Рішення № 96896302, 13.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
200/11988/20-а
Номер документу
96896302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2021 р. Справа№200/11988/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) про

визнання незаконними дій щодо відмови у перегляді заяви про перерахунок пенсії відповідно до абз.1 частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” а також рішення від 31 жовтня 2019 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до абз.1 частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визнати незаконним та скасувати;

зобов`язання зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи з 01 грудня 2014 по 31 жовтня 2019 та повторно розглянути заяву від 22 жовтня 2019 про перерахунок пенсії відповідно до абз.1 частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку відповідача, як отримувач пенсії за віком. 22.10.2019 вона звернулась до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог абз. 1, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 30.10.2019 рішенням відповідач відмовив у перерахунку пенсії, вмотивувавши своє рішення відсутністю 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. Оцінивши вказане рішення виявлено, що роботодавцем ФОП ОСОБА_2 за період з 01.12.2014 по 31.10.2019 не подавались відомості персоніфікованого обліку до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. За результатом звернення позивачки до роботодавця, останньою подані відповідні відомості до персоніфікованого обліку. 26.10.2020 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою, щодо повторного перегляду своєї заяви від 22.10.2019 про перерахунок пенсії. Відповіддю органу ПФУ позивачці відмовлено у такому перегляді. Вважаючи такі дії протиправними позивачка звернулась до суду із даним позовом за захистом порушеного права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2021 провадження в адміністративній справі відкрито, розгляд вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 22.02.2021 о 09:30 год.

Відповідачем позовні вимоги не визнано, надано відзив на адміністративний позов. Свою позицію відповідач вмотивовував наступним.

22.10.2019 ОСОБА_1 звернулась із заявою №4012 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (надалі Закон України №1058-IV).

26.10.2020 ОСОБА_1 звернулась з заявою де просила повторно розглянути її заяву від 22.10.2019 №4012 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону України № 1058.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідно до абз. 1 та 2 ч. 4 ст. 45 Закону №1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

В трудовій книжці ОСОБА_1 відсутня інформація щодо перебування у трудових відносних з ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) інших документів, виданих за місцем роботи у ФОП ОСОБА_3 до заяви від 22.10.2019 року №4012 не надано. Згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування на застраховану особу ОСОБА_1 станом на 23.10.2019 відсутні відомості щодо перебування у трудових відносних з ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ).

Крім цього відповідачем зазначено, що згідно довідки ОК-5 від 21.10.2020 року зарахуванню до страхового стажу підлягає період з грудня 2014 року по травень 2015 року (7 місяців).

Також, Управління наголошує, що здійснить заходи щодо перерахунку пенсії позивачки після її звернення із заявою про перерахунок пенсії.

Ухвалою суду від 22.02.2021 судове засідання відкладено наступне призначено на 18.03.2021 о 10:45 год.

Ухвалою суду від 18.03.2021 подальший розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; призначено підготовче засідання на 08.04.2021 о 11:00 год.

Ухвалою суду від 08.04.2021 відкладено підготовче судове засідання на 14.04.2021 року о 09:15 год.

Ухвалою суду від 14.04.2021 підготовче провадження у справі закрито; справу призначено до судового розгляду по суті на 10:30 год. 14.05.2021.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач, Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) суб"єкт владних повноважень.

22.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою №4012 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України №1058-IV, згідно розписки-повідомлення перелік документів доданих до заяви містить: 1. заява про призначення/перерахунок пенсії - 1, паспорт/посвідка – 1, інших документів вказаний перелік не містить.

Рішенням відповідача від 31.10.2019 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку, вказане рішення вмотивоване наступним. За даними пенсійної справи на ОСОБА_1 страховий стаж зараховано по 20.07.1994. Згідно копії трудової книжки, що наявна у пенсійній справі, записи після 20.07.1994 відсутні. Відповідно даних реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за даними Державно фіскальної служби України заявниці, зареєстрована, як приватний підприємець з 13.04.2016. За даними індивідуальних відомостей про застраховану особу на ОСОБА_1 станом на 22.10.2019 звітність про нарахування та сплату страхових внесків за період з 13.04.2016 по дату винесення рішення відсутня. У зв`язку із відсутністю 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії позивачці відмовлено у перерахунку пенсії. При цьому рішення має посилання на порядок його оскарження.

Згідно виписки з Реєстру застрахованих осіб, яка сформована станом на 23.10.2019 року (яка додана відповідачем до відзиву) індивідуальні відомості не містять інформації, яка б свідчила про перебування позивачки у трудових відносинах з фізичною особою підприємцем ОСОБА_3

26.10.2020 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою де висловлено незгоду із рішенням відповідача від 31.10.2019, із зазначенням, що останнє є незаконним, оскільки при розрахунку стажу не враховано стаж роботи у ФОП ОСОБА_3 за період з грудня 2014 по жовтень 2019. Також, у заяві позивач просила відповідача скасувати рішення від 31.10.2019 та повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії від 22.10.2019 із врахуванням страхового стажу та заробітної плати за період роботи у ФОП ОСОБА_3 з грудня 2014 по жовтень 2019, та у разі відмови скасувати рішення та повторно розглянути заяву, просила надати письмову відповідь згідно Закону України «Про звернення громадян».

20.11.2020 за вих. №0577-04-8/12074 Костянтинівсько-Дружківським управлінням Пенсійного фонду України Донецької області позивачці, в порядку Закону України «Про звернення громадян» надано відповідь про розгляд її звернення від 22.10.2019, де зазначено про відсутність підстав для скасування рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 31.10.2019. Також відповідачем наголошено, що позивач у разі незгоди із вказаним рішенням мала право на його оскарження.

Відомостей щодо оскарження рішення відповідача від 31.10.2019 сторонами не надано.

Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб`єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту, з приводу правомірності відмови відповідача повторно переглянути заяву про проведення перерахунку пенсії.

Суд розглядає справу на підставі наявних у справі доказів, які досліджено у порядку ст. 211 КАС України.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) окреслено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1(далі - Порядок № 22-1).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (Розділ І. Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). (п. 1.9 Порядку № 22-1).

Згідно п. 2.7 Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми (п. 2.10 Порядку №22-1).

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію (п.2.23 Порядку № 22-1).

Так, пунктами 4.1, 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Дані дії Пенсійного фонду визначені також у ч.5 ст.45 Закону № 1058-IV.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку № 22-1).

В силу пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою та за наявності в особи всіх необхідних документів.

Положеннями ст.62 Закону №1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України та підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є подання особою особисто або її представником заяви безпосередньо до уповноваженого пенсійного органу та додання до неї необхідних документів.

Аналогічна правова позиція відносно того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 року у справі №601/198/16.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач 22.10.2019 звернулась до органу ПФУ із заявою зразка встановленого Порядком № 22-1 про перерахунок пенсії але документів визначених Порядком №22-1 не додавала.

За результатом розгляду вищевказаної заяви відповідачем 31.10.2019 винесено рішення про відмову у проведенні перерахунку, вказане рішення ОСОБА_1 не оскаржувала ні в судовому порядку ні до органів вищої інстанції Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Суд зазначає, що приписами ст. 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

При цьому суд зазначає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Посилаючись на протиправність дій відповідача, які на думку позивачки полягають у відмові здійснити перегляд заяви про перерахунок пенсії, а також заявляючи до суду вимогу про визнання незаконним та скасування рішення від 31.10.2019 року про відмову у перерахунку пенсії, позивач також вважає, що існують підстави для зобов`язання Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути подану нею 22.10.2019 заяву про перерахунок пенсії.

Проте, з урахуванням встановлених обставин, проаналізувавши норми права суд, дійшов висновку про безпідставність вказаних позовних вимог.

Як зазначалось судом вище, на момент ухвалення спірного рішення від 31.10.2019 у відповідача були відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачки, оскільки останньою до заяви про перерахунок не додавались документи на підтвердження страхового стажу, як то трудової книжки із записом про періоди трудової діяльності або трудового договору укладеного із ОСОБА_3 , виплатних відомостей про заробітну плату, тощо, крім того згідно виписки з Реєстру застрахованих осіб станом на 23.10.2019 позивач не перебуває у трудових відносинах з ОСОБА_3 .

Разом із тим, судом встановлено, що на час ухвалення спірного рішення від 31.10.2019 у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані які б свідчили про трудові відносини позивачки із ФОП ОСОБА_3 за спірний період також були відсутніми, що виключало можливість для відповідача використати їх для розгляду питання щодо перерахунку пенсії позивачки.

Також, з матеріалів справи поданих сторонами, судом встановлено, що виправлення до Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування стосовно внесення інформації про періоди трудової діяльності ОСОБА_1 за спірний період, внесені після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення від 31.10.2019 року.

Документи на підтвердження трудової діяльності ОСОБА_1 надані суду під час розгляду справи, доказів що вказані документи надавались відповідачу, під час ухвалення спірного рішення від 31.10.2019 суду не надано, як і не надано доказів щодо відмови відповідача їх розглянути.

Заява позивачки від 26.10.2020, в даному випадку з урахуванням умови її подання, розглянута органом ПФУ відповідно до норм Закону України "Про звернення громадян" з урахуванням чого суд зазначає, що надана пенсійним органом відповідь від 20.11.2020 №0577-077-04-8/12074 із роз`ясненнями по суті заяви позивачки, є правомірною.

Суд зазначає, що особливістю вчинення дій суб`єктом владних повноважень на виконання його владних управлінських функцій є те, що такі дії можуть вчинятись виключно на підставі та у межах повноважень, встановлених Конституцією та законами України, тобто виключають право діяти в інший спосіб.

В рамках адміністративного судочинства: дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм.

Обставини цієї справи виключають можливість кваліфікувати дії та оскаржуване рішення відповідача протиправними.

При цьому, суд вважає за можливе зазначити, якщо позивач виявляє бажання здійснити перерахунок пенсії, вона не позбавлена можливості звернутись до пенсійного органу із заявою встановленого зразка та доданням належних документів та отримати відповідне рішення щодо розгляду заяви із зазначеного питання та у разі незгоди з таким рішенням оскаржити його у судовому порядку.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Ухвалою суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 25.01.2021 позивачу відстрочено сплату судових витрат.

У відповідності до ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про стягнення судових витрат з позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити .

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов