
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2021 р. № 400/907/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Бонус-Плюс", вул. Веселинівська, 47/3, м. Миколаїв, 54036
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053
про:визнання протиправними та скасування рішень; зобов`язання зареєструвати податкові накладні,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс», звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України про:
1) визнання протиправними та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.09.2020 р. №1, від 31.10.2020 р. №3, від 29.12.2020 р. №12 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс» критеріям ризиковості платника податку;
2) визнання протиправними та скасування рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ПДС у Миколаївській області:
- № 2337820/36536507 від 22.01.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 30.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс», код ЄДРПОУ 36536507;
- № 2337821/36536507 від 22.01.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс», код ЄДРПОУ 36536507.
- № 2342312/36536507 від 26.01.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №12 від 29.12.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс», код ЄДРПОУ 36536507.
3) зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс», код ЄДРПОУ 36536507:
- за №1 від 30.09.2020 р. на загальну суму 894 000,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання;
- за №3 від 31.10.2020 р. на загальну суму 906 000,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання;
- за №12 від 29.12.2020 р. на загальну суму 897 600,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
Ухвалою від 14.05.2021 залишено позовну заяву без розгляду в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.09.2020 р. №1, від 31.10.2020 р. №3, від 29.12.2020 р. №12 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонус-Плюс» критеріям ризиковості платника податку.
Ухвалою від 14.05.2021 замінено відповідача - Головне управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43144729) його правонаступником – Головним управлінням ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач 1 протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних, оскільки позивачем були надані всі документи, які у нього наявні. У спірних рішеннях зазначено про ненадання позивачем копії документів які підтверджують факт наявності орендованої техніки для здійснення сільськогосподарських послуг. Проте, позивач, після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної надавав пояснення, в яких зазначав про наявність власної сільськогосподарської техніки, на підтвердження чого надавав оборотно-сальдову відомість, а також надавав докази оренди сільськогосподарської техніки - договір оренди транспортного засобу.
Відповідачі надали відзив на позов, просили відмовити у задоволенні позову, оскільки підставою для відмови у реєстрації спірної податкової накладної стало не факт зупинення реєстрації податкової накладної, а те, що позивачем не було надано податковому органу на його пропозицію доказів реального здійснення господарської операції, зазначеної у поданій на реєстрацію податковій накладній.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ТОВ «Бонус-Плюс» (виконавець) 03.02.2020 уклав договір № 25 про надання послуг з ТОВ «Агро Еко Альянс» (замовним), відповідно до п. 1.1, 2.1. якого виконавець зобов`язується протягом дії Договору надати послуги згідно п. 2.1., а замовник зобов`язується прийняти і оплатити ці послуги на умовах цього договору. Виконавець надає послуги: пахота, дискування, культивація, збирання урожаю, внесення добрив, посів, боронування.
Ціни на виконання робіт визначається згідно Специфікації (Додаток 1). Загальна сума договору визначається сумарно згідно Актів приймання наданих послуг. Остаточні розрахунки за надані послуги здійснюються протягом 10 банківських днів шляхом оплати наданих послуг після надання виконавцем у встановленому порядку наступних документів: акт приймання наданих послуг. (п. 4.1, 4.2, 4.3 договору).
Відповідно до оборотно-сальдової відомості за 2020 рік (а.с. 15), у власності позивача перебуває: агрегат грунтообробний навісний СТЕП-2,8-20М, глибокорозпушувач ГРФ 2,2, оприскувач штанговий 1000/18м, протруювач насіння ПС-8. зерносушарка. Також, відповідно до Договору найму (оренди) транспортного засобу № 1-01-2 від 12.01.2018, укладеного між ТОВ «Бонус - Плюс» та ТОВ «Фрідом Фарм Терра» (а.с. 16) в оренді у позивача перебуває трактор колісний марки BUHLER-VERSATILE, модель 2425, 2004 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , заводський номер НОМЕР_3 . Згідно до договору найму (оренди) транспортного засобу № 1-01-1 від 11.01.2018, укладеного між ТОВ «Бонус Плюс» та ТОВ «Контракт-Агропослуги» (а.с. 18) позивач орендує комбайн зернозбиральний марки NEW HOLLAND, модель ТХ66, 2004 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_4 , номер двигуна НОМЕР_5 , заводський номер НОМЕР_6 .
30.09.2020 позивач та ТОВ «Агро Еко Альянс» підписали Акт надання послуг № 45, відповідно до якого виконавцем були виконані наступні роботи: пахота 400,00 га на суму 223500 грн. з ПДВ, боронування 400,00 га на суму 186250,00 грн. з ПДВ, внесення добрив 400,00 га на суму 149000,00 грн. з ПДВ, посів 400,00 га на суму 186250 грн. з ПДВ
31.10.2020 позивач та ТОВ «Агро Еко Альянс» підписали Акт надання послуг № 52, відповідно до якого виконавцем були виконані наступні роботи: дискування 400,00 га на суму 226500 грн. з ПДВ, культивація 400,00 га на суму 226500,00 грн. з ПДВ, збирання врожаю 400,00 га на суму 302000,00 грн. з ПДВ.
28.12.2020 позивач та ТОВ «Агро Еко Альянс» підписали Акт надання послуг № 56, відповідно до якого виконавцем були виконані наступні роботи: культивація 400,00 га на суму 226500,00 грн. з ПДВ, сушіння 400,00 га на суму 328000,00 грн. з ПДВ, зберігання на суму 193500,00 грн. з ПДВ.
30.09.2020 позивачем складено податкову накладну № 1 про надання послуг ТОВ «Агро Еко Альянс» пахота 400,00 га на суму 223500 грн. з ПДВ, боронування 400,00 га на суму 186250,00 грн. з ПДВ, внесення добрив 400,00 га на суму 149000,00 грн. з ПДВ, посів 400,00 га на суму 186250 грн. з ПДВ, на загальну суму 894000,00 грн., у т. ч. ПДВ 149000,00 грн.
31.10.2020 позивачем складено податкову накладну № 3 про надання послуг ТОВ «Агро Еко Альянс» дискування 400,00 га на суму 226500 грн. з ПДВ, культивація 400,00 га на суму 226500,00 грн. з ПДВ, збирання врожаю 400,00 га на суму 302000,00 грн. з ПДВ, на загальну суму 906000,00 грн., у т. ч. ПДВ 151000,00 грн.
29.12.2020 позивачем складено податкову накладну № 12 про надання послуг ТОВ «Агро Еко Альянс» культивація 400,00 га на суму 226500,00 грн. з ПДВ, сушіння 400,00 га на суму 328000,00 грн. з ПДВ, зберігання на суму 193500,00 грн. з ПДВ, на загальну суму 897600,00 грн., у т. ч. ПДВ 149600,00 грн.
05.01.2021 позивач направив на реєстрацію податкові накладні від 30.09.2020 № 1, від 31.10.2020 № 3, від 29.12.2020 № 12.
05.01.2021 позивачем отримано від відповідача квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних від 30.09.2020 № 1, від 31.10.2020 №3, та 06.01.2021 – про зупинення реєстрації податкової накладної № 12 від 29.12.2020. У квитанціях зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
20.01.2021 позивач надав відповідачу пояснення щодо податкових накладних № 1 від 30.09.2020, № 3 від 31.10.2020, та 21.01.2021 – пояснення щодо податкової накладної № 12 від 29.12.2020.
У поясненнях позивач зазначив, що ТОВ «Бонус-Плюс» здійснює надання послуг у сфері сільськогосподарської діяльності. Для забезпечення господарської діяльності використовує власну техніку, а саме: агрегат грунтообробний навісний СТЕП-2,8-20М, глибокорозпушувач ГРФ 2,2, оприскувач штанговий 1000/18м, протруювач насіння ПС-8. зерносушарка. Окрім власної техніки ТОВ «Бонус Плюс» орендує трактор колісний BUHLER-VERSATILE, комбайн зернозбиральний марки NEW HOLLAND. Для зберігання сільськогосподарської техніки та транспортних засобів використовує орендовану територію на підставі договору оренди від 02.01.2018 з фізичною особою. Разом з поясненнями позивач надав копії первинних та розрахункових документів: договір суборенди землі між ТОВ «Інтергреін Таврія» та ТОВ «Агро Еко Альянс», між ТОВ «Арахіс Таврія» та ТОВ «Агро Еко Альянс»; акти надання послуг, договір про надання послуг, банківські виписки, договори оренди транспортного засобу з ТОВ «Контракт-Агропослуги», з ТОВ «Фрідом Фарм Терра», накази про прийняття на роботу трактористів, водія автотранспортних засобів, працівника сільського господарства, оборотно-сальдову відомість, відомість з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Рішенням від 22.01.2021 № 2337820/36536507 відмовлено у реєстрації податкової № 1, від 22.01.2021 № 2337821/36536507 відмовлено у реєстрації податкової № 3, від 26.01.2021 № 2342312/36536507 відмовлено у реєстрації податкової № 12 у зв`язку ненаданням платником копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладних. Крім того, у всіх спірних рішеннях зазначена додаткова інформація: платником не надано копії документів, які підтверджують факт наявності орендованої техніки для здійснення сільськогосподарських послуг. Також підставою для реєстрації податкових накладних № 1, 3 зазначено ненадання платником податку розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі – Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 1165).
Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.
Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:
1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;
3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.
Позивач надав пояснення з копіями первинних документів, також надавав копії банківських виписок по рахунку.
Відповідач у спірних рішеннях також зазначив, що платником на надано копії документів, які підтверджують факт наявності орендованої техніки для здійснення сільськогосподарських робіт.
Проте, позивач надавав оборотно-сальдову відомість, яка свідчить про наявність у позивача власної сільськогосподарської техніки та копії договорів оренди транспортних засобів. Суд звертає увагу, що відповідачами до відзиву надано викопіювання з АІС (а.с. 79-81), в яких зазначено, що з повідомленням позивач надавав, зокрема, договір з ТОВ «Фрідом фарм терра». Деякі надані позивачем документи надано без зазначення їх назви, про що свідчить викопіювання з АІС. Матеріали справи також містять як договір з ТОВ «Фрідом Фарм Терра» від 12.01.2018 № 1-01-2 про надання позивачу в оренду трактору колісного BUHLER-VERSATILE, так і договір з ТОВ «Контракт-Агропослуги» від 11.01.2018 № 1-01-1 про надання позивачу в оренду комбайну зернозбирального марки NEW HOLLAND.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивач разом з поясненнями надав наявні у нього первинні документи, розрахункові документи, та, зокрема, документи на підтвердження факту наявності орендованої техніки для здійснення сільськогосподарських робіт.
Будь-яких інших обґрунтованих доводів, з яких можна дійти висновку про підстави відмови у реєстрації спірних податкових накладних відповідачем не наведені, тому суд дійшов висновку, що спірні рішення контролюючого органу не відповідають критеріям ч.2 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованими.
Позивач просить суд зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
Відповідно до п.п.19, 20 постанови КМУ № 1246 від 29.12.2010 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” ( в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
-прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
-набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
-неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Квитанція про реєстрацію податкової накладної № 1 від 30.09.2020 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9353667562 05.01.2021 о 08:00:00; квитанція про реєстрацію податкової накладної № 3 від 31.10.2020 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9353710366 05.01.2021 о 08:00:00; квитанція про реєстрацію податкової накладної № 12 від 29.12.2020 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9355887550 06.01.2021 о 18:41:48
Відтак, суд вважає за можливе позов в цій частині задовольнити та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати податкову накладну від 30.09.2020 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 05.01.2021; податкову накладну № 3 від 31.10.2020 – 05.01.2021; податкову накладну № 12 від 29.12.2020 – 06.01.2021.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо "принципу правової визначеності" (наприклад, справа "Гешмен і Герруп проти Сполученого Королівства"), відповідно до якого особа, здійснюючи правомірну поведінку, повинна мати можливість передбачати правові наслідки такої правової поведінки, чітко визначені законом.
Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У постанові від 20.08.2019 р. по справі № 2540/3009/18 Верховний Суд зазначив, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19, згідно з якою здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, саме відповідачі повинні надати суду докази про те, що надані позивачем документи для реєстрації податкових накладних є недостатніми, що унеможливлює реєстрацію податкових накладних.
Відповідачами не доведено правомірності своїх рішень щодо відмови у реєстрації податкової накладної, тому позов належить задовольнити у повному обсязі.
Судовий збір розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України та підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок відповідачів.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Бонус-Плюс" (вул. Веселинівська, 47/3, м. Миколаїв, 54036, ідентифікаційний код 36536507) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення № 2337820/36536507 від 22.01.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 30.09.2020 р., № 2337821/36536507 від 22.01.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 31.10.2020 р., № 2342312/36536507 від 26.01.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №12 від 29.12.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну від 30.09.2020 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 05.01.2021 року.
4. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну від 31.10.2020 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 05.01.2021 року.
5. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну від 29.12.2020 року № 12 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання – 06.01.2021 року.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43144729) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бонус-Плюс" (вул. Веселинівська, 47/3, м. Миколаїв, 54036, ідентифікаційний код 36536507) судовий збір у сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень), сплачений квитанцією № 0.0.2012288257.1 від 12.02.2021 року та судовий збір у сумі 1135,00 грн. (одна тисяча сто тридцять п`ять гривень), сплачений квитанцією № 31145097 від 02.03.2021 року.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бонус-Плюс" (вул. Веселинівська, 47/3, м. Миколаїв, 54036, ідентифікаційний код 36536507) судовий збір у сумі 3405,00 грн. (три тисячі чотириста п`ять гривень), сплачений квитанцією № 31145097 від 02.03.2021 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко