рек.з пов.),
- позивачу на електронну пошту: zhmcz@zhmcz.zt.dcz.gov.ua