
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4087/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ( ОСОБА_1 ) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача (Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції) щодо не виготовлення довідок для перерахунків пенсії з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020; та зобов`язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області довідки для перерахунків пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ, постанов КМУ від 30.08.2017 №704 і 13.02.2008 №45 станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.219, 01.01.2020 з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати згідно Законів про Державний бюджет України з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, надбавка за особливі умови служби 50%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 30%, надбавка за роботу з таємними документами 10%.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). ОСОБА_1 подавав заяву відповідачу про надіслання до ГУ ПФУ в Херсонській області довідки про грошове забезпечення з урахуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2019, 05.03.2019 та 01.01.2020, але не менше 50 % мінімальної зарплати зі всіма складовими, але відповідач надав відповідь про продовження строку розгляду звернення, довідки не склав та до органу ПФУ не надіслав, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, порушує права та інтереси позивача на отримання пенсії в належному розмірі, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 21.12.2020 позов залишено без руху та надано строк для виправлення недоліків.
05.01.2021 позивач надав суду уточнену позовну заяву, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення довідок для перерахунків пенсії з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020; та зобов`язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області довідки для перерахунків пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ, постанов КМУ від 30.08.2017 №704 і 13.02.2008 №45 станом на 01.01.2019, 01.01.2020 з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати згідно Законів про державний бюджет України та станом на 05.03.2019 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, надбавка за особливі умови служби 50%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 30%, надбавка за роботу з таємними документами 10%. Також позивачем надано суду копії заяв ОСОБА_1 від 22.06.2020 та від 06.07.2020 про надання довідок про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 на адресу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Мінюсту, копію листа управління від 13.07.2020 № 3.3/6926/Явт про розгляд звернення від 06.07.2020, в якому вказано, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, а надбавки за особливо важливі завдання та особливі умови служби не передбачені постановою КМУ від 30.08.2017 № 704.
Ухвалою від 13.01.2021 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18.02.2021 до суду від позивача надійшла заява, в якій позивач, з посиланням на ст. 52 КАС України, просить замінити відповідача на Департамент з питань виконання кримінальних покарань. Ухвалою суду від 23.03.2021 залучено до участі в розгляді справи в якості другого відповідача Департамент з питань виконання кримінальних покарань, оскільки Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Мінюсту знаходиться в стані припинення, але не ліквідоване, подальший розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
Суд зобов`язав позивача надіслати другому відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї документами, докази надіслання надати суду.
Призначено підготовче засідання на 14.04.2021.
Підготовче провадження закрито 14.04.2021, розгляд справи по суті вирішено проводити в письмовому провадженні.
27.04.2021 від Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (відповдіача-2) надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на військовій службі, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ). Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 передбачений перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, що визначені станом на 01.03.2018, а тому позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких складових: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням та надбавка за вислугу років. Зазначені відомості надані до Пенсійного фонду. Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, яка набирала чинності з 01.03.2018, встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Саме такі складові грошового забезпечення були відображені відповідачем у довідці для перерахунку пенсії позивача, яка видана у період дії п.п.1, 2 Постанови КМУ № 103. Інші складові правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Також зазначає, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою від 05.03.2019 Шостого апеляційного адміністративного суду, п.п.1, 2 Постанови № 103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки відповідач керувався чинними приписами Постанови № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки. Відповідач готує довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подає їх останньому. Будь-яких інших списків після 05.03.2019 для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до відповідача не надходило. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію.
Відповідач-1 не скористався своїм процесуальним правом щодо надання відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк.
Дослідивши матеріали справи в письмовому провадженні, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (1956 року народження) перебуває на обліку у ГУПФУ у Херсонській області з 2003 року та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно доданих до позовної заяви розрахунків пенсії, позивач до 01.01.2018 отримував пенсію в розмірі 90 % грошового забезпечення, яке мало такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за роботу з таємними носіями, надбавка за особливо важливі завдання, премія.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовані статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 КМУ прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою були затверджені нові тарифні сітки розрядів та коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років тощо.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктом 1 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені, станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704. Тією ж постановою КМУ № 103 були внесені зміни до Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, затверджені постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45), форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Отже, у зв`язку з підвищенням розміру посадових окладів з 01.01.2018 позивачу була перерахована пенсія, виходячи з таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, інші складові грошового забезпечення не приймались до уваги для визначення розміру пенсії.
В подальшому у зв`язку із визнанням в судовому порядку протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, заявами від 22.06.2020, від 07.07.2020 позивач звернувся до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, в якій просив підготувати довідки для перерахунку пенсії з урахуванням всіх надбавок, передбачених постановою КМУ № 704, станом на 01.01.2019, 05.03.2019, на 01.01.2020 з розрахунку 50% мінімальної зарплати та направити їх до ГУПФУ в Херсонській області.
Листом від 13.07.2020 Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції позивача повідомлено, що відсутні підстави для видачі таких довідок.
Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. З метою встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку Кабінет Міністрів України постановою № 45 від 13.02.2008 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 і 5 Порядку № 45 у редакції, що діяла до 24 лютого 2018 року, передбачалося наступне. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом , або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, інші щомісячні надбавки, доплати , підвищення та щомісячна премія , щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтнотехнічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", тощо. При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 для перерахунку пенсії уповноважені органи мали готувати довідки про розмір грошового забезпечення кожної відповідної особи за формою згідно із додатком 2. Такі довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України на виконання вимог ст. 63 Закону №2262-ХІІ була прийнята Постанова № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою були внесені зміни до Порядку №45, які стосувались бази для перерахунку пенсії. Так, під час перерахунку пенсій використовуються тільки такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Інші складові грошового забезпечення не приймались для перерахунку пенсії. Форма довідки (яка наведена в Додатку 2 до Порядку № 45) про розмір грошового забезпечення також була змінена, в новій редакції довідки були відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії.
Матеріали справи свідчать про те, що органом ПФУ був здійснений перерахунок пенсії позивача на підставі норм постанови КМУ № 103 з 01.01.2018.
В подальшому, 05.03.2019 набрало законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
З дня набрання законної сили судового рішення діє попередня редакція довідки (додаток 2 до Порядку № 45), при цьому, порядок дій, який повинен вчинити, зокрема, відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Таким чином, з 05.03.2019 для перерахування пенсії позивача повинні враховуватись додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, але в довідці, за якою відбувалось перерахування пенсії позивача з 01.01.2018, такі додаткові складові грошового забезпечення не зазначались. Тобто, з набуттям чинності вказаного судового рішення довідка про розмір грошового забезпечення позивача для проведення з 01.01.2018 перерахунку пенсії позивача є такою, що не відповідає вимогам додатку 2 до Порядку № 45.
Необхідно зазначити, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача-1 із заявою про видачу оновленої довідки про розміри її грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, з урахуванням усіх складових, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків, отриманих від органу ПФУ, уповноважені органи (в даній справі це відповідач-1) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Матеріали справи свідчать, що Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області не подавало відповідачу списки осіб - пенсіонерів (з включенням до списку позивача) для оформлення та видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв`язку з скасуванням пп.1,2 Постанови КМУ № 103. Разом з тим, з 05.03.2019, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, визнання постанови КМУ №103 нечинною, виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням не тільки розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. В своє чергу, орган ПФУ не має повноважень самостійно визначати розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, без отримання довідки про розмір грошового забезпечення від уповноваженого органу, яким в цій справі є відповідач-1.
При такій бездіяльності відповідача-1, позивач самостійно почав вживати заходи для отримання вищевказаної довідки, що законодавством не заборонено. Суд звертає увагу на те, що у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 , перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (п.23 Порядку № 3-1). Згідно із п. 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, на відповідача, як на уповноважений орган, покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45. Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Тому суд дійшов висновку про те, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, премії, тому саме з цієї дати ОСОБА_1 мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а тому мав право звертатись до відповідача-1 за отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення в розмірі станом на 05.03.2019, оскільки відповідач-1 та орган ПФУ не вчиняли жодних дій щодо поновлення прав позивача на отримання пенсії у відповідності до законодавства.
Такі дії позивача, спрямовані на включення до розміру його грошового забезпечення не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, за вислугу років, а й інших щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, цілком відповідає приписам постанови КМУ № 704 від 30.08.2017, та Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5 (далі - Порядок № 925/5). Цим Порядком № 925/5 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється з розміру грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою станом на момент здійснення перерахунку, відтак, при перерахунку пенсії повинні враховуватися ті види грошового забезпечення, які існують на сьогодні та виплачуються працюючим військовослужбовцям. Згідно з пунктами 1-12 Розділу ІІ Порядку № 925/5 (в ред. від 30.11.2018) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за почесні звання, надбавки за спортивні звання, надбавки за кваліфікаційну категорію, доплати за науковий ступінь, доплати за вчене звання. Відповідно до п.п. 1, 2 п. 5 Розділу ІІ Порядку № 925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відмова відповідача-1 у підготовці та наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, є неправомірною.
Що стосується вимог позивача про те, що розмір посадового окладу, окладу за військовим званням залежить від розміру мінімальної заробітної плати, тому кожного 1 січня наступного року ці складові грошового забезпечення мають перераховуватись, що тягне за собою обов`язок відповдіача-1 видавати нові довідки про розмір грошового забезпечення, то су дійшов висновку про необґрунтованість таких вимог, з огляду на наступне.
Як вже зазначав суд, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, яка набрала чинності 01.01.2018 року (далі - Постанова №704), були підвищені посадові оклади військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, розміри надбавок та доплат. Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Разом з тим, згідно пункту 1 Примітки Додатку 1 Постанови № 704 "Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Згідно із Приміткою Додатку 14 "Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
21.02.2018 КМУ прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за №103 (далі - Постанова №103), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року , з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби , що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 .
Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 до Постанови № 704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 даної постанови було викладено у новій редакції: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.". Разом із тим, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови № 704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж Постанови.
Таким чином, пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року".
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким було внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704. Тому позивач вважає, що з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка була чинною до зазначених змін.
Отже, відповідно до редакції пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови №704, розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 4 Постанови № 704 визначено граничну нижню величину, яка береться для розрахунку посадового окладу, що складає розмір прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного року, але не менше 50% мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року. Відтак, у випадку, коли у календарному році, в якому застосовується відповідна норма зазначеного підзаконного нормативно-правового акту, 50% мінімальної заробітної плати перевищують прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата стає розрахунковою величиною для обрахунку посадових окладів.
Суд зауважує, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі Закону № 1774-VІІІ), який набрав чинності 01 січня 2017 року, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Норми пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII були чинними як на дату прийняття Постанови № 704, так і станом на 29 січня 2020 року, неконституційними не визнавалися.
Водночас, Постанова № 704 є підзаконним нормативно-правовим актом. Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. Відтак, вказаний пункт Постанови № 704 у частині, яка суперечить нормам розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII, не підлягає застосуванню.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що під час розв`язання колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VIII та пункту 4 Постанови № 704 у редакції до внесення змін Постановою № 103 перевагу слід надати положенням Закону, як акту права вищої юридичної сили з урахуванням статті 8 Конституції України. Враховуючи те, що норма пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VIII не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи пункту 4 Постанови № 704 у редакції до внесення змін Постановою № 103, правові підстави для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати відсутні.
Аналогічна позиція висловлена П`ятим апеляційним адміністративним судом у постановах від 25.11.2020 у справі №420/5251/20, від 17.12.2020 у справі №420/2281/20, від 10.12.2020 р. №420/6453/20, від 11.11.2020 у справі №420/5036/20
Таким чином, згідно з Постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Одночасно суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11 грудня 2019 року по справі № 240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VІІІ, згідно яких: " 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". За змістом пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року. Таким чином, за загальним правилом дії норм права у часі у зв`язку із набранням чинності Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають".
Суд не погоджується із позицією позивача про те, що при визначенні посадового окладу відповідач повинен був керуватися положеннями примітки 1 Додатку 1 та примітки до Додатку 14 та проводити розрахунки шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня календарного року (але не менше ніж 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт, оскільки вказані примітки не містять норм права та не узгоджуються з п.3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016р. за №1774-VIII.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що підстав для застосування при обчисленні грошового забезпечення такої розрахункової величини, як мінімальна заробітна плата, немає.
Відтак, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо не виготовлення довідок для перерахунку пенсії з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 та зобов`язання підготувати на надати такі довідки до пенсійного органу, не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач-1, не підготувавши за зверненням позивача довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії із зазначенням усіх складових: основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, допустив протиправну бездіяльність, а тому належним способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 та зобов`язання відповідача-1 виготовити та направити до ГУ ПФУ у Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення.
При цьому суд не має повноважень визначати конкретні складові грошового забезпечення позивача, оскільки це є компетенцією саме Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Мінюсту. Крім того, відповідачем-1 ще не підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а тому правовідносини з цього питання ще не виникли. В той же час, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорюванні права. Суд не може під час прийняття рішення по суті справи, вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Згідно ч.2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Частиною 1 статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Судові витрати, згідно ст. 139 КАС України, відносяться на позивача та відповдіача-1 в рівних розмірах.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, з урахування всіх видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311) підготувати і надати до Головного управління ПФУ у Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 05.03.2019, для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМУ від 30.08.2017 №704, Постанови КМУ від 13.02.2008 №45, із обов`язковим зазначенням усіх видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311) суму судового збору у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом`якова
кат. 112010201