
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1253/21
14 травня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Руденко О.А., представника відповідача - Грунди Р.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки викладеного в листі №11/1/1388 від 16.02.2021 про повернення без реалізації документів ОСОБА_1 , поданих для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням ним травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності;
- зобов`язати Тернопільський обласний територіальний центр комплектування і соціальної підтримки направити до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності та подані ним документи для прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позову зазначив, що для одержання одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності позивач подав заяву та відповідні документи, проте, Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, документи повернув до Тернопільського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки без реалізації як такі, що прийнято безпідставно. При повернення документів ОСОБА_1 без реалізації Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки керувався п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та виходив з того, що ОСОБА_1 звільнено з військової служби 17.07.2020, а тільки 12.01.2021 встановлено ступінь втрати працездатності, тобто понад 3 місяці після звільнення з військової служби. Із таким рішенням Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивач не погоджується.
На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою суду від 22.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав до суду 08.04.2021 відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що на дату встановлення позивачу ступеня втрати працездатності (27 січня 2021 року), а звільнений він з лав ЗС України 17.07.2020, тобто понад 3 місячний термін, статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не передбачено можливості здійснення виплати одноразової грошової допомоги після спливу трьох місяців від дати звільнення зі служби, то позивач відповідного права не набув. Оскільки позивач не набув право на виплату одноразової грошової допомоги, то і обов`язку направлення документів до Комісії у відповідача не виникає.
Позивач подав 19.04.2021 відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 22.04.2021 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 14.05.2021.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала просила позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу у складі діючої армії з 20.11.2018 по 17.07.2020, що підтверджується довідкою Тернопільського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.02.2021 №10 (аркуш справи 7).
На території пункту постійної дислокації військової частини А 1778, 05.03.2020 близько 09:25 год. при вході до приміщення казарми № 1 після проведення ранкового шикування особового складу солдат ОСОБА_1 з необережності впав на бетонну мармурову плитку та внаслідок падіння отримав травму ноги. Травмування наступило під час виконання дій, що входять до обов`язків військової служби та не пов`язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння та навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, ця обставина підтверджується довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), виданою військовою частиною № А 1778 від 22.04.2020 № 521 (аркуш справи 8).
Військово-лікарська комісія військової частини А 1778 встановила, що отримана ОСОБА_1 05.03.2020 травма пов`язана з виконанням ним обов`язків військової служби та визнала його непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, що підтверджується свідоцтвом про хворобу № 134 від 17.07.2020 (аркуш справи 14).
Ч ОСОБА_2 27.01.2021 встановлено ступінь втрати працездатності (10 %) внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, що сталася 05.03.2020
Позивач, для одержання одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, за місцем постановки на військовий облік подав заяву та документи, які Тернопільським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки передано до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 16.02.2021 №11/1/1388 документи ОСОБА_1 повернуто до Тернопільського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки без реалізації як такі, що прийнято безпідставно згідно із п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та зазначено, що позивача звільнено з військової служби 17.07.2020, а тільки 12.01.2021 встановлено ступінь втрати працездатності, тобто понад 3 місяці після звільнення з військової служби.
Позивач, не погоджуючись із таким рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІ1 (далі - Закон № 2232), Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1994 № 2011-XII, Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 (далі - Порядок № 499), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані па навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані па навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. З Закону № 201 І дія цього Закону поширюється на: військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених ним та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 2011 одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через гри місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби (п. 5 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011).
Частиною 2 статті 16-3 Закону № 2011 у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам.
Приписами частини 9 статті 16-3 зазначеного Закону Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Пунктом 11 Порядку № 975 встановлено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання: документи, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому, Порядком № 975 саме до дискреційних повноважень Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, віднесена можливість або прийняти рішення про призначення, або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги.
Водночас, відповідач - Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не наділений повноваженнями на самостійне визначений наявності/відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням ним травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності, або залишення їх заяв без реалізації.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, позивач звернувся за місцем постановки на військовий облік подав заяву та документи, які Тернопільським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки передано до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 16.02.2021 №11/1/1388 документи ОСОБА_1 повернуто до Тернопільського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки без реалізації як такі, що прийнято безпідставно згідно із п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та зазначено, що позивача звільнено з військової служби 17.07.2020, а тільки 12.01.2021 встановлено ступінь втрати працездатності, тобто понад 3 місяці після звільнення з військової служби.
З аналізу вищезазначених положень Порядку № 975, вбачається, що Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, всупереч викладеним у Порядку № 975 положенням, вийшов за межі наданих чинним законодавством України повноважень та фактично самостійно розглянув подану позивачем заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби з додатками та прийняв рішення про залишення її без реалізації, повернувши позивачу, у зв`язку із чим неправомірно перебрав на себе повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги.
Отже, суд зазначає, що системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).
Водночас, на відповідача покладено обов`язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення.
У спірних правовідносинах відповідач діяв протиправно, оскільки не мав права приймати рішення про відсутність підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, а повинен був лише здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги, з подальшою передачею їх до Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постанові від 30 січня 2018 року у справі № 806/986/16, від 3 жовтня 2018 року у справі № 331/3287/17.
Оскільки відповідачем не було дотримано порядку розгляду документів позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги, суд з метою захисту прав та інтересів позивача, суд приходить до висновку про зобов`язання Тернопільського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки направити до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності та подані ним документи для прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору під час звернення до суду із даним позовом, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки викладеного в листі №11/1/1388 від 16.02.2021 про повернення без реалізації документів ОСОБА_1 , поданих для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням ним травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності.
3. Зобов`язати Тернопільський обласний територіальний центр комплектування і соціальної підтримки направити до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням травми під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності та подані ним документи для прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 травня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (місцезнаходження/місце проживання: вул. Січових Стрільців, 2,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 07704709);
Головуючий суддя Осташ А.В.