
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2021 року справа № 340/224/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України (далі – Міністерство), Управління поліції охорони в Кіровоградській області (далі – Управління) про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідачів про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії.
Так, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства щодо вирішення заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги;
- зобов`язати Міністерство розглянути заяву;
- визнати протиправними дії Управління щодо повернення документів на отримання одноразової грошової допомоги;
- зобов`язати Управління підготувати і подати до Міністерства висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.
13 травня 2021 року суд прийняв ухвалу, якою залишив без розгляду позов в частині вимог до Управління (а.с.210-211).
У позові ОСОБА_1 пояснив, що після звільнення з органів внутрішніх справ захворів, що призвело до встановлення стану інвалідності (1 група). Захворювання пов`язане з проходженням служби. Міністерство відмовляється вирішити заяву про виплату одноразової грошової допомоги, стверджуючи, що питання відноситься до відання Національної поліції України.
Міністерство заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.151-152).
Зазначає, що виплату одноразової грошової допомоги має здійснити поліція охорони за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України, а це породжує для останньої обов`язок розгляду заяви.
Ухвалою суду від 13 травня 2021 року прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.210-211).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, 24 липня 1998 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в органах внутрішніх справ за станом здоров`я (працював в Управлінні державної служби охорони при УМВС України в Кіровоградській області (далі – Управління 2)) (а.с.1-19).
21 грудня 2017 року відносно позивача встановлено стан інвалідності (1 група) (а.с.23).
Причина – захворювання, яке пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
10 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління 2 зі заявою про виплату одноразової грошової допомоги (а.с.22).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2018 року Управління 2 зобов`язано підготувати і направити до Міністерства висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням стану інвалідності (а.с.66-70).
Рішення суду виконало Управління, ставши правонаступником Управління 2.
Управління тричі направляло заяву разом з документами та висновок про виплату допомоги до Міністерства, яке щоразу їх повертало, зазначивши, що питання відноситься до компетенції Національної поліції України (а.с.154-159).
Останній висновок складено 02 жовтня 2020 року (а.с.124).
Останнє повернення заяви мало місце 10 листопада 2020 року (а.с.158-159).
ОСОБА_1 оскаржує бездіяльність, яку вбачає в цьому поверненні заяви (а.с.206-207).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами пункту 15 Розділу ХІ «Прикінцеві і Перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (далі – Закон) передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Закон набрав чинності 07 листопада 2015 року.
Приписами частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» (далі – Закон 2) встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, – у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, – у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, – у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Уряду України від 21 жовтня 2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі – Порядок).
Підзаконний нормативно-правовий акт набрав чинності 31 жовтня 2015 року (до набрання чинності Законом).
Спірні правовідносини врегульовані Законом 2 та Порядком, оскільки ОСОБА_1 набув статусу працівника міліції.
Приписами пунктів 8-9 Порядку визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови – для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, вирішення заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги відноситься до виключної компетенції Міністерства.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність, відмовивши у розгляді по суті звернення ОСОБА_1 .
Підсумовуючи, суд зробив висновок про задоволення позову.
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо розгляду по суті заяви працівника міліції ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги, яка виразилась у її поверненні 10 листопада 2020 року.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України вирішити по суті заяву працівника міліції ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги, яку повернуто до Управління поліції охорони в Кіровоградській області 10 листопада 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей