
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2021 р. справа № 300/1391/21
м. Івано-Франківсь
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чуприни О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Савченко Н.В.
представника позивача – не з`явився,
представника відповідача – Леськів Л.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій головного державного виконавця Лесків Л.З. щодо винесення постанови від 16.03.2021 ВП №63916620 про накладення штрафу та скасування постанови від 16.03.2021 ВП №63916620 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 гривень, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також – позивач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, боржник, орган пенсійного фонду) звернулося в суд з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (надалі по тексту також – відповідача, державна виконавча служба) про визнання протиправними дій головного державного виконавця Лесків Л.З. щодо винесення постанови від 16.03.2021 ВП №63916620 про накладення штрафу та скасування постанови від 16.03.2021 ВП №63916620 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконанні у старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Лесків Л.З. перебуває виконавче провадження №63916620 по виконавчому листу №300/908/20, виданого 23.11.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом. В межах вказаного виконавчого документа зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 30.10.2019 ОСОБА_1 (надалі по тексту також – стягувач) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу (2005), з врахуванням виплачених сум. Під час виконання вказаного виконавчого провадження державним виконавцем винесено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області постанову про накладення штрафу в сумі 5 100,00 гривень за невиконання боржником без поважних причин коментованого рішення суду. Позивач зазначає, що рішення суду ним виконано в добровільному порядку та в межах повноважень покладених на органи пенсійного фонду до відкриття виконавчого провадження, що підтверджується розрахунком на доплату від 24.03.2021 та протоколом про перерахунок пенсії з 01.12.2020. Так, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області 27.11.2020 на виконання рішення суду проведено перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2020 у фіксованому розмірі у сумі 16 910,04 гривень. Доплату за жовтень 2019 року в розмірі 25,64 гривень включено в реєстр виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету України, так як відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Орган пенсійного фонду наполягає на тому, що виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №300/908/20 мало місце до дня (15.12.2020) винесення відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження №63916620. Боржник переконаний, що до відкриття виконавчого провадження вжив усіх передбачених чинним законодавством можливих дій для забезпечення виконання судового рішення, в тому числі в частині виплати перерахованого розміру пенсії за період з 01.10.2020 по 31.10.2020 (25,64 гривень), шляхом занесення рішення суду до відповідного Реєстру. Враховуючи наведені обставини, відповідач вважає, що не мало місце невиконання без поважних причин виконавчого документа в частині фактичної виплати грошових коштів як перерахованої складової пенсії в сумі 16 910,04 гривень, у зв`язку із чим постанова відповідача від 16.03.2021 про накладення штрафу винесена з порушенням норм Закону України "Про виконавче провадження" та підлягає визнанню протиправною і скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення виявлених судом недоліків (а.с.18).
Позивач у межах встановленого строку недоліки позовної заяви усунув (а.с.21, 22), відтак, ухвалою суду від 05.05.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями розгляду, передбачених статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України), судовий розгляд справи призначено на 14.05.2021 о 10:20 год. (а.с.27-28).
14.05.2021 позивач подав окремі із документів виконавчого провадження ВП №63916620.
У судовому засіданні представник відповідача подала відзив на адміністративний позов №1511 від 14.05.2021 і матеріали виконавчих проваджень ВП №63916620 і ВП №63917026.
Державний виконавець заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказала, що при винесенні оскаржуваної постанови виходила із змісту відповідей при виконанні двох різних виконавчих проваджень (ВП №63916620 і ВП №63917026), стягувачем і боржником в яких є одні і ті ж сторони, зокрема, ОСОБА_1 і Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. У двох виконавчих провадження боржник на виконання рішень у різних справах провів перерахунок пенсії, виходячи із значення 70% і 90% розміру грошового забезпечення стягувача, однак перерахована пенсія у обох випадках мали однакову суму – 16 910,04 гривень. Вказана обставина, на переконання державного виконавця, свідчить про не виконання в повному об`ємі судового рішення у справі №300/908/20, у зав`язку із чим представник відповідача просила у задоволенні позову відмовити.
Представники позивача у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час і місце проведення розгляду справи повідомлено завчасно і належним чином. Про причини неявки суд не повідомлено, із клопотанням про відкладення судового засідання чи розгляду справи без участі уповноваженого представника, позивач не звертався.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень частини 1 і 2 статті 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій (частина 3 статті 268 КАС України). На підставі вказаного судом розгляну справи без участі представника позивача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви органу пенсійного фонду, відзиву на адміністративний позов державного виконавця, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши і оцінивши в сукупності докази, наявні у матеріалах даної адміністративної справи, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, судом встановлено такі обставини.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №300/908/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області задоволено частково. Зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 30.10.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу (2005), з врахуванням виплачених сум.
Коментоване рішення набрало законної сили 21.10.2020 (http://reestr.court.gov.ua/Review/90646378).
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Лесків Л.З. 15.12.2020 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №63916620 з виконання виконавчого листа №300/908/20, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.11.2020 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 30.10.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу (2005), з врахуванням виплачених сум.
Згідно зі змістом пункту 3 коментованої постанови, старшим державним виконавцем постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 18 892,00 гривень.
Як слідує із відомостей офіційного веб-сайта Міністерства юстиції України в Реєстрі Автоматизованої системи виконавчих проваджень за ідентифікатором (кодом) для доступу у виконавчому провадженні ВП №63916620, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 21.01.2021 направило старшому державному виконавцю відповідача лист за №0900-0802-8/2298, в якому повідомило, що 27.11.2020 на виконання рішення суду органом пенсійного фонду проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2020 у фіксованому розмірі у сумі 16 910,04 гривень, а доплату за жовтень 2019 року в розмірі 25,64 гривень включено в реєстр виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету України. При цьому, до відома відповідача доведено, що державним виконавцем відкрито виконавче провадження 15.12.2020, тобто після того як боржником в добровільному порядку виконано рішення суду. Додатково проінформовано, що кошти у сумі 25,64 гривень (доплата за жовтень 2019 року) включено в Реєстр, виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету України, так як відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Враховуючи вказане позивач просив прийняти постанову про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з виконанням рішення суду до відкриття виконавчого провадження. До листа долучено розпорядження за пенсійною справою про проведений перерахунок, розрахунок на доплату пенсії та відомості про виплату (а.с.9-11, 12-14; file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/2021-02-23-0009.pdf).
Судом із Автоматизованої системи виконавчих проваджень також з`ясовано обставину письмового звернення стягувача у виконавчому провадженні №63916620 до державної виконавчої служби із заявою від 05.02.2021 про невірно проведений боржником перерахунок його пенсії на виконання рішення суду від 29.07.2020 у справі №300/908/20, а тому просив державного виконавця вжити відповідних заходів (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/430.pdf).
У свою чергу старшим державним виконавцем скеровано до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області вимогу від 05.02.2021 про надання боржником належним чином завірених копій документів на підтвердження виконання рішення суду фактично у повному обсязі та вжиті заходи щодо забезпечення його виконання, у тому числі в частині виплати перерахованого розміру пенсії (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/vp63916620-postanova-19700101%20(1).pdf).
16.03.2021 відповідачем в особі старшого державного виконавця Леськів Л.З. у виконавчому провадженні №63916620 винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду без поважних причин накладено на боржника (Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області) штраф на користь держави у розмірі 5 100,00 гривень. Водночас, зазначеною постановою зобов`язано позивача виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення (а.с.7-8).
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом від 27.04.2021 за №0900-0802-5/15137 вкотре повідомило державного про виконання рішення суду від 29.07.2020 у справі №300/908/20 шляхом здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2020 у фіксованому розмірі у сумі 16 910,04 гривень. Доплату за жовтень 2019 року в розмірі 25,64 гривень включено в реєстр виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету України (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/2021-04-15-0165.pdf).
Позивач як боржник у виконавчому провадженні ВП №63916620, вважаючи дії державного виконавця протиправними щодо винесення постанови про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 гривень, звернувся з цим позовом до суду за захистом порушеного права, вважаючи, що у спірному випадку не мало місце не виконання рішення суду без поважних причин.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує положення Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 за №1404-VIII (надалі по тексту також - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусовому виконанню за правилами вимог частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII підлягають рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів і наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 16 частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII визначено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних і посадових осіб у випадках, передбачених законом.
За рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 Закону №1404-VIII, перевіряє виконання рішення боржником (частина 1 статті 63 Закону №1404-VIII).
Як визначено частиною 2 статті 63 Закону №1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) і попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
За приписами частин 1 і 2 статті 75 Закону №1404-VIIІ, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З вищевикладеного слідує, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ, можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Як зазначалось вище, боржник звернувся до відповідача із заявою від 21.01.2021 за №0900-0802-8/2298 та повідомив про виконання судового рішення, зокрема, про те, що органом пенсійного фонду проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2020 у фіксованому розмірі у сумі 16 910,04 гривень. Доплату за жовтень 2019 року в розмірі 25,64 гривень включено в реєстр виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету України, так як відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Тобто, позивач стверджує про виконання рішення суду, шляхом:\
- перерахунку пенсії з 1 грудня 2020 року із визначенням її розміру, виходячи із значення 90% грошового забезпечення згідно протоколу №0904004982-МНС від 27.11.2020 (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/341%20(1).pdf);
- розрахунку доплати за дорученням №Д 0904004982/4 від 27.11.2020 в сумі 25,64 гривень (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/2021-02-23-0009.pdf);
- включення доплати в сумі 25,64 гривень до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (а.с.14).
Виплата донарахованої пенсії, включеної до Реєстру, не залежить від волі органу пенсійного фонду.
Досліджуючи питання вжиття органом пенсійного фонду усіх передбачених чинним законодавством можливих дій для забезпечення виконання судового рішення, в тому числі в частині виплати пенсії за період з 30.10.2019 по 30.11.2020 та перерахованого розміру пенсії починаючи з грудня 2020 року, а також наявності/відсутності обставини невиконання судового рішення у встановлений строк без поважних причин, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
Так, пунктом 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 (надалі по тексту також – Порядок №649), визначено, що орган Пенсійного фонду України веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (надалі по тексту також – Реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
За приписами пунктів 4 і 10 Порядок №649 черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Відповідно до пункту 3 Порядку №649 постановою Правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 за №20-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за №1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (надалі по тексту також – Порядок №20-1), яким в свою чергу визначено процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (надалі по тексту також – Реєстр), та внесення інформації до нього.
Як визначено пунктом 3 Порядку №20-1 у Реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (тобто після 01.01.2013):
- на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою;
- про стягнення коштів.
При цьому, вирішуючи питання дотримання позивачем приписів Порядку №649 і Порядку №20-1 суд відзначає, що згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 за №28-2 (надалі по тексту також – Положення №27-2) головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також – головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (надалі по тексту також – Фонд).
Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду (пункт 2 Положення №27-2).
Підпунктами 4 і 5 пункту 4 Положення №27-2 визначено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань:
- забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами);
- здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Разом з тим, як неодноразово суд зазначав вище по тексту даного рішення, статтею 8 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат чинним законодавством для органу Пенсійного фонду України не визначено/не передбачено.
Суд у розгляді справи звертає увагу й на те, що за правовим регулюванням статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Матеріали адміністративної справи свідчать, що орган пенсійного фонду як боржник на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2020 у справі №300/908/20, до дня (15.12.2020) винесення відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження №63916620, самостійно без примусу зі сторони державної виконавчої служби на підставі розпорядження здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грудня 2020 року в розмірі 90 % сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення, свідченням чого є паперовий варіант протоколу про перерахунок пенсії №0904004982 від 24.03.2021 (а.с.12) і сканована копія такого протоколу від 27.11.2020, електронна версія якого міститься в Автоматизованій системі виконавчих проваджень за доступом у виконавчому провадженні ВП №63916620 (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/2021-04-15-0165.pdf).
Вказана обставина не заперечується стягувачем у виконавчому провадженні №63916620, про що свідчить наявна в матеріалах справи заява ОСОБА_1 від 05.02.2021, подана останнім державному виконавцю, у зв`язку із невиконанням боржником рішення суду (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/430.pdf).
Поряд із вказаним в матеріалах справи міститься паперовий варіант розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №0904004982 від 24.03.2021 за жовтень 2019 року, зміст якого свідчить про виплату стягувачу у вказаний період коштів у сумі 8 780,58 гривень, при цьому сума доплати складає 25,64 гривень (а.с.13).
Аналогічні відомості містяться і в сканованій копії розрахунку від 27.11.2020, наявного в Автоматизованій системі виконавчих проваджень за доступом у виконавчому провадженні ВП №63916620 (file:///C:/Users/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87/Downloads/2021-02-23-0009.pdf).
За доводами позивача, як уже зазначалось, доплату суми пенсії за жовтень 2019 року в розмірі 25,64 гривень включено в Реєстр, виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету України.
Досліджуючи такі аргументи органу пенсійного фонду, суд звертає увагу позивача на те, що рішенням суду у справі №300/908/20 зобов`язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 30.10.2019.
Будь-яких доказів, які б свідчили про виконання боржником коментованого рішення, в тому числі перерахунку та виплати в належному розмірі пенсії ОСОБА_1 за період з листопада 2019 року (з наступного місяця після жовтня 2019 року) по жовтень 2020 року (місяць, в якому рішення суду набрало законної сили), матеріали справи не містять.
Такі ж розрахунки, як свідчать матеріали виконавчого провадження, скановані і збережені в електронній (цифровій) формі документи в Автоматизованій системі виконавчих проваджень, не містяться серед поданих боржником у виконавчому провадженні ВП №63916620.
Суд критично оцінює доводи позивача щодо виконання в повному обсязі рішення суду у справі №300/908/20 з посиланням на розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою №0904004982 від 24.03.2021 за жовтень 2019 року, як на належний доказ, оскільки такий жодним чином не підтверджує обставину перерахунку пенсії ОСОБА_1 "в розмірі 90 % сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення" за період з листопада 2019 по жовтень 2020 року.
Обґрунтованих пояснень про фактичні і юридичні причини здійснення розрахунку стягувачу доплати в розмірі 25,64 гривень за судовим рішенням лише за жовтень 2019 року, позивач суду не надав.
Більше того, поданий позивачем до суду і державному виконавцю (у матеріалах виконавчого провадження) Витяг з Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за номером судового провадження №300/908/20 не містить взагалі суми доплати на 25,64 гривень, а період перерахунку на виконання рішення суду занесений з 01.10.2019 по 31.10.2019.
Про причини внесення саме таких відомостей до коментованого Реєстру, представник органу пенсійного фонду ні пояснень, ні доказів не надав.
Отже, станом на дату винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу відомості про повне виконання боржником рішення суду в добровільному порядку у державного виконавця були відсутні.
Слід відмітити, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, тобто коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення позивачем дій, спрямованих на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №300/908/20 щодо перерахунку та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90 % сум грошового забезпечення з 30.10.2019 по день вчинення дій із виконання зобов`язань, визначених судовим рішенням чи виконавчим документом.
Зважаючи на коментоване, на переконання суду, позивач не вжив усіх передбачених чинним законодавством можливих дій для забезпечення виконання судового рішення, в тому числі, шляхом занесення рішення суду до відповідного Реєстру.
Таким чином, встановлення істини у спірних правовідносинах, станом на 16.03.2021, свідчить про невиконання боржником судового рішення без поважних причин, що позбавляє право особи як стягувача на отримання належних коштів у вигляді перерахованого розміру пенсії за рахунок бюджетних коштів.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За такого правового врегулювання та з урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що державний виконавець на час винесення постанови про накладення штрафу діяв з дотриманням вимог Закону України "Про виконавче провадження" та у межах наданих йому повноважень, а тому оскаржувана постанова від 16.03.2021 ВП №63916620 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 гривень є правомірною та скасуванню не підлягає.
Суд звертає увагу, що в розумінні пункту 7 частини 1 статті 4, статті 139 і 287 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у спірних правовідносинах не являється суб`єктом владних повноважень як відповідач (рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржується в суді), а є боржником як сторона виконавчого провадженні та позивачем, яким ініційовано розгляд і вирішення даної адміністративної справи за правилами статті 287 КАС України.
Разом з тим, зважаючи на висновок суду про безпідставність позовних вимог в силу коментованих норм КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень на користь позивача (боржника – сторони виконавчого провадження) понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 270,00 гривень, сплаченого згідно платіжного доручення №913 від 22.04.2021 (а.с.22).
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 250, 255, 271, 272, 287, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач – Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (ідентифікаційний код юридичної особи 43316386), вул. Галицька, буд. 45, м. Івано-Франківськ, 76019.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.