Постанова № 96903533, 14.05.2021, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
14.05.2021
Номер справи
569/9514/21
Номер документу
96903533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/9514/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2021 року м.Рівне

Рiвненський мiський суд Рівненської області в складі

головуючого суддi Кучиної Н.Г.,

при секретарі судового засідання Добровчан К.Ю.,

з участю:

представника Управління Державної міграційної служби України в

Рівненській області Тітковець Ж.В.,

відповідача ОСОБА_1

представника відповідача, адвоката Іващенко І.І.,

перекладача Кулієва Шахін Шамсі - Огли,

pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi в мiстi Рiвне спpаву за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до ОСОБА_1 про затримання та примусове видворення громадянина за межі України, -

В С Т А Н О В И В :

Представник Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області Тітковець Ж.В. в судовому засіданні позов підтримала і просить суд прийняти рішення про примусове видворення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 та затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі України та помістити громадянина Азербайджану ОСОБА_1 до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник в судовому засіданні позовні вимоги Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області не визнали, просили в позові відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області підлягають задоволенню частково.

Судом встановлено, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Азербайджану, паспорт НОМЕР_1 , здійснив в`їзд в Україну 27.01.2020 р. через КПП «Городище» в приватних справах.

26.02.2020 р. закінчився дозволений строк перебування, проте іноземець території України не покинув. Свої дії пояснює тим, що не має можливості виїхати оскільки лікується, проте відповідних доказів не надав.

Іноземець не вжив заходів щодо легалізації свого перебування в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 150 від 15 лютого 2012 року та ухилився від виїзду з території держави у встановлені законом строки.

14.01.2021 за порушення правил перебування на території України (ухилення від виїзду після закінчення відповідного строку перебування) іноземець був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.І ст.203 КУпАП (протокол ПРМРВ № 000226 від 14.01.2021). За наслідками розгляду протоколу на іноземця накладений штраф в розмірі 1700,00 грн. та попереджено його про необхідність в добровільному порядку залишити територію України.

14.01.2021 керуючись ст. 26 Закону № 3773-VI завідувачем сектору організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Рівненського МВ УДМС України в Рівненській області Гисюком Н. прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2 та зобов`язано його покинути територію України у термін до 12.02.2021.

У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ухиляється від виїзду з України після прийняття рішення про його примусове повернення, суд вважає за необхідне прийняти рішення про видворення його в примусовому порядку за межі України як особу, яка добровільно не виконує рішення суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до вимог частини першої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до абз.2 п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або укорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02. 2012 р. № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в`їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

Особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст.31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширепого насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Аналогічна позиція викладена в п.26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 № 1 "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця, видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства Україні".(зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011 №3).

Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.

Судом не встановлено жодних обставин, які свідчили б про те, що виконання рішення про примусове видворення до держави належності буде становити для ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 реальну загрозу його життю, свободі або здоров`ю чи призведе до інших негативних наслідків, які згідно статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», є підставами для заборони щодо примусового повернення чи примусового видворення або видачі чи передачі іноземця та особи без громадянства.

Відповідно до частини першої пункту першого статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Враховуючи те, що в судовому засіданні відповідач надав суду паспорт за яким він має право виїхати за межі України, суду не надано жодних обгрунтованих підстав, що відповідач громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не буде виконувати в установлений строк без поважних причин рішення про примусове видворення, ухилятиметься від виконання такого рішення, а також приймаючи до уваги, що він добровільно покине територію України, суд вважає за необхідне прийняти рішення про відмову у затриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також рішення про його поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

Керуючись ст.ст. 9,19,20,77,288,289 КАС України, суд, -

В И Р I Ш И В :

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області задовольнити частково.

Поновити пропущений строк на звернення до суду .

Примусово видворити громадянина Республіки Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі України.

В задоволенні вимог про затримання громадянина Республіки Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та поміщення громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Восьмий апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рівненського міського суду Н.Г. Кучина