
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2021 р. справа № 400/339/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001
про:скасування вимоги від 06.11.2020 р.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі-відповідач), в якому проситьвизнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.11.2020 р. в сумі 26884,99 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він провадить незалежну професійну адвокатську діяльність, з 01.07.2018 р. є платником єдиного податку і на час винесення відповідачем вимоги був пенсіонером вже як 6 років, відтак на підставі п. 281.1 ст. 281 Податкового кодексу України та ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закону №2464) позивач звільнений від сплати ЄСВ. Крім того, позивач зазначив, що своєчасно сплачує ЄСВ і відповідач протиправно відмовляється провести звірку.
Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 27.01.2021 р.
Ухвалою від 23.02.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки контролюючим органом винесено оскаржувану вимогу відповідно до норм чинного законодавства, тому позовні вимоги про її скасування не підлягають задоволенню.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач є адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
Згідно Єдиного реєстру адвокатів України ОСОБА_1 обліковується у Раді адвокатів Миколаївської області - свідоцтво № 168 від 30.06.1994 р.
У позовній заяві позивач зазначив, що є пенсіонером за віком, а також пенсійний вік вбачається з копії паспорта позивача, при цьому пенсійне посвідчення у справі відсутнє.
Відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.11.2020 р. №Ф-75-51 відповідно до ст. 25 Закону №2464 в сумі 26884,99 грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом № 2464.
Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (частина друга статті 2 Закону № 2464-VI).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.5 ч. 2, ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є: особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Органи доходів і зборів повідомляють Пенсійний фонд про взяття на облік платників єдиного внеску із зазначенням органу доходів і зборів, в якому взято на облік платника. Порядок здійснення такого повідомлення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом.
Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 4, 5, 5-1, 15 та 16 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб.
Обов`язки платників єдиного внеску виникають: у осіб, зазначених в абзацах четвертому, шостому та сьомому пункту 1, пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - з початку провадження відповідної діяльності ( ст.5 Закону України № 2464).
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з реєстру застрахованих осіб визначається Положенням № 10-1.
З метою забезпечення обробки інформації в реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки (пункт 1 розділу ІІІ Положення № 10-1).
Облікова картка відкривається в разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом № 2464 (пункт 2 розділу ІІІ Положення № 10-1).
За змістом п. 2 розд. ІV Положення № 10-1 до облікових карток реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
Законом України від 06.12.2016 № 1774 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 1774) внесено ряд змін до Закону № 2464, які набули чинності з 01.01.2017 року, зокрема, щодо нарахування та - сплати єдиного внеску особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
З 2017 року особи, які проводять незалежну професійну діяльність, навіть у разі неотримання доходу (прибутку) у звітному році або окремому місяці звітного року, зобов`язані визначити , базу нарахування єдиного внеску, але не більше максимальної величний бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому, сума єдиною внеску не може бути меншою за розмір мінімальною страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону № 2464 в редакції Закон) №1774).
Згідно з нормами частини п`ятої статті 8 Закону № 2464 єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22 відсотки до визначеної бази нарахування єдиного внеску.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 9 Закону № 2464).
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Базою нарахування єдиного внеску для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абз.1 п. 1 ч. І ст. 7 Закону № 2464).
Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).
З 01 січня 2017 р.- 704 грн. (3200 х 22 відсотки).
З 01 січня 2018р.-819,06 грн. ( 3723 х 22 відсотки).
З 01 січня 2019 р.-918,06 грн. ( 4173,00 х 22 відсотки).
З 01.01.2018 року особи, які проводять незалежну професійну діяльність зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. З ч. 8 ст.9 Закону №2464).
Частиною 4 ст. 4 Закону № 2464 (в редакції чинній на час винесення спірної вимоги) особи, зазначені у пунктах 4 та 51 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Аналіз вищенаведеної норми свідчить про те, що від сплати за себе єдиного внеску звільняються фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени фермерського господарства.
Отже, пільга щодо сплати зобов`язань з єдиного внеску пенсіонером за віком, який є самозайнятою особою та перебуває на спрощеній системі, хоча і пенсіонером за віком за період, за який нарахований єдиний внесок не передбачена.
Тільки з 01.01.2021 до закону № 2464 були внесені зміни, які звільняють самозайнятих осіб, які є пенсіонерами за віком від сплати єдиного внеску.
Пунктом 3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 20.04.2015 року № 449 (далі - Інструкція) та ст.25 Закону №2464 визначено, що органи доходів і зборів, надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема, платник має на кінець календарного місяця недоїмку, зі сплата єдиного внеску.
Позивач, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, перебуває на обліку ГУ ДПС у Миколаївській області, як платник податків.
У відзиві зазначено, що в інтегрованій картці платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 71040000 суми єдиного внеску нараховані на центральному рівні, які відповідають- реєстраційним даним фізичної особи, яка займається незалежною професійною діяльністю ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , обліковується переплата станом на 09.02.2018 р. – 6246,57 грн., нараховано за 2017 р. – 8448 грн., 19.04.2018р. - 2457,18 грн. - за 1 кв. 2018р.,19.07.2018р.-2457,18 грн.-за 2 кв. 2018р.,19.10.2018р.-2457,18 грн.-за 3 кв. 2018р.; 21.01.2018р. - 2457,18 грн, - за 4 кв. 2018р., 19.04.2019р. - 2754,18 гри. - за 1 кв. 2019р., 19.07.2019р.- 2754,18грн.-за 2 кв. 2019р.,21.10.2019р. - 2754,18 грн.-за 3 кв. 2019р., 20.01.2020р. - 2754,18 грн. - за 4 кв. 2019р., за січень – лютий 2020 р. – 19.04.2019 р. 2078,12 грн., за червень 2020 р. – 20.07.2020 р. -1039,06 р., липень – вересень 2020 р. -21.10.2020 р. – 3178,12 грн.
А згідно інтегрованої картки платника податків, за позивачем рахується заборгованість 26884,99 грн. (а. с. 53)
Пункт 4 Розділу VI Інструкції надає право контролюючим органам формувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) на підставі облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів.
Облікові - дані з інформаційної системи органу доходів і зборів, є такою ж самостійною підставою для формування вимог, як і акти перевірки чи податкова звітність.
Таким чином, вимога про сплату боргу, (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи контролюючого органу платника у випадку, зокрема, якщо такий платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску та проведення перевірки в цих випадках не передбачено, тому посилання позивача на те, що у вимозі не зазначені реквізити акта перевірки є безпідставними, оскільки перевірка не проводилася.
Посилання позивача на те, що ним своєчасно вносились платежі з ЄСВ не приймається судом до уваги, оскільки позивачем не надано доказів, а надані позивачем квитанції підтверджують лише сплату ним єдиного податку з фізичних осіб у 2020 році (а. с. 19-25).
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не довів суду, що вимога є протиправною, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001 43144729) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06.11.2020 р. в сумі 26884,99 грн, відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич