Рішення № 96897797, 14.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2021
Номер справи
380/5172/21
Номер документу
96897797
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/5172/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати із 01.04.2019 пенсії позивачу на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, виходячи із розміру 70%, а не 90%, його грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 03.08.2020 за № 11/797, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України, та із застосуванням норм постанов Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 і «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804 від 14.08.2019;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із 01.04.2019, виходячи із розміру 90% його грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 03.08.2020 за № 11/797, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України, і без застосування норм постанов Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 і «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804 від 14.08.2019, здійснивши при цьому виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат.

Також просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, у розмірі 90% від сум грошового забезпечення. Головним управлінням ПФУ у Львівській області на підставі рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 відповідачем з 01.04.2019 здійснено перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/797 від 03.08.2020. Однак при такому перерахунку відповідачем протиправно, на думку позивача, застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вказав, що при перерахунку раніше призначених пенсій не може допускатись звуження змісту та обсягу досягнутих громадянами прав, свобод, соціальних гарантій, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою від 09.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 31273 від 05.05.2021), у якому проти позову заперечив. По суті позовних вимог зазначив, що при виконанні рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 Головним управлінням ПФУ у Львівській області застосовано Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014, яким було внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, зокрема визначено, що розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що Головним управлінням ПФУ у Львівській області правомірно враховано при перерахунку пенсії на виконання рішення суду розмір 70% грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлений максимальний розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також заперечив проти зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення, оскільки позивачем, на думку відповідача, не наведено доказів щодо можливості ухилення чи створення перешкод відповідачем у його виконанні. Просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Позивач подав до суду відповідь на відзив (вх. № 32251 від 07.05.2021), у якому навів доводи аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Основний розмір пенсії позивача обраховано, виходячи з 90% сум грошового забезпечення.

Головним управлінням ПФУ у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/4951 від 31.03.2018 за період з 01.01.2018 згідно з довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2018 № 11/4951, в результаті якого основний розмір пенсії обраховано у розмірі 70% грошового забезпечення.

Вказані обставини встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18, яке набрало законної сили 04.03.2019, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.

ОСОБА_1 оскаржив до суду зменшення Головним управлінням ПФУ у Львівській області основного розміру пенсії у відсотковому значенні.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18, яке набрало законної сили 04.03.2019, позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70% замість 90% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Адміністрація Державної прикордонної служби України видала довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 № 11/797 від 03.08.2020, відповідно до якої грошове забезпечення позивача складається з:

- посадовий оклад - 7750 грн;

- оклад за військовим званням полковник - 1480 грн;

- надбавка за вислугу років (50%) - 4615 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (15%) - 2076,75 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1162,50 грн;

- надбавка за кваліфікацію клас майстра (7%) - 542,50 грн;

- премія (25%) - 1937,52 грн.

Усього: 19564,25 грн.

Позивач 24.08.2020 звернувся до відповідача з запитом про надання інформації про стан перерахунку його пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/797 від 03.08.2020.

Головним управлінням ПФУ у Львівській області листом № 6367-6469/О-02/8-1300/20 від 17.09.2020 повідомило позивача про те, що після визнання нечинними та скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. У зв`язку з цим підстави для перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки відсутні, тому таку повернено на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби без виконання.

Вказані обставини встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, яке набрало законної сили 25.01.2021, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.

Така поведінка Головного управління ПФУ у Львівській області зумовила повторне звернення ОСОБА_1 з відповідною позовною заявою до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, яке набрало законної сили 25.01.2021, позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії із 01.04.2019, виходячи з розміру його грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці № 11/797 від 03.08.2020 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, із урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 із 01.04.2019 основний розмір пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці № 11/797 від 03.08.2020 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виготовленій Адміністрацією Державної прикордонної служби України, із урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, та провести виплату пенсії із урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Головним управлінням ПФУ у Львівській області на виконання рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, здійснено перерахунок пенсії позивача згідно з довідкою № 11/797 від 03.08.2020 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виготовленою Адміністрацією Державної прикордонної служби України, що підтверджується повідомленням про перерахунок пенсії у пенсійній справі № N/A4847 від березня 2021 року.

Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо проведеного перерахунку пенсії.

Головне управління ПФУ у Львівській області листом № 1300-5203-8/27558 від 25.03.2021 повідомило позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 відповідачем виконано, на підтвердження чого додано копію відповідного перерахунку та розрахунку на доплату пенсії.

З повідомлення про перерахунок пенсії від 01.04.2021 позивачем встановлено, що при проведенні такого перерахунку Головним управлінням ПФУ у Львівській області зменшено основний розмір його пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 щодо повторного зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 90% на 70% , позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

У статті 13 Закону № 1402-VIII розтлумачено зміст такої конституційної засади судочинства як обов`язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.

Судом встановлено, що звернення до суду з цим позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління ПФУ у Львівській області, яка полягає в ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 обставин, встановлених рішенням суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18 встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.

Судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до частини четвертої КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення підтверджене рішенням суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18, яке набрало законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.

Натомість для Головного управління ПФУ у Львівські області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, є обов`язковим.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 щодо обмеження розміру його пенсії 70% грошового забезпечення.

Тому позовні вимоги в частині оскарження таких дій є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Рішенням суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 встановлено наявність у позивача права на перерахунок його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки № 11/797 від 03.08.2020 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Як встановлено судом, Головне управління ПФУ у Львівській області, виконуючи рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 протиправно при здійсненні такого перерахунку обмежило основний розмір пенсії позивача 70% грошового забезпечення замість встановленого рішенням суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18 основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення.

У матеріалах справи наявні докази, які свідчать про виконання відповідачем рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, зокрема перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A4847 від березня 2021 року та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/A 4847 за дорученням № Д N/A4847/44.

Однак у зв`язку із протиправним зменшенням відповідачем основного розміру пенсії позивача до 70% грошового забезпечення перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки № 11/797 від 03.08.2020 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, відбулася не у повному обсязі.

Вказане зумовлює висновок суду про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов`язання відповідача здійснити зазначений у рішенні суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 перерахунок пенсії з 01.04.2019, виходячи з основного розміру пенсії позивача 90% грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача в цілому не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушують право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши позовні вимоги в частині їх оскарження.

З метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення відновлення його порушеного права, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до рішень Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5678/18 та від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії позивача 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Щодо вимог позивача здійснити перерахунок пенсії без застосування норм постанов Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 і «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804 від 14.08.2019 суд враховує таке.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Водночас рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» № 45 від 13.02.2008.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Отже, в силу приписів ч. 2 ст. 265 КАС України, зокрема, пункт 2 Постанови № 103 втратив чинність з 05.03.2019.

Суд відповідно до норм до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у даній справі враховує викладений у рішенні у зразковій справі № 160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого «у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії».

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що виплата позивачу з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправною.

При цьому суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019.

Вказаною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 у відповідача, починаючи з 05.03.2019, виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте з 04.09.2019 набрала чинності Постанова № 804 від 14.08.2019, яка була чинною до 31.03.2020 та підлягала обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.

Ураховуючи вищенаведений правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги Постанову № 804, яка набрала чинності 04.09.2019, суд дійшов висновку про протиправність дій щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, лише за період з 05.03.2019 по 04.09.2019.

Суд також враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804, яка набрала чинності 04.09.2019 та її приписи підлягали обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.

Вказаною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Таким чином, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 у відповідача, починаючи з 05.03.2019, виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення.

Суд також враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано постанову Кабінету Міністрів України № 804 протиправною та нечинною. Вказане рішення суду набрало законної сили 31 березня 2020 року.

Однак відповідно до приписів ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

З урахуванням того, що Постанова № 804 втратила чинність з 31.03.2020, виплата пенсії позивачу період з 04.09.2019 до 31.12.2019 мала здійснюватися відповідачем у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії відповідно до вимог постанови № 804, адже Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не мало законних підстав для невиконання чинної на той момент постанови Уряду, і лише після її скасування у судовому порядку (набрання законної сили), вона втратила свою чинність і не підлягає застосуванню.

Із долученої до матеріалів справи копії перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № N/A4847 від березня 2021 року судом встановлено, що перерахунок пенсії останнього з 01.04.2019 на виконання рішення суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 здійснено з урахуванням 100% суми підвищення.

Разом з цим, із долученого до матеріалів справи розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/A 4847 за дорученням № Д N/A4847/44 слідує, що в період з квітня 2019 року по грудень 2019 року включно відповідачем розрахунок розміру пенсії позивача здійснено з урахуванням 75% суми підвищення пенсії.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, у період з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно.

Для ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 03.09.2019 перерахованої пенсії у зменшеному розмірі 75% від суми підвищення пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та раніше виплачених сум.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту відповідачем суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми слідує, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись залежно від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що саме рішення суду у цій справі не буде виконано відповідачем, у зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому така вимога позивача не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідачем не подано належних доказів на підтвердження правомірності своїх дій, які є предметом оскарження.

Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи відхиляються судом.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача слід стягнути судовий збір, сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішень Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 у справі № 1340/5678/18 та від 02.11.2020 у справі № 380/8205/20, виходячи із відсоткового значення основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із урахуванням раніше виплачених сум.

6. У задоволенні решти вимог відмовити.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.П. Качур