Рішення № 96904186, 13.05.2021, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
629/1633/21
Номер документу
96904186
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 629/1633/21

Провадження № 2/629/723/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.05.2021 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі головуючого судді Каращука Т.О., за участю секретаря Котяй А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та допомозі на дітей одиноким матерям, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та допомозі на дітей одиноким матерям, посилаючись на те, що 18.07.2019 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». У Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року отримувала тільки допомогу в УПСЗН, інших доходів сім`я не мала. Виходячи із інформації, наданої в заяві та декларації ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу на дітей одиноким матерям. В результаті перевірки, проведеної соціальними інспекторами УПСЗН було виявлено, що ОСОБА_1 подала неповну інформацію про доходи сім`ї, а саме не повідомила, що її чоловік ОСОБА_2 за період з травня по липень 2019 року отримував дохід за цивільно-правовим договором, що підтверджується довідкою про доходи, наданою ПрАТ «УкрАгро НПК», що вплинуло на визначення розміру державних соціальних допомог та спричинило надмірну виплату бюджетних коштів відповідачу, а саме: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 7025,40 гривень; допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1463,64 гривень. На пропозицію позивача добровільно повернути надміру виплачені кошти відповідач не реагує. У зв`язку з чим, позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та допомозі на дітей одиноким матерям в сумі 8489,04 гривень та понесені судові витрати в сумі 2270,00 гривень.

08.04.2021 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

20.04.2021 року ухвалою суду здійснено перехід з розгляду справи в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін до розгляду справи в порядку спрощеного провадження з викликом (повідомлення) сторін.

В судове засідання представник позивача не з`явився, але надав суду заяву в якій просив провести розгляд справи за відсутності представника, наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У разі неявки відповідача не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Лозівського міськрайонного суду Харківської області. Причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала.

Згідно до положення ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання, доказів про поважність неявки до суду не надала, також не подала відзив на позовну заяву та позивач не заперечує проти проведення заочного розгляду справи тому у відповідності з вимогами ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, постановивши по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши надані докази, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

18.07.2019 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Разом із заявою про призначення допомоги відповідачем надавалася декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, в якій ОСОБА_1 зазначила, що її сім`я за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року отримувала тільки допомогу в УПСЗН, інших доходів сім`я не мала.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області від 26.07.2019 року та 31.07.2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї та допомога сім`ям з дітьми.

Особистим підписом в заяві від 18.07.2019 року ОСОБА_1 підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей і що її було повідомлено про обов`язок повідомляти органи соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, компенсацій та пільг, а також повідомлено про обов`язок повернення надміру нарахованих коштів після настання таких обставин.

Під час проведеної перевірки соціальними інспекторами управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, встановлено, що у Декларації про доходи та майновий стан, ОСОБА_1 подала неповну інформацію про доходи сім`ї, а саме не повідомила, що її чоловік ОСОБА_2 за період з травня по липень 2019 року отримував дохід за цивільно-правовим договором, що підтверджується довідкою про доходи, наданою ПрАТ «УкрАгро НПК».

Згідно копії акту № 2038/6 проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 31 липня 2020 року, встановлено, що ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти за період 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у сумі 7025,40 гривень.

Згідно копії акту № 2039/6 проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення допомоги на дітей одиноким матерям від 31 липня 2020 року, встановлено, що ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти за період 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у сумі 1463,64 гривень.

Згідно копії розрахунку переотриманої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям заборгованість ОСОБА_1 за період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року складає 7025,40 гривень.

Згідно копії розрахунку переотриманої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям заборгованість ОСОБА_1 за період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року складає 1463,64 гривень.

Відповідачу ОСОБА_1 було вручено особисто 14.08.2020 року повідомлення до вищезазначених актів про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям, а також про необхідність повернути переплачені суми у розмірі 7025,40 гривень та 1463,64 гривень у встановлений термін.

Станом на час розгляду справи відповідачем вказані суми в добровільному порядку не повернуті.

Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 18-1, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахована (виплачена) державна соціальна допомога зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідача як набувача державної соціальної допомоги. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 для отримання державної соціальної допомоги свідомо надала недостовірну інформацію про свої доходи, факт недобросовісності набувача суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як державна соціальна допомога підлягають поверненню.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог та необхідності у їх задоволенні в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2270 гривень.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 77, 81, 141, 259, 264, 268, 280-282 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, суд, -

у х в а л и в:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та допомозі на дітей одиноким матерям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 7025 (сім тисяч двадцять п`ять) гривень 40 копійок, перерахувавши на р/р UA808201720343130021000049149, банк ДКСУ України в м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25813017.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1463 (одна тисяча чотириста шістдесят три) гривні 64 копійки, перерахувавши на р/р UA808201720343130021000049149, банк ДКСУ України в м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25813017.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок, перерахувавши на р/р UA808201720344200028000049149, Держказначейська служба України, м. Київ, Лозівське УДКСУ, МФО 820172.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач може оскаржити рішення до Харківського апеляційного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження: 64606, м. Лозова, Харківська область, м-н 4, б. 73.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка сел. Кузнечне, Ленінградської області, Російської Федерації, громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Лозівським РВ ГУДМС України в Харківській області 01 листопада 2016 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Суддя Т.О. Каращук