
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3152/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи та перерахунку пенсії, зобов`язання зарахувати до пільгового підземного стажу періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року гірником підземним у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, призначити пенсію з урахуванням даного стажу відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 02.11.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування». Після призначення пенсії позивачу стало відомо про те, що при призначенні пенсії відповідачем не зараховано позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року гірником підземним у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, у зв`язку із чим він звернувся із письмовою заявою до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про зарахування відповідного періоду до страхового (пільгового) стажу та перерахунок раніше призначеної пенсії за віком згідно норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 01.03.2021 №158-1239/Х-02/8-0300/21 відмовило позивачу у перерахунку пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 15 років. Одночасно, відповідач зазначив про те, що за період роботи позивача з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року гірником підземним у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” щомісячно здійснювало відрахування страхових внесків із заробітної плати та сплачувало страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року.
Позивач зазначає, що на момент призначення пенсії пільговий страховий стаж становить більше 15 років, що є підставою для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача проти задоволення позовних вимог позивача заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що з 02.11.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Після призначення пенсії позивачу стало відомо про те, що при призначенні пенсії відповідачем не зараховано позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року гірником підземним у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, у зв`язку із чим він звернувся із письмовою заявою до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про зарахування відповідного періоду до страхового (пільгового) стажу та перерахунок раніше призначеної пенсії за віком згідно норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 01.03.2021 №158-1239/Х-02/8-0300/21 відмовило позивачу у перерахунку пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 15 років. Одночасно, відповідач зазначив про те, що за період роботи позивача з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року гірником підземним у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Водночас, за приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV - застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
З наявних в матеріалах справи довідок про доходи ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” №79 від 16.11.2020, №81 від 02.02.2021, №104 від 02.02.2021, листа ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” №81-10 від 02.02.2021, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №219 від 12.08.2019 вбачається, що позивачу в період з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року нараховувалася та виплачувалася заробітна плата, з якої нараховувався та перераховувався (сплачувався) єдиний соціальний внесок, у повному обсязі.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків по застрахованим особам, зокрема позивачу, обумовлена тим, що у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, у зв`язку із чим зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз даних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, а тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача період роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року для перерахунку позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи те, що матеріалами справи, з урахуванням обставин встановлених у даній справі, підтверджується наявність у позивача необхідного пільгового стажу роботи на посаді за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України - не менше як 15 років для чоловіків, з урахуванням періоду роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року, тому суд вважає протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України Волинській області у перерахунку позивачу пенсії на пільгових умовах згідно ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне, визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у зарахуванні до пільгового страхового стажу періоду роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року та перерахунку пенсії, зобов`язання зарахувати позивачу до пільгового страхового стажу період роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року та здійснити призначення пенсії з урахуванням даного стажу відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 02.11.2020.
Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 908 грн. 00 коп.
Крім того, оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи та відповідність наданих послуг видам правової допомоги, визначеним статтями 19, 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», враховуючи предмет спору, значення справи для сторін та конкретні обставини справи, яка не є складною, суті виконаних послуг, суд вважає, що сума витрат на правову допомогу, заявлена до відшкодування у розмірі 4000,00 грн. є надмірною та неспівмірною з фактичним обсягом наданих адвокатом послуг, зокрема, виключно написання позовної заяви.
Таким чином, суд вважає заявлені витрати обґрунтованими частково, а відтак на користь позивач слід стягнути витрати на правову допомогу в розмірі 2000 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 263, 295, підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу періоду роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року та перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу період роботи у ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01 листопада 2017 року по 14 травня 2019 року та здійснити призначення пенсії з урахуванням даного стажу відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 02.11.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області судові витрати в розмірі 908 гривень 00 копійок та витрати на правову допомогу в розмірі 2000 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, код ЄДРПОУ 13358826, адреса: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В.
Суддя Ю.Ю. Сорока