
233 № 233/925/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/М о т и в о в а н е/
05 травня 2021 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Наумик О. О., за участі секретаря судового засідання Мішиної А. А, позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача Василенко Г. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №233/925/21 за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», третя особа - Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», - «про захист прав споживачів»,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 у поданій нею до суду позовній заяві до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» просить:
- визнати дії ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» по відключенню 08.02.2021 належного їй будинку АДРЕСА_1 від газових мереж (газопостачання) - незаконними;
- зобов`язати ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» за власний рахунок відновити газопостачання належного їй будинку АДРЕСА_1 ;
- стягнути з ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» на її користь у відшкодування моральної шкоди 15000 (п`ятнадцять тисяч) грн,
пославшись на таке:
Їй на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.03.2016 належить житловий будинок АДРЕСА_1 , який вона прийняла у спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 свого чоловіка ОСОБА_3
08 лютого 2021 р. до належної їй оселі прийшли робітники Відповідача, пояснивши це необхідністю інвентаризації газового лічильника. Дії їх були агресивні, але, оскільки вона є добросовісним користувачем та не мала що приховувати, нею не чинилися перешкоди в огляді газової мережі та обладнання.
Один із робітників без будь-яких пояснень розібрав газовий фільтр та, просунувши в середину труби невідомий предмет, сказав, що бачить зварювання. Після цього, без її на те дозволу, цей робітник відірвав шпалери та вибив кусок стіни, де нібито виявив замуровану в стіну вварену трубу, чим порушив її право власності та завдав шкоди належному їй майну.
Після цього представники Відповідача викликали поліцію. Співробітникам поліції вона пояснила, що їй не відомо, що то за труба, і чому вона там розташована. Дім будував її покійний чоловік, газ проводили на початку 2000 років, узгоджуючи всі дії з газопостачальною компанією. Нею ніякого втручання в газову мережу ніколи не здійснювалося та несанкціонованим відбором газу вона не займалася.
Незважаючи на її пояснення та заперечення, не встановивши, куди веде виявлена труба та чи йде нею газ, представники Відповідача відключили її домоволодіння від газопостачання шляхом від`єднання газової труби на вводі у будинок. Таким чином, незважаючи на низьку температуру повітря, її у холодну пору року залишили без тепла, позбавивши також можливості приготування їжі.
Після цього представники Відповідача склали Акт про порушення, Акт на відключення та Акт про переопломбування, повідомивши про необхідність її явки на засідання комісії до Костянтинівської філії управління газопостачання та газифікації.
На засіданні комісії вона пояснила, що про виявлену трубу їй нічого не було відомо, ніяким несанкціонованим відбором газу вона не займалася. Не зважаючи на такі її доводи, їй повідомили про нарахування штрафу, а також про те, що лише після його сплати та оплати за підключення її будинок буде підключено до газопостачання. Її пропозиція щодо повторної перевірки із залученням експерта до уваги узята не була. Комісія була упередженою, протокол комісії їй не надали.
Пізніше нею від Відповідача був отриманий лист від 16.02.2021 № 06/329, в якому зазначено, що за несанкціонований газопровід було здійснено розрахунок об`єму не облікованого природного газу за граничним об`ємом і за період з 08.02.2019 по 07.02.2021 було нараховано 21841,230 куб. м.
Такі дії Відповідача вважає протиправними та такими, що порушують її конституційні права, виходячи з такого:
1. Працівниками Відповідача не було виявлено, що знайдена ними замурована у стіну її будинку труба йде в обхід газового лічильника та живить будь-який працюючий на газу прилад. Не встановлено та не відображено в Акті діаметр труби, по якій, на думку Відповідача, здійснювався несанкціонований відбір газу, що вказує на неможливість правильності розрахунку збитків.
Представниками Відповідача не було встановлено жодної передбаченої ст.1166 ЦК України складової для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків.
2. У своєму листі від 16.02.21 р. № 06/329 Відповідач посилається на п.1 абз.2 гл.3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), але таке посилання свідчить про те, що комісією Відповідача не були встановлені обставини, з огляду на те, що вона (Позивачка) не являється несанкціонованим споживачем, оскільки згідно з п. 3, 4, 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним, а також між нею та Відповідачем 07.12.2020 було проведено звіряння розрахунків за розподіл природного газу та за послуги газопостачання. 07.12.2020 нею було написано Заяву-приєднання № 14168, відповідно до якої вона, ознайомившись з умовами Типового договору про розподіл природного газу, приєдналася до умов Договору. Весь час вона сплачувала як за спожитий газ, так і за його транспортування, тому віднесення її до поняття несанкціонований споживач неправомірні.
Слід зазначити, що нею у грудні 2020 року було укладено договір з Акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», що є третьою особою по справі. Отже, їй було неправомірно нараховано 21841,230 куб. м за період з 08.02.2019 по 08.02.2019.
3.Протиправними діями Відповідача їй завдана моральна шкода, яку вона оцінюю у 15000 (п`ятнадцять тисяч) грн. Дії Відповідача були дуже жорстокі та безсердечні. Представники Відповідача бачили, що вона є людиною похилого віку, проживає та дбає про себе одна, розуміючи, що в її будинку єдиним способом опалення є газове опалення, не зважаючи на її пояснення, не розібравшись взагалі у ситуації, в мороз відрізали її домоволодіння від газопостачання, чим повністю лишили її можливості обігріву та приготування їжі.
Вона є пенсіонером та має інвалідність 2-ї групи, змушена була проситися жити до родичів, де і мешкає до цього часу, що доставляє багато незручностей як їй, так і їм.
Крім того, враховуючи вкрай складну епідеміологічну обстановку в країні, викликаною поширенням СОVID-19, вона змушена була діставатися Відповідача транспортом загального користування, та знов принижуватися та надавати пояснення, що нічого не порушувала.
Це, у свою чергу, вкрай негативно вплинуло на її самопочуття, вона змушена приймати заспокійливі препарати, у неї порушився сон, з`явився страх, оскільки така сума збитків є для неї фантастичною, враховуючи розмір її пенсії у 2100 грн.
Таким чином, вважає, що Відповідач повинен сплатити їй завдану моральну шкоду у розмірі 15000 грн.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04.03.2021 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.23-24).
У судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_2 позов підтримали за підстав, наведених у позовній заяві, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечувала за підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.37-43), пославшись на таке:
Позивач ОСОБА_1 є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 , і відповідно до положень Кодексу газорозподільних систем Постанови НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, є споживачем послуги відповідача з розподілу природного газу.
Будь-яких письмових та усних заяв від позивачки щодо порушення її прав (ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги") до Костянтинівського УГГ не надходило.
При обстеженні газопроводу за адресою АДРЕСА_1 , співробітниками ПАТ «Донецькоблгаз» в особі Костянтинівського УГГ було виявлено, що у споживача зроблено приховане несанкціоноване підключення в стіні будинку перед ВОГ, про що свідчить відео та фото фіксація, акт про порушення засвідчено власним підписом ОСОБА_1 .
Відповідно до п.4 гл.1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу достатнім є встановлення факту самовільно під`єднаного газопроводу, у тому числі без наявного підключення газового обладнання, фізично з`єднаного, зокрема, ввареного, врізаного з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрати природного газу, який не обліковується комерційним вузлом обліку. Положення Кодексу ГС не зобов`язують Оператора ГРМ встановлювати місце входу несанкціонованого газопроводу до будинку споживача.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізичко з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу, якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
В Акті про порушення вказано, що засідання комісії з розгляд акту про порушення відбудеться 10.02.2021 за адресою АДРЕСА_2 , каб. № 101 об 10-00 годин. Акт про порушення засвідчено слідчим СВ ВП № 2 та власним підписом ОСОБА_1
10.02.2021 на засіданні комісії Костянтинівського УГГ було розглянуто акт про порушення № 409 від 08.02.2021 в присутності споживача ОСОБА_1 , про що складений протокол № 173 засідання комісії з розгляду актів про порушення при користуванні побутовим газом населенням. Комісією було вирішено по цьому акту зробити нарахування по граничному об`єму за несанкціоноване підключення до системи газопостачання за період з 08.02.2019 по 07.02.2021.
Загальний об`єм нарахованих кубометрів газу становить 21841,230. З донарахованими об`ємами за адресою АДРЕСА_1 , споживач ознайомлена, не згодна, особливу думку не висловила.
За положеннями, передбаченими у підпункті 3 статті 2, статті 3 Закону України «Про ринок природного газу», у підпункті 5 пункту 5.2 і у підпункті 6 пункту 6.1 Типового договору, пунктами 23-25 розділу III Правил, споживач зобов`язаний не допускати несанкціонойного відбору природного газу, а постачальник у випадку встановлення такого порушення має право на отримання відшкодування збитків від споживача. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Також, несанкціоноване підключення до системи газопостачання ставить під загрозу безпеку споживачів, які використовують небезпечно природний газ, і споживачів, що їх оточують. Порушення цілісності газопроводу може привести до створення аварійної ситуації та техногенної аварії.
Несанкціоноване споживання «блакитного палива» не лише наносить суттєві матеріальні збитки, а, в першу чергу, загрожує здоров`ю та життю оточуючих мешканців, незаконні підключення споживачів до газопроводу проводяться з грубим порушенням Правил безпеки систем газопостачання та несуть загрозу здоров`ю та життю оточуючих людей. В місцях самовільних врізок через нещільність з`єднання труб завжди виникають витоки газу, що може призвести до вибухів та задухи природним газом.
Також вважає необґрунтованою та недоведеною і вимогу відшкодування моральної шкоди.
Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Третя особа - Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», явку представника у судове засідання не забезпечила, надала суду письмові пояснення (а.с.56-57) про таке:
Твердження позивачки, що у грудні 2020 між нею та НАК "Нафтогаз України" укладено договір не відповідають дійсності.
Статтею 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, Правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Порядок укладання договорів з побутовими споживачами регулюється Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЄКП від 30.09.2015 № 2496, пункт 3 розділу 3 яких встановлює, що постачальники зобов`язані на власному сайті розмістити редакцію договору постачання природного газу, яка має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам.
Проте, НАК "Нафтогаз України" не розміщувало на своєму веб-сайті договір постачання природного газу, оскільки не займається постачанням природного газу побутовим споживачам.
В системі юридичних осіб, підпорядкованих Компанії поставками природного газу побутовим споживачам займається ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", код ЄДРПОУ 40121452. Про це прямо зазначено на веб-сайті НАК "Нафтогаз України".
Відповідно до норм підп. 28 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 № 880 Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ 40121452) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.
На сторінці ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" розміщено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам та є веб-інтерфейс, через який можна завантажити документи для укладання договору постачання природного газу побутовим споживачам.
НАК "Нафтогаз України" не здійснює постачання природного газу населенню, оскільки у компанії відсутні відповідні структурні підрозділи та працівники з відповідними функціональними обов`язками.?
Також, як вбачається з квитанції № 0.0.1989115354.1 від 22.01.2021, позивачка оплачувала за сножитий газ не НАК "Нафтогаз України" (код 20077720), а ТОВ "ГК "Нафтогаз України" (код 40121452).
Отже, вказане свідчить про те, що договір укладений позивачкою з ТОВ "ГК "Нафтогаз України".
Таким чином, залучення до участі у справі НАК "Нафтогаз України" вважає помилковим, оскільки НАК "Нафтогаз України" не здійснює постачання природного газу населенню і відповідно не має укладених договорів з позивачем.
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дістає такого висновку:
Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам врегульований главою 7 розділу У1 Кодексу газорозподільних систем, затвердж. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494 (далі Кодекс газорозподільних систем).
Так, підпунктом 6, 12 пункту 1 глави 7 розділу VI передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадках : несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 5 глави 7 розділу VI встановлено, що при несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних системи, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Кодексом газорозподільних систем визначено, що несанкціонований відбір природного газу – відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу. Несанкціонований газопровід – самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) (п.4 гл.1 розділу 1).
Тобто факт наявності самовільно під`єднаного газопроводу (газового відводу, штуцеру, патрубку), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу, через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу), кваліфікується Кодексом газорозподільних систем як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу).
Згідно із вимогами п. п. 1,2,3,5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п.7 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Відповідно до п.8 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відповідно до п.10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п.12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Судом установлено, що позивачка ОСОБА_1 є власницею будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується нотаріально посвідченим 02.03.2016 свідоцтвом про право на спадщину за законом (копія – на а.с.10), витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 43133500 від 02.03.2016 (копія – на а.с.11).
ПАТ «Донецькоблгаз» є Оператором ГРМ та надає послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що не є спірним у цій справі.
Судом установлено, що 8 лютого 2021 року у домоволодінні АДРЕСА_1 представниками ПАТ «Донецькоблгаз» провадилося обстеження комерційних вузлів обліку, систем газопостачання та обладнання на об`єктах споживачів.
Під час вищезазначеної перевірки представниками відповідача у присутності споживачки ОСОБА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме 5,7 наявність витоку газу, несанкціонований відбір газу, прихований у стіні байпас до ПЛГ на металевій трубі 0,5O.
Виявлене порушення Кодексу газорозподільних систем зафіксовано в Акті про порушення № 409 від 08.02.2021, який підписаний двома представниками Оператора ГРМ, слідчим СВ ВП №2 Краматорського РУП, споживачкою ОСОБА_1 без зауважень та письмових пояснень (а.с.14,51,66).
Виявлене порушення Кодексу газорозподільних систем зафіксовано за допомогою фотозйомки (а.с.45-47,70-72), про що зазначено в Акті про порушення та досліджено судом.
На виконання приписів п.7 глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, в Акті про порушення № 409 від 08.02.2021 зазначені заходи з усунення виявленого порушення на дату складання Акту, а саме: відключення механічним шляхом (а.с.66).
Згідно з Актом № 024668 про відключення від газопостачання Споживача домоволодіння позивачки відключено від газопостачання механічним шляхом (а.с.15,50,65).
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , майстер абонвідділу Служби споживання природного газу ПАТ «Донецькоблгаз», у судовому засіданні пояснила, що 08.02.2021 вона у складі бригади провадила контрольний огляд комерційного вузлу обліку будинку позивачки, в ході якого при здійсненні за допомогою сигналізатору відповідного заміру було виявлено виток газу у трубі в стіні будинку. Задля можливості усунення витоку газу и виявлення місця витоку було демонтовано невеличкий фрагмент штукатурки в стіні в місці, в яке веде гільза, де виявили врізку байпаса в газовій трубі. Зі слів позивачки, цей байпас зробив колись її чоловік. Вихідний отвір труби, на якій був виявлений байпас, споживачка не вказала, тож виявити його не вдалося.
10 лютого 2021 року Акт про порушення № 409 від 08.02.2021 у присутності ОСОБА_1 був розглянутий комісією з розгляду актів про порушення при користуванні побутовим газом населенням, якою прийнято рішення про здійснення нарахування за Актом згідно з п.1 абз.2 гл.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем за період з 08.02.2019 по 07.02.2021 21841,230 м. куб (копія витягу з протоколу № 173 - на а.с.68-69).
Тобто правомірність Акту про порушення № 409 від 08.02.2021 була предметом дослідження комісії з розгляду актів про порушення.
Отже, досліджені судом докази в їх сукупності свідчать про те, що у домоволодінні позивачки представниками відповідача 08.02.2021 було виявлено приховане несанкціоноване підключення - прихований у стіні байпас до ПЛГ, яке виконано механічним засобом зваркою на металевій трубі 0,5O до ПЛГ. Тобто в розумінні наведених вище положень Кодексу газорозподільних систем був встановлений факт несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ.
За таких обставин, суд відхиляє доводи сторони позивача про те, що знайшовши трубу, яка замурована в стіну, представниками відповідача не було встановлено взагалі, що це за труба та куди вона веде, а можливість користування газом виникає лише у випадку, якщо труба йде в обхід газового лічильника та запитує будь-який працюючий на газу прилад, що працівниками Відповідача встановлено не було, як і не з`ясовано, куди веде її вихідний кінець, що на її переконання свідчить про недоведеність вини у несанкціонованому відбору природного газу та неможливість здійснення правильного розрахунку збитків, - оскільки ці доводи суперечать встановленим фактичним обставинам справи.
Суд також не зважає на доводи сторони позивача щодо відсутності необхідних для покладення на позивачку відповідальності елементів цивільного правопорушення, з огляду на таке. Особливістю деліктної відповідальності за завдану шкоду є презумпція вини. Відповідно до ч.2 ст.1166 ЦК України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини. Тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач шкоди. Стороною позивача доказів про відсутність вини позивачки не надано та про наявність таких доказів не зазначено.
Доводи позивачки щодо її необізнаності у наявності несанкціонованої врізки у газову трубу в її домоволодінні, що, на її розсуд, виключає її вину, є неспроможними, оскільки суперечать закріпленому статтею 13 Конституції України та статтею 319 ЦК України принципу "власність зобов`язує".
Крім того, суд відхиляє доводи сторони позивача про те, що матеріали фотофіксації, які є додатком до Акту про порушення, є недопустимими доказами у справі у зв`язку із відсутністю дозволу позивачки на зйомку, з огляду на таке.
Право оператора ГРМ на здійснення фото- та відеозйомки для фіксації виявленого порушення, передбачено пунктом 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Згідно ж з цим пунктом, здійснення Оператором ГРМ такого права не поставлено в залежність від наявності дозволу споживача на фото-, відео зйомку. А отже, надані відповідачем фотоматеріали є належними та допустимими доказами у цій справі, а доводи сторони позивача про недопустимість таких доказів є безпідставними.
Суд також зазначає, що згідно із принципом диспозитивності цивільного судочинства, предметом судового дослідження у цій справі є правомірність відключення домоволодіння позивачки від газових мереж. Позовні вимоги щодо оскарження об`єму та/або вартості необлікованого (донарахованого) природного газу позивачкою не заявлені, а тому суд не надає оцінку доводам позивачки в частині нарахування відповідачем об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу згідно із п.1 абз.2 гл.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Тим більше, що таке нарахування здійснено після відключення будинку позивачки від системи газопостачання.
Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відключення будинку позивачки від газопостачання механічним шляхом, яке було здійснено з метою усунення виявленого прихованого несанкціонованого підключення задля попередження можливої аварії, відповідало вимогам п.п. 6, 12 пункту 1 глави 7 розділу VI; п.7 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем, а тому відсутні підстави для задоволенні позовних вимог в частині визнання дій відповідача по відключенню її домоволодіння від газових мереж (газопостачання) незаконними, зобов`язання відповідача відновити газопостачання її домоволодіння.
При цьому, суд вважає, що застосований відповідачем захід усунення виявленого порушення – механічне відключення від газопостачання був пропорційним, оскільки несанкціоноване підключення до системи газопостачання ставить під загрозу як безпеку споживачів, які використовують небезпечно природний газ, так й інших споживачів, що їх оточують, так як порушення цілісності газопроводу може привести до створення аварійної ситуації та техногенної аварії.
Суд також не погоджується з доводами сторони позивача про те, що протиправність відключення домоволодіння позивачки від газопостачання полягає також у його проведенні у період запровадження карантинних обмежень, оскільки на законодавчому рівні заборони відключення побутових споживачів від газопостачання у цей період прийнято не було. Згадуване представником позивача оголошення, розміщене 18.03.2020 на сайті НКРЕП, носить рекомендаційний характер та не є законодавчо визначеною підставою для не вжиття заходів по усуненню виявлених порушень Кодексу газорозподільних систем, так як незаконні підключення споживачів до газопроводу є грубим порушенням Правил безпеки систем газопостачання, що є загрозою здоров`ю та життю оточуючих людей.
Оскільки судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання дій відповідача по відключенню домоволодіння позивачки від газових мереж (газопостачання) незаконними та зобов`язання відповідача відновити газопостачання її домоволодіння, а позовні вимоги щодо відшкодування моральної шкоди є похідними від цих позовних вимог, у задоволенні позовних вимог про відшкодування моральної шкоди належить також відмовити.
За таких обставин, у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНООКПП НОМЕР_1 ) до
Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації Донецькоблгаз» (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна,1, ЄДРПОУ 03361075),
третя особа - Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 6, ЄДРПОУ 20077720), -
«про захист прав споживачів» - залишити без задоволення.
Повний тест рішення складений 14.05.2021.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя