Рішення № 96895201, 14.05.2021, Айдарський районний суд Луганської області (до 25.04.2025 - Новопсковський районний суд Луганської області)

Дата ухвалення
14.05.2021
Номер справи
942/465/21
Номер документу
96895201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 14.05.2021

ЄУ № 942/465/21

Провадження №2-а/942/14/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2021 року, Новопсковський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Чалого А.В.

за участю секретаря Войтенко О.А.,

представника відповідача Мордовцева С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій протиправними і скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Новопсковського районного суду Луганської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати дії уповноваженої особи Управління державної міграційної служби України в Луганській області - начальника Новопсковського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області Мордовцева Сергія Олексійовича щодо винесення постанови серії ПН МЛГ № 000230 від 25.03.2021 про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч.1 ст. 203 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн. протиправними; скасувати постанову серії ПН МЛГ № 000230 від 25.03.2021 про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 203 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народилась у м. Нягань Тюменської області, Росія. У зв`язку з життєвими обставини вчасно не отримала паспорт та на даний час мешкає без паспорта й не належить до громадянства жодної країни світу. Позивач вказує, що неодноразово зверталась до начальника Новопсковського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Луганській області про допомогу в отриманні паспорта громадянина України, але отримувала відмови. Згодом, позивач звернулась за правовою допомогою і їй роз`яснили міграційне законодавство та пояснили, що у зв`язку з тим, що її мати є громадянкою Росії, яка на законних підставах вже багато років живе в Україні, вона може звернутися до Генерального Консульства Росії в м. Харкові із заявою про належність до громадянства Росії і після проходження процедури й підтвердження належності до громадянства Росії їй буде видано паспорт громадянина Росії, з яким можливо легалізуватись на території України.

У березні 2021 позивач звернулась з письмовою заявою до Новопсковського РВ УДМС України в Луганській області про сприяння у направленні до Генерального Консульства Росії в м. Харкові задля звернення з заявою про належність до громадянства Росії на підставі поданих документів, оскільки має бажання отримати паспорт й офіційно працювати, укласти шлюб, отримувати медично допомогу та користуватися іншими правами. Наприкінці березня позивачем було отримано відповідь з УДМС України в Луганській області, що для вирішення питання заявниці необхідно з документами звернутись до Новопсковського РВ УДМС України в Луганській області.

Позивач ОСОБА_1 зазначає, що відвідавши вказаний орган та не отримавши жодної допомоги у направленні до Генерального Консульства Росії в м. Харків вона обурена залишилася з проблемою громадянства сам на сам.

29.03.2021 року позивач поштою отримала копію постанови серії ПН МЛГ № 000230 від 25.03.2021 року складеною начальником Новопсковського районного відділу УДМС України в Луганській області Мордовцевим Сергієм Олексійовичем про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. згідно ч. 1 ст.203 Кодексу України про адміністративні правопорушення за нібито порушення п.2 Порядку, затвердженого постановою Кабінетів Міністрів України № 150 від 15.02.2012, ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців». В постанові вказано, що 25.03.2021 о 16:00 за адресою: АДРЕСА_1 . виявлено громадянку Російської Федерації ОСОБА_1 , яка проживає без документів на право проживання в Україні в АДРЕСА_2 .

Позивач вважає такі дії начальника Новопсковського РВ УДМС України в Луганській області протиправними, а постанову незаконною та необґрунтованою посилаючись на те, що протокол, на підставі якого винесена постанова складений з порушенням вимог ст. 268 КУпАП, зокрема, без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та без надання права такій особі скористатися правовою допомогою. Крім того, оскаржувана постанова не відповідає вимогам ст.ст. 251, 280 КУпАП, а саме – відповідач не зазначає, на підставі яких саме доказів ОСОБА_1 визнано громадянкою Російської Федерації, тобто постанова не містить жодних посилань на докази у вчиненні правопорушення.

Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 28.04.2021 відкрито провадження у справі, судовий розгляд призначено на 05.05.2021.

05.05.2021 розгляд справи відкладений до 14.05.2021, за клопотанням представника відповідача.

11.05.2021 від відповідача по справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на наступне.

25.03.2021 року о 16:00 годині Новопсковським РВ УДМС в Луганській області було встановлено, що гр. Російської Федерації ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 без документів на право проживання в Україні, не працює. ОСОБА_1 роз`яснено зміст ст. 63 Конституції України, а також права та обов`язки передбачені ст. 268 КУпАП.

ОСОБА_1 тривалий час проживає без реєстрації та документів на право проживання в Україні, тобто порушує міграційне законодавство України, за що передбачена відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні. За порушення іноземцем/особою без громадянства правил перебування в Україні, а саме проживання без документів на право проживання в Україні Новопсковським РВ УДМС в Луганській області 25.03.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МЛГ № 000229 та винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МЛГ № 000230 у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. Позивач під час складання протоколу відмовилась надавати пояснення, відмовилась від перекладача, правової допомоги та відмовилась підписувати протокол.

До протоколу про адміністративне правопорушення серії ПР МЛГ № 000229 було долучено копію свідоцтва про народження позивача та пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 25.03.2021 щодо відмови ОСОБА_1 ставити власний підпис в протоколі про адміністративне правопорушення без пояснення на то причин. ОСОБА_1 під час складання даного протоколу було наголошено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 25.03.2021 о 16:20 годині у приміщенні територіального підрозділу ДМС, де й знаходилась позивач ОСОБА_1 разом зі своєю матір`ю ОСОБА_4 .

Згодом, начальником Новопсковського РВ УДМС в Луганській області Мордовцевим С.О. було винесено постанову про накладання адміністративного стягнення серії ПН МЛГ № 000230 у вигляді штрафу у розмірі 1 700,00 грн. ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Під час розгляду справи в Новопсковському РВ УДМС в Луганській області ОСОБА_1 була присутня, оскільки протокол та оскаржувана постанова були складені засобами Єдиної інформаційної аналітичної системи управління міграційними процесами (ЄІАС УМП), тобто, було відцифровано образ обличчя та знято відбитки пальців рук позивача, що підтверджує присутність позивача під час розгляду адмінсправи та складання протоколу і оскаржуваної постанови, а також сформовано довідку про особу з фотокарткою на ім`я позивача.

Таким чином, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 за тривалий час не оформила відповідні документи для проживання на території України для іноземців/осіб без громадянства, чим порушила встановлені правила перебування на території України для іноземців/осіб без громадянства; документи, які дають право на законне проживання та перебування на території України, у позивача відсутні, тобто позивач знаходиться в Україні нелегально. Отже, Новопсковським РВ УДМС в Луганській області оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення стосовно позивача прийнята відповідно до норм чинного законодавства України та без порушення прав позивача, тому відсутні законні підстави щодо визнання дій начальника Новопсковського РВ УДМС в Луганській області Мордовцева С.О. щодо винесення Постанови серії ПН МЛГ № 000230 від 25.03.2021 протиправними та відсутні законні підстави для скасування оскаржуваної постанови.

Крім того, представник відповідача заперечує, постанова не містить жодних посилань на докази у вчиненні правопорушення, оскільки представник позивача спочатку особисто зазначає в позові про належність позивача до громадянства Російської Федерації та про її бажання отримати паспорт громадянина Російської Федерації через "Генеральне Консульство Російської Федерації в м. Харків, а потім безпідставно звинувачує відповідача у відсутності документів, якими «визнано ОСОБА_1 громадянкою Російської Федерації та доказів у вчиненні нею правопорушення». Саме відсутність у ОСОБА_1 документів, які дають їй право на проживання на території України, не залежно від того чи є вона громадянкою Російської Федерації, іноземцем або особою без громадянства, та складання довідки про особу, в якій зазначені відомості зі слів самої ОСОБА_1 , і є доказом порушення позивачем правил перебування в Україні, вчинення позивачем адміністративного правопорушення, за яке законодавством України передбачена відповідальність. Статтею 203 КУпАП регламентовано, що порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання, або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Наказом МВС України від 28.08.2013 № 825, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за № 1654/24186, Затверджено Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України Пунктом 2.4. Розділу II Інструкції № 825 визначено, що у разі відсутності в особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, паспортного або іншого документа, що посвідчує особу, у відповідній графі вказуються відомості, отримані з Єдиного державного демографічного реєстру або з інших наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій (за їхньою згодою), в обсязі інформації про особу, установленому пунктами 1,2,4, 7, а також пунктами 8 (щодо типу, назви документа, серії, номера, дати видачі) та 14 (щодо місця проживання, місця роботи та посади) частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Якщо за вказаними обліками інформація про особу відсутня, такі відомості зазначаються зі слів особи в протоколі про правопорушення, а також у довідці про особу, яка оформляється та долучається до матеріалів справи.

У зв`язку з відсутністю у ОСОБА_1 паспортного або іншого документа, що посвідчує особу, відсутності в інформаційних базах інформації про останню, на виконання п. 2.4. Розділу II Інструкції № 825, під час оформлення Новопсковським РВ УДМС в Луганській області матеріалів про адміністративне правопорушення, 25.03.2021 було оформлено та долучено до матеріалів справи Довідку про особу на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . В даній довідці та в протоколі про правопорушення всі відомості, зокрема, і інформація про громадянство Російської Федерації позивача, були зазначені зі слів самої ОСОБА_1 . Оскільки позивач народилася на території Російської Федерації та разом із матір`ю, громадянкою Російської Федерації, прибули на територій України з Російської Федерації, - є підстави вважати позивача ОСОБА_1 громадянином цієї країни.

Представник відповідача зауважує, що законодавство України передбачає відповідальність за порушення правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні як іноземцями так і особами без громадянства. Позивач ОСОБА_1 тривалий час проживає на територій України без документів на право проживання в Україні, чим грубо порушує чинне міграційне законодавство України.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надав суду заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі та участі позивача, наполягає на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши їх у сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Особливості провадження з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності передбачені ст. 286 КАС України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Нягань Тюменської області, що підтверджується довідкою про народження №368, виданою 28.03.2018 відділом ЗАГС адміністрації МО «м. Нягань» Ханти-Мансійського автономного округу Тюменської області.

25.03.2021 о 16-00 головним спеціалістом Новопсковського РВ УДМС в Луганській області Старцевим С.О. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МЛГ №000229 у відношенні громадянки РФ ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Свідками правопорушення вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .

З постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МЛГ №000230 від 25.03.2021 вбачається, що 25.03.2021 о 16-00 год за адресою: АДРЕСА_1 виявлено громадянку РФ ОСОБА_1 , яка проживає без документів на право проживання в Україні. Місце скоєння правопорушення: АДРЕСА_2 . При розгляді справи додатково встановлено, що ОСОБА_1 порушила правила перебування в Україні, а саме – проживає без документів на право проживання в Україні, що є порушенням п. 2 Порядку, затвердженого ПКМУ №150 від 15.02.2012, ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців», відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП. За вказане правопорушення на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1700,00 гривень.

До вказаної постанови додані: копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , які вказали, що ОСОБА_1 відмовилась ставити власний підпис в протоколі про адміністративне правопорушення, причину відмови від підпису не пояснила; довідка про особу на ім`я ОСОБА_1 , в якій зазначено, що остання народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Нягань Тюменської області, Російська Федерація, документи, що посвідчують особу відсутні, інформація про особу за обліками ДМС відсутня.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Частиною першою статті 203 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, зокрема проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився - тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, повинно бути з`ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також повинно бути з`ясовано інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки.

Згідно з частиною другою статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Статтею 256 КпАП України визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач, будучі у віці 24 років не отримала паспорту будь-якої держави та не має документів, що посвідчують її особу, що також не заперечується самою ОСОБА_1 .

За наведених обставин вбачається, що станом на час складання протоколу про адміністративне правопорушення та прийняття оскаржуваного рішення позивач ОСОБА_1 проживала на території України без документів на право проживання в Україні, а тому суд дійшов висновків, що відповідачем було правомірно прийнято оскаржуване рішення про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Посилання позивача на те, що відповідач безпідставно визнав її громадянкою Російської Федерації не спростовує допущення нею адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Також, судом під час розгляду справи не встановлено порушення відповідачем процедури притягнення позивача до адміністративної відповідальності та прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, враховуючи принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів, а також у доведенні перед судом їх переконливості, суд зазначає, що обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідачем не звільняє позивача від обов`язку доказування протилежного.

Разом з цим, позивачем не наведено жодних обґрунтованих доводів та не надано належних та допустимих доказів які б свідчили про протиправність дій суб`єкта владних повноважень та наявність правових підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Таким чином суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 72-77, 139, 241-246, 271, 272, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій протиправними і скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Представник позивача: Михайлов Сергій Вікторович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЛГ №000128 від 07.06.2018, адреса: вул. Федоренка, 19/1, м. Сєвєродонецьк, Луганська область.

Відповідач: Управління державної міграційної служби України в Луганській області, ЄДРПОУ 37851432, адреса: вул. Партизанська, 12, м. Сєвєродонецьк, Луганська область.

Головуючий суддя: А.В. Чалий