Ухвала суду № 96905655, 14.05.2021, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
14.05.2021
Номер справи
905/2194/20
Номер документу
96905655
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

У Х В А Л А

14.05.2021 Справа № 905/2194/20

Господарський суд Донецької області у складі судді Фурсової С.М., розглянувши матеріали заяви Головного управління ДПС у Донецькій області б/н від 27.04.2021

про заміну сторони її правонаступником

у справі за заявою кредитора (заявника) Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Італійська, будинок 59; код ЄДРПОУ 43142826)

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Поліпромагро” (87501, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Полєтаєва, будинок 9; код ЄДРПОУ 39422715)

про банкрутство, -

без виклику представників сторін

В С Т А Н О В И В

До канцелярії Господарського суду Донецької області 23.12.2020 надійшла заява Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліпромагро» (код ЄДРПОУ 39422715) про відкриття провадження у справі про банкрутство з додатками за переліком.

В обґрунтування підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство кредитор посилається на наявність у боржника заборгованості у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань в загальній сумі 275254224,77 гривень (з яких основний платіж 155725329,79 гривень, штрафні санкції – 20411276,00 гривень, пеня – 99117618,98 гривень), яка стягнута з боржника на користь ГУ ДПС у Донецькій області за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі №805/3774/18-а.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями автоматизованою системою документообігу Господарського суду Донецької області зазначену заяву передано до розгляду судді Фурсовій С.М. та присвоєно єдиний унікальній номер судової справи № 905/2194/20.

Ухвалою суду від 28.12.2020 заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про відкриття провадження у справі про банкрутство залишено без руху.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 21.01.2021 прийнято до розгляду заяву ГУ ДПС у Донецькій області про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ “Поліпромагро”, підготовче засідання призначено на 04.02.2021. Арбітражному керуючому Шестопаловій О.Д. встановлено строк для надання заяви про згоду на участь у даній справі з повідомленням щодо неналежності до жодної з категорії осіб, зазначених у частині другій ст.11 Кодексу України з процедур банкрутства та документи, що підтверджують право на здійснення діяльності арбітражного керуючого. Боржнику встановлено строк для надання суду відзиву на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до ст.36 Кодексу України з процедур банкрутства; установчі документи боржника; документи, що підтверджують фінансовий та майновий стан (баланс на останню звітну дату, тощо); список кредиторів і дебіторів; перелік майна з відомостями про обтяження рухомого та нерухомого майна, а також письмову інформацію про відкриті банківські рахунки. Заборонено власнику майна боржника (органу, уповноваженому управляти майном) та боржнику приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби. Визнано явку представників кредитора і боржника в судове засідання обов`язковою.

Від арбітражного керуючого Шестопалової О.Д. на електронну пошту суду 27.01.2021 надійшла заява разом з додатками про надання згоди на призначення її розпорядником майна у справі № 905/2194/20 про банкрутство ТОВ “Поліпромагро”.

Ухвалою суду від 25.02.2021 відкрито провадження у справі №905/2194/20 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Поліпромагро”. Визнано вимоги кредитора – Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області на суму основного платежу в розмірі 155725329,79 гривень, штрафних санкцій в розмірі 20411276,00 гривень, пені в розмірі 99117618,98 гривень, а також 21020,00 гривень судового збору. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 170 календарних днів та призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Шестопалову Ольгу Дмитрівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1264 від 31.07.2013; ІПН НОМЕР_1 ; адреса: 69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 151 – А, к.51). Встановлено оплату послуг розпоряднику майна – арбітражному керуючому Шестопаловій О.Д. в розмірі трьох мінімальних заробітних плат за рахунок ініціюючого кредитора.

Ухвалою суду від 12.05.2021 за результатами попереднього засідання зобов`язано розпорядника майна внести до реєстру вимог кредиторів боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліпромагро» (код ЄДРПОУ 39422715): Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) на суму 275254224,7 грн, в тому числі: 155725329,79 грн - третя черга, 119528894,98 грн – шоста черга, 21020,00 грн - перша черга; призначено дату проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів на 07.06.2021; призначено дату підсумкового засідання суду на 29.06.2021 об 11:00 год.

Від кредитора Головного управління ДПС у Донецькій області 27.04.2021 через канцелярію суду надійшла заява від 27.04.2021 про заміну сторони її правонаступником, з додатками за переліком.

Суд визнає за можливе розглянути зазначену заяву без виклику представників сторін.

Розглянувши заяву Головного управління ДПС у Донецькій області та надані документи, судом встановлено наступне.

Головне управління ДПС у Донецькій області звернулось до суду із заявою б/н від 27.04.2021, в якій просить замінити кредитора у справі №905/2194/20 Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826) на Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП: 44070187), посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” №893 від 30.09.2020, відповідно до якої прийнято рішення про ліквідацію територіальних органів ДПС як юридичних осіб публічного права.

Згідно з ст.3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч.6 ст.12 Кодексу господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) передбачено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника.

Згідно ст.43 КУзПБ у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Відповідно до ч.1 ст.80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом (ч.2 і 3 ст.81 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ч.3 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, дані про відокремлені підрозділи юридичної особи: ідентифікаційний код відокремленого підрозділу; найменування відокремленого підрозділу; місцезнаходження відокремленого підрозділу; види діяльності відокремленого підрозділу; відомості про керівника відокремленого підрозділу: прізвище, ім`я, по батькові, посада, дата призначення та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Згідно із Законом України "Про центральні органи виконавчої влади":

ч.1 ст.5. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України;

ч.3 ст.3 Положення про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади затверджує Кабінет Міністрів України;

ч.1 і 2 ст.21-1. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” №893 від 30.09.2020 Головне управління ДПС у Донецькій області ліквідовано як юридичну особу публічного права; визначено, що територіальні органи Державної податкової служби, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

За відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Головного управління ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 43142826) - в стані припинення, 20.10.2020, запис 1002741100011017695, внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

За відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровано філію (інший відокремлений підрозділ) юридичної особи Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 43005393) - Головне управління ДПС у Донецькій області, з ідентифікаційним кодом відокремленого підрозділу 44070187 (Дата створення: 30.09.2020; Номер запису:1000741030008085321).

Наказом Державної податкової служби України “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС” №643 від 12.11.2020 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області.

Пунктом 1 зазначеного Положення передбачено, що Головне управління ДПС у Донецькій області є територіальним органом утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. Головне управління забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Донецької області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області.

Головне управління ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів (п.15 Положення).

Отже відокремлений підрозділ це підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням, здійснює всі або частину її функцій, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відокремлений підрозділ не є юридичною особою. Такий підрозділ наділяється майном юридичної особи, що його створила, і діє на підставі затвердженого нею положення. Відомості про відокремлені підрозділи юридичних осіб містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і їм присвоюється ідентифікаційний код. Однак ці норми не змінюють правового статусу філії, не дають їй права самостійно, від свого імені виступати особою в цивільному обороті, не наділяють її самостійною правоздатністю і дієздатністю, не дають їй права самостійно бути позивачем та відповідачем у суді, а відповідно і кредитором у цій справі про банкрутство.

Право на звернення до Господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування (ч.2 ст.4 ГПК України).

Згідно з ч.1 ст.44 ГПК України усі фізичні і юридичні особи здатні мати процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, боржника (процесуальна правоздатність). Згідно із ст. 45 Кодексу сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідно до ст. 4 такими особами можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.95 Цивільного кодексу України відокремлені підрозділи не є юридичними особами, вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

З огляду на зазначене, процесуальною правоздатністю наділені виключно юридичні особи та саме вони можуть виступати учасниками провадження в судових справах, їх відокремлені підрозділи лише здійснюють всі або частину її функцій від імені юридичної особи, при цьому не є самостійними суб`єктами матеріальних та процесуальних відносин, що виключає можливість здійснення процесуального правонаступництва від юридичної особи до відокремленого підрозділу в порядку, передбаченому нормами чинного законодавства.

В поданій заяві Головне управління ДПС у Донецькій області просить здійснити заміну кредитора у справі про банкрутство з юридичної особи публічного права на відокремлений підрозділ, який не має статусу юридичною особою.

Отже, відокремлений підрозділ Головне управління ДПС у Донецькій області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (юридичної особи), не має права юридичної особи, тому не є самостійною особою в цивільному обороті відповідно до Цивільного кодексу України і не може виступати "особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб" (ч.3 ст.4 ГПК України), однак може пред`являти позови за місцезнаходженням філії "у спорах, що виникають з діяльності філії" (ч.3 ст.29 ГПК України). Такі позови, заяви про відкриття справи про банкрутство (і відповідно усі заяви у відкритих справах) подаються до суду від імені і в інтересах юридичної особи (ч.1 ст.45 і ч.2 ст.4 ГПК України), а не у власних інтересах філії, та подаються особами, які здійснюють самопредставництво юридичної особи (ч.3 ст.56 ГПК України) чи є представниками ДПС України (ч.1 ст.58 ГПК України).

На підставі викладеного, суд не вбачає правових підстав для заміни Головного управління ДПС у Донецькій області – юридичної особи публічного права на Головне управління ДПС у Донецькій області – відокремленого підрозділ Державної податкової служби, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні заяви б/н від 27.04.2021 про заміну сторони її правонаступником.

Враховуючи відсутність доказів настання обставин, за яких, за змістом Постанови КМУ №893 від 30.09.2020, припиняються повноваження територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються (абз.3 п.2 Постанови), суд не вбачає підстав для вирішення питання правонаступництва відносно Головного управління ДПС у Донецькій області, яка заявила вимоги в межах справи №905/2194/20.

Керуючись ст.ст.1, 2, 9, 43, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.3, 12, 52, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В

У задоволенні заяви Головного управління ДПС у Донецькій області б/н від 27.04.2021 про заміну сторони її правонаступником – відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання – 14.05.2021.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.

Суддя С.М. Фурсова