
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 травня 2021 року Справа № 280/1624/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу здійснити перерахунок збільшення до пенсії (стаття 56 Закону №796) із середньомісячного заробітку, який встановлено з 01.03.2020 відповідно до частини другої пункту 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124;
- зобов`язати відповідача перерахувати позивачу починаючи з 01.03.2020 року основну пенсію та підвищення до пенсії за понаднормативний стаж із розрахунку середньомісячного заробітку - 17953,00 грн. відповідно до частини другої пункту 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 та пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без застосування двоскладової формули.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 01.03.2020 він набув право на проведення перерахунку пенсії, відповідно до частини другої пункту 4-5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. Разом з тим, позивач вказує на те, що відповідачем протиправно йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із розрахунку середньомісячного заробітку - 17953,00 грн., у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 25.03.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№17432), в якому зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі №280/3680/20 зобов`язано відповідача встановити та виплачувати позивачу пенсію за віком в сумі 10389 грн. 54 коп. щомісячно, починаючи з 01.03.2020. Вказує, що 21.12.2020 позивач звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 починаючи з 01.03.2020. Листом Управління №284-11935/Х-02/8-0800/20 від 12.01.2021 було повідомлено позивача про відсутність можливості провести перерахунок через проведення перерахунку в березні 2020 року у відповідності з рішенням суду у справі №280/3680/20. Зазначає, що Управління, здійснювало свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, відповідно до вимог статті 19 Конституції України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушило. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи те, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду в період з 26.04.2021 по 09.05.2021 включно перебував у відпустці, що підтверджується відповідною довідкою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2021, суд вважає за можливе завершити розгляд справи в перший робочий день, тобто 11.05.2021.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 24.12.1992, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.02.2019 по справі №280/208/19, яке набрало законної сили 14.05.2019, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , серед іншого зобов`язано Шевченківське обєднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя встановити та виплатити ОСОБА_1 збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 грудня 2018 року.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.07.2020 по справі №280/3680/20, яке 20.10.2020 набрало законної сили, частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком в сумі 10389 грн. 54 коп. щомісячно, починаючи з 01.03.2020.
21.12.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації передбаченої Постановою Кабінету Міністрів від 01.04.2020 №251 починаючи з 01.03.2020.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлено позивача про відсутність можливості провести перерахунок через проведення перерахунку в березні 2020 року у відповідності з рішенням суду у справі №280/3680/20.
Позивач, вважаючи те, що йому протиправно не було проведено з 01.03.2020 перерахунок пенсії та доплати за понаднормовий стаж виходячи із заробітку 17953,00 грн., звернувся з даним позовом до суду.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із змісту частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та частини 3 статті 46 Конституції України слідує, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Приписами частини третьої статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Згідно пункту 4-5 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Судом встановлено, що 1 квітня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», пунктом 2 якої установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Судом встановлено та не спростовано учасниками справи, що до 01.05.2020 пенсія позивача та доплата за понаднормовий стаж розраховувалась виходячи з заробітку 17953,00 грн.
Відтак, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251, позивач набув право на проведення перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
При цьому, позивачем правильно розраховано суму заробітку, яка з урахуванням коефіцієнту підвищення складає 17953,00 грн..
Суд зазначає, що фактично єдиною підставою для відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії, стало посилання відповідача на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.07.2020 по справі №280/3680/20, яким орган Пенсійного фонду зобов`язано провести перерахунок пенсії із середньомісячного заробітку - 10389,54 грн.
Проте, суд зазначає, що ухвалення судового рішення жодним чином не перешкоджає перерахунку пенсії позивача, оскільки сума яка зазначена у рішенні суду зазначена на момент розв`язання спірних правовідносин та не є сталою, оскільки може змінюватись з урахуванням подальших змін та доповнень до положень чинного законодавства України. Є цілком логічним та очевидним, що після зміни нормативно-правового регулювання правовідносин між пенсіонером та органом Пенсійного фонду, рішення суду перестає регулювати такі відносини, а суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти відповідно до запроваджених норм законодавства, в даному випадку провести перерахунок пенсії та доплати за понаднормовий стаж роботи, із застосуванням коефіцієнту підвищення 1,11.
При цьому, суд зауважує, що на момент виникнення спірних правовідносин постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 було передбачено, що перерахунок пенсій проводиться з 01.05.2020, а не з 01.03.2020, як помилково зазначає позивач.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач набув з 01.05.2020 право на проведення перерахунку пенсії виходячи із підвищеного заробітку, а відмова органу Пенсійного фонду України не ґрунтується на положеннях чинного законодавства України.
Разом з тим, суд вважає необґрунтованими вимоги про зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії без застосування двоскладової формули, оскільки доказів застосування такої формули позивачем не надано. А під час розгляду справи встановлено, що позивачу було в цілому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, а тому такі позовні вимоги є передчасними, а відтак задоволенню не підлягають.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Оскільки позивачем судовий збір не сплачувався, необхідності в вирішенні питання щодо розподілу судових витрат не має.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії із середньомісячного заробітку, який встановлено з 01.05.2020, відповідно до частини другої пункту 4-5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 з 01.05.2020 основну пенсію та підвищення до пенсії за понаднормативний стаж із розрахунку середньомісячного заробітку - 17953,00 грн., відповідно до частини другої пункту 4-5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 та пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 11.05.2021.
Суддя М.С. Лазаренко