
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
11 травня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/412/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні питання щодо залишення без розгляду позовної заяви в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради по виплаті разової грошової допомоги до 5 травня у період з 2015 року по 2020 рік у меншому розмірі;
- зобов`язати нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за період з 2015 року по 2020 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 01.03.2021 року у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи та залучено другого відповідача Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
25.03.2021 року та 26.03.2021 року від відповідачів надійшли відзиви, у яких, зокрема, зазначено про пропуск позивачем строку звернення до суду із цим позовом.
Позивач у відповіді на відзив зазначив, що строк звернення до суду ним дотриманий, вважає, що його перебіг почався саме з дня отримання ним відповіді Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради від 03.12.2020 року про відмову у перерахунку спірної допомоги за період з 2015 року по 2020 рік.
Дослідивши позиції сторін щодо строку звернення до суду із цим позовом, суд частково погоджується із позицією відповідачів з огляду на такі обставини.
Згідно із ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною 1 ст. 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Приписами ч. 2 ст. 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже для звернення до адміністративного суду з позовом встановлено шестимісячний строк і цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом оскарження у цій справі є разова грошова допомога до 5 травня за період з 2015 року по 2020 рік, як учаснику бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Із цим позовом позивач звернувся 04.02.2021 року (зареєстровано у суді 08.02.2021 р.), тобто із порушенням шестимісячного строку звернення щодо періоду з 2015 р. по 2019 роки.
На думку позивача, яка викладена у відповіді на відзив, він не порушив строк звернення до суду, оскільки відповідь Управління праці та соціального захисту про відмову у здійсненні перерахунку та виплати спірної допомоги за 2015 р. - 2020 р. він отримав у грудні 2020 року, тому шестимісячний строк почав перебіг саме з цієї дати.
Суд не погоджується із позицією позивача щодо дотримання ним строку звернення в частині вимог за період з 2015 р. по 2019 р. виходячи з такого.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Абзацом 4 ст. 17-1 наведеного Закону встановлено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Таким чином, на виплату спірної допомоги у повному розмірі позивач міг очікувати до 30 вересня відповідного року, тому відлік шестимісячного строку звернення до суду необхідно обраховувати саме з цієї дати поточного року.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у Постанові від 06.02.2018 р. у справі № 607/7919/17.
Окрім того, отримуючи спірну допомогу у неналежному розмірі у відповідному році, позивач знав про порушення свого права стосовно виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій.
Таким чином, позивач помилково вважає, що перебіг строку звернення до суду із цим позовом почав перебіг із надання відповідачем відповіді про відмову у здійсненні перерахунку та виплати спірної допомоги за період з 2015 р. по 2019 р.
З огляду на викладене, позивачем пропущено строк звернення до суду із вимогами про зобов`язання нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за період з 2015 року по 2019 рік.
Необхідно зауважити, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
Законодавче обмеження строку звернення до суду з позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.
Поважність причин пропуску строку звернення до суду може бути обґрунтовано та врахована судом у випадку наявності обставин, що є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Аналогічний висновок викладений у Постанові Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 826/17879/17.
Частиною 3 ст. 123 КАС України передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Враховуючи, що позивач порушив строк звернення до суду в частині вимог за період з 2015 р. по 2019 р., а зазначені ним обставини не є поважними для поновлення такого строку, позовна заява в частині цих вимог підлягає залишенню без розгляду.
Разом із тим, позов в частині зобов`язання нарахувати та виплатити спірну допомогу за 2020 рік подано із дотримання строку звернення, оскільки на отримання вказаної допомоги у належному розмірі позивач міг очікувати до 30.09.2020 року, тому відлік шестимісячного строку почав перебіг саме з цієї дати, і відповідно закінчився 30.03.2021 року.
Керуючись ст. 122, 123, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог про визнання протиправними та зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за період з 2015 року по 2019 рік, з урахуванням раніше виплачених сум, залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя В.Ф. Попов