Рішення № 96896395, 14.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2021
Номер справи
200/2989/21-а
Номер документу
96896395
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2021 р. Справа№200/2989/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169323, 85323, Донецька область, м.Мирноград, вул.Центральна, 13) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в переведені на пенсію за віком від 14.05.2020, зобов`язання повторно розглянути заяву від 08.05.2020 про перехід на інший вид пенсії згідно ст.26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, починаючи з 08.05.2021. В обґрунтування зазначено, що 08.02.2021 позивачем отримано рішення про відмову у переведені на інший вид пенсії. Вважає, що при розрахунку пенсії за віком в травні 2020 року використовується показник заробітної плати в народному господарстві України 7763,17 грн. (усереднений показник заробітної плати 2017-2019 роки), за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Зазначає, що пенсія за вислугу років є спеціальною пенсією для визначеного кола осіб, яка не передбачена ст.9 Закону №1058. Отже наявні підстав вважати, що при призначені пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 використала право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1059 вперше. Вважає, що при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком в силу вимог ч.3 ст.45 Закону №1058 повинен застосовуватися показник заробітної плати в народному господарстві України 7763,17 грн. (усереднений показник заробітної плати 2017-2019 роки), оскільки має місце не перехід на інший вид пенсії, а первинне призначення.

На підтвердження сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. надана квитанція від 15.03.2021.

24 березня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_1 з 24.03.2010 перебуває на обліку як отримувач пенсії за вислугу років, яка визначена відповідно до ст.7 та з урахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії взята заробітна плата відповідно до наданих довідок від 11.03.2010 № 1 та від 18.03.2010 №09 та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 28.02.2010. З 01.12.2017 позивачу, за його заявою від 12.12.2017, здійснено перерахунок пенсії, розмір якої визначено із заробітної плати за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 згідно довідок та з 01.07.2000 по 28.02.2010 згідно даних системи персоніфікованого обліку. Зазначає, що середньомісячний заробіток станом на 01.12.2017 склав 5112,17 грн. (3764,40 /показник середньої заробітної плати по народному господарству за 2014 – 2016/ х 1,35803 /індивідуальний коефіцієнт/). 08.05.2020 позивач звернулася до управління із заявою про перехід на інший вид пенсії (пенсію за віком). За попереднім розрахунком розмір пенсії за віком складає 2547,12 грн., при цьому розмір пенсії, що отримує позивач складає 2980,80 грн., що стало відмовою у задоволені відповідної заяви. Розрахунок пенсії за віком при переході з пенсії за вислугою років з урахуванням заробітної плати в народному господарстві України 7763,17 грн за 2017-2019 є безпідставним, оскільки такий порядок встановлено тільки при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, і не передбачений при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Разом з цим, позивач у позовній заяві просив поновити строк звернення до суду, зазначивши, що копію спірного рішення отримала 08.02.2021. На виконання вимог ухвали суду від 24 березня 2021 року відповідачем не надано доказу надіслання/отримання спірного рішення позивачем.

Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Враховуючи те, що спірне рішення отримано позивачем 08 лютого 2021 року, доказів протилежного відповідачем не надано, суд вважає, що строк встановлений у ст.122 КАС України позивачем не порушено.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на обліку у Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, отримує пенсію за вислугу років (як працівнику освіти), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

08 травня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перехід на інший вид пенсії (пенсію за віком).

14 травня 2020 року Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, яке обумовлено зменшенням розміру пенсії.

02 березня 2021 року Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області на звернення позивача листом №153-436/С-02-0581/21 повідомлено про те, що з 24.03.2010 ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, розмір якої визначається відповідно до ст.27 та з урахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії взята заробітна плата відповідно до наданих довідок від 11.03.2010 № 1 та від 18.03.2010 №09 та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 28.02.2010. З 01.12.2017 здійснено перерахунок пенсії, розмір якої визначено із заробітної плати за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 згідно довідок та з 01.07.2000 по 28.02.2010 згідно даних системи персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток станом на 01.12.2017 склав 5112,17 грн. (3764,40 /показник середньої заробітної плати по народному господарству за 2014 – 2016/ х 1,35803 /індивідуальний коефіцієнт/).

Не погоджуючись із розрахунком пенсії (заява від 08.05.2020 про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), при якому не застосовано показник заробітної плати в народному господарстві України – 7763,17 грн. (усереднений показник середньої заробітної плати 2017-2019) позивач звернувся до суду.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.19, ч.3 ст.22 Конституції України, органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесенні змін у діючі не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

У ст.2 Закону України № 1788-XII від 05.11.1991 "Про пенсійне забезпечення" зазначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років

Право на пенсію за вислугу років мають:

е) працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон № 1058).

Згідно із п.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в редакції чинній на час призначення позивачці пенсії за вислугу років) пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Статтею 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачає такі види пенсійних виплат і соціальних послуг: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно ст.40 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV.

Водночас, під час розгляду справи судом встановлено, що пенсію позивачу призначено у 2010 році відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася вперше у травні 2020 року.

Верховний Суд у постанові від 14.02.2018 по справі № К/9901/1071/17 зазначив, що при переведенні з пенсії призначеної згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 05.07.2018 (справа № 565/645/17), від 11.07.2019 (справа № 264/6292/16-а), від 15.08.2019 (справа №521/9597/17), від 11.09.2019 (справа № 363/1493/17), від 06.12.2019 (справа № 679/1000/17) та від 13.02.2020 (справа № 263/3478/17), що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин.

Доводи відповідача, що пенсія за вислугою років (працівнику освіти) є пенсією, і після її призначення відбувається не призначення іншого виду пенсії, а перехід на інший вид пенсії, спростовуються вищевикладеним.

За приписами частини 1статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Враховуючи те, що позивач вперше звернувся із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 08 травня 2020 року (заява від 08.05.2020), суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 у сумі 7763,17 грн.

З огляду на викладене, рішення відповідача від 14.05.2020 прийняте за умов протиправного не застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 у сумі 7763,17 грн., у зв`язку з чим суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Враховуючи те, що відповідачем під час розгляду заяви виконані не всі умови для прийняття законного та обґрунтованого рішення (а саме не враховано під час розрахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 у сумі 7763,17 грн.) суд, з метою повного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати управління повторно розглянути заяву від 08.05.2020 про перехід на пенсію за віком із застосуванням під час розрахунку показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 у сумі 7763,17 грн.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням викладеного, сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2-15,19-21,72-79,90,94,122,123,132,159-161,164,192-194,224-228,241-247,255,253-263,293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14 травня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169323, 85323, Донецька область, м.Мирноград, вул.Центральна, 13) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 08 травня 2020 року про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням при розрахунку сум пенсій показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 у сумі 7763,17 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169323, 85323, Донецька область, м.Мирноград, вул.Центральна, 13) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Першого апеляційного адміністративного суду або через Донецький окружний адміністративний суд.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Кошкош