
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року Справа № 160/2659/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2021 року позивач звернулася до адміністративного суду з вищевказаною позовною заявою, в якій просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації про відмову їй в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене повідомленням № 5427 від 22 грудня 2020 року;
- зобов`язати відповідача призначити та виплатити їй допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (Луганська область, м.Стаханов) у неї народилась дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 16.10.2020 року вона звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги при народженні дитини. Відповідач своїм рішенням № 5427 від 22 грудня 2020 року оформлене повідомленням № 5427, відмовив у виплати такої допомоги, посилаючись на пропуск нею 12 місячного строку звернення, згідно з ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року.
Приймаючи рішення про відмову призначити державну допомогу при народжені дитини із зазначених підстав відповідачем не було враховано, що після встановлення судовим рішенням від 11 березня 2020 року факту народження дитини та складання 12 вересня 2020 року Новомосковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) актового запису № 7 про народження дитини на час звернення 16 жовтня 2020 року позивача до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини нею не було пропущено встановлений законодавством строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини (12 календарних місяців після народження дитини). Для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення подається копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу). Позивач в силу загальновідомих обставин, що не залежали від його волі, змогла лише в вересні 2020 року зареєструвати дитину та у жовтні 2020 року звернутися до відповідача за призначенням допомоги при народженні дитини, тобто реалізувати своє права на призначення допомоги у спосіб, що визначений законодавством. Таким чином позивач вважає, що така відмова порушує її права та гарантії соціального захисту, а тому вона була змушена звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів, а також неповнолітньої дитини.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року було відкрито провадження по даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду 15.03.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 22 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації із заявою не встановленого зразка про призначення державної допомоги при народженні дитини. Після прийняття вищезазначених документів, відповідачем видано позивачу відповідь на звернення від 22 грудня 2020 року №5427, відповідно до якого було надано роз`яснення щодо діючого законодавства, а не відмову, як наголошує позивач.
Так, позивач зазначає про неможливість своєчасного звернення за допомогою при народженні дитини, але не надає будь-яких підтверджуючих документів, які б надали можливість вважати виїзд з 2015 по 2019 рік на підконтрольну територію України, що говорить про свідомий вибір позивача залишитись на непідконтрольній території України, про що свідчить вказане в рішенні Новомосковського районного суду Дніпропетровської області свідоцтво про народження доньки від 18 вересня 2015 року серії НОМЕР_1 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Стаханівського міського управління юстиції у Луганській області. За матеріалами особової справи наданими Новомосковським УПСЗН вбачається, що позивач поверталася на окуповану територію (до м.Стаханов) (дод.4,5,6) та не оформлювала документи відповідно до чинного законодавства України. До Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 звернулася лише 02 березня 2020 року. Враховуючи вищевикладене, а також несвоєчасність звернення позивача до суду з заявою про встановлення факту народження дитини відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_1 на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (Луганська область, м.Стаханов) народилась дитина ОСОБА_2 .
Рішенням Новомосковського районного суду Дніпропетровської області від 11 березня 2020 року по справі № 183/1275/20 встановлено факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Стаханов Луганської області, Україна, у матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянки України, уродженки міста Стаханов, Луганська область, Україна, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України, уродженця міста Стаханов, Луганська область, Україна, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі зазначеного рішення Новомосковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 12 вересня 2020 року вчинив актовий запис № 7 про народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та видав позивачу свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_2 .
Факт проживання позивача у АДРЕСА_3 підтверджується довідкою про склад сім`ї від 28 грудня 2020 року № 813, виданою виконавчим комітетом Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
В Управлінні соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації позивач отримала довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15 жовтня 2020 року № 1238-50003145178 та від 09 жовтня 2020 року №1238-5000314582, відповідно до яких ОСОБА_1 та її малолітня донька ОСОБА_2 , взяті на облік за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_4 .
Після встановлення судовим рішенням факту народження дитини та складання відповідного актового запису позивач 22 грудня 2020 року за місцем свого проживання звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації, у вигляді повідомлення № 5427 від 22 грудня 2020 року, позивачу було відмовлено в призначенні державної допомоги при народжені дитини з підстав звернення із заявою до управління пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Одночасно позивач отримала довідку № 1035 від 24 грудня 2020 року, у якій зазначено, що мати дитини - ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_3 , не отримує ніяких видів соціальних допомог.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про охорону дитинства», з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Пунктом 2 ч.1 ст.3, ч.1 ст.10, ст.11, ч.1 ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що призначаються такий вид державної допомоги сім`ям з дітьми як допомога при народженні дитини.
Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн., решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Водночас, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12-ти місяців з дня народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.
Зазначені норми Закону кореспондують з положенням п.10, 11, 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року.
Дитина позивача ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 на території тимчасово непідконтрольній органам державної влади України, що встановлює певні труднощі у своєчасному отриманні державної допомоги при народженні дитини, які пов`язанні з не функціонуванням державних органів, які мають право вирішувати питання на зазначеній території, певних складнощів у пересуванні по лінії зіткнення, отримання статусу переміщеної особи.
Соціальний захист є конституційною гарантією громадян України відповідно до ст.46 Конституції України.
Згідно з ч.2 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Відповідно до ч.7 ст.7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з п.1 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р. (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1995 р.), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 р. №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Ненадання соціальної допомоги при народження дитини перешкоджає праву дитини виховуватися в належних матеріальних умовах.
Позивач та її дитина є громадянами України, мають такі ж конституційні права як і інші громадяни України; законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема, права на отримання допомоги при народженні дитини, за ознакою місця проживання, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та встановлених у справі обставин, враховуючи інтереси дитини, позивач має право на отримання державної допомоги при народженні дитини.
Аналогічна правова позиція висловлена Касаційним адміністративним судом Верховного Суду в постанові від 07.04.2020 року по справі №226/450/17(К/9901/45682/18), від 16.07.2020 року по справі №265/4175/16-а(К/9901/24245/18).
Крім того, суд не приймає твердження відповідача, що в даному випадку ним було лише роз`яснено позивачу щодо діючого законодавства, а не відмовлено, оскільки 22.12.2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини, за результатами розгляду вказаної заяви відповідач мав прийняти відповідне рішення.
За таких обставин, з метою захисту прав та інтересів позивача суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації про відмову в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене повідомленням № 5427 від 22 грудня 2020 року та зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу допомогу при народженні дитини.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд вважає за можливе задовольнити дану позовну заяву повністю з викладених вище підстав.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, тому судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації про відмову ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене повідомленням № 5427 від 22 грудня 2020 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Присудити за рахунок бюджетних Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації (вул.Теплична, 5, смт.Слобожанське, Дніпропетровська область, 52005, код ЄДРПОУ 03192365) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , рнкопп НОМЕР_3 ) судові витрати по справі у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Кучма