
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 січня 2021 року №640/6120/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекора Інвест" до Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекора Інвест" (далі - позивач, ТОВ "Лекора Інвест") до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач-1, ГУ ДФС у м. Києві), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 при прийнятті поданих позивачем 15.01.2019 р. в електронному вигляді податкових накладних №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р., що оформлені квитанціями від 15.01.2019 р.;
- зобов`язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного отримання податкові накладні позивача №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р.
Ухвалою суду від 16.05.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі №640/6120/20 (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У подальшому, ухвалою суду від 10.07.2019 р. залучено в якості співвідповідача по справі - Державну фіскальну службу України (далі - відповідач-2, ДФС України), а представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, а саме:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 при прийнятті поданих позивачем 15.01.2019 р. в електронному вигляді податкових накладних №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р., що оформлені квитанціями від 15.01.2019 р.;
- зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного отримання податкові накладні позивача №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р.
Позовні вимоги обґрунтовуються протиправною бездіяльністю відповідачів, яка полягає у не реєстрації спірних податкових накладних через технічні збої в програмному забезпеченні.
Відповідачі позовні вимоги не визнали, просили у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки в межах спірних правовідносин діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
15.01.2019 р. за допомогою програмного забезпечення електронного документообігу M.E.Doc ТОВ "Лекора Інвест" відправлено на реєстрацію податкові накладні №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р.
Факт відправлення позивачем вказаних вище податкових накладних на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних не заперечувався відповідачами, а також підтверджується наданою позивачем інформацією (протоколами), роздрукованою з програмного забезпечення електронного документообігу M.E.Doc.
Як зазначив позивач, що не спростовано відповідачами, станом час розгляду справи відповіді про результат обробки податкових накладних №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р. не надходили.
25.01.2019 р. позивачем був направлена заява про реєстрацію або надання роз`яснень щодо реєстрації вказаних вище податкових накладних.
ГУ ДФС у м. Києві листом від 22.02.2019 р. №33291/10/26-15-12-01-18 повідомлено позивача про те, що згідно даних інформаційних ресурсів ДФС України станом на 22.02.2019 р. по ТОВ "Лекора Інвест" відсутня реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р.
При цьому, Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Звіт" листом від 20.02.2019 р. №2002/2 повідомило позивача про те, що 15.01.2019 р. у роботі серверів обробки електронної звітності ДФС дійсно були технічні проблеми, були відчутні перебої в роботі прямого з`єднання, обробки та реєстрації ПН/РК, проблеми в обробці запитів до ЄРПН, а також відправки платникам квитанцій про реєстрацію.
На офіційному сайті ДФС України визнано дану проблему та повідомлено про перенавантаження та затримку в роботі серверів обробки електронної звітності контролюючого органу.
Вважаючи власні права та законні інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України (далі - ПК України), податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. №569 (далі - Порядок №569) визначено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку (п.2 Порядку №569).
Пунктом 13 Порядку №569 встановлено, що ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Пунктами 11-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) передбачено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 p.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абз. 10), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно п.п. 2, 3 Порядку №1246 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Як, вбачається із протоколів від 15.01.2019 р., час - 17:02 до податкової накладної №562 від 28.12.2018 р., час - 17:03 до податкової накладної №567 від 28.12.2018 р., час - 17:01 до податкової накладної №568 від 28.12.2018 р., час - 17:07 до податкової накладної №590 від 29.12.2018 р., час - 17:04 до податкової накладної №693 від 28.12.2018 р., час - 17:04 до податкової накладної №695 від 28.12.2018 р., час - 17:03 до податкової накладної №698 від 28.12.2018 р., час - 17:03 до податкової накладної №699 від 28.12.2018 р., час - 17:03 до податкової накладної №700 від 28.12.2018 р., час - 17:10 до податкової накладної №701 від 29.12.2018 р., час - 17:09 до податкової накладної №707 від 29.12.2018 р., направлені до контролюючого органу на реєстрацію.
При цьому, відповідачем-2 не була надана інформація про надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття вищезазначених податкових накладних, а саме протягом операційного дня 15.01.2019 (з 0 до 23 год.), а відтак такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в ЄРПН.
Враховуючи вищезазначене, необхідним є зобов`язання ДФС України зареєструвати податкові накладні №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, а саме, - 15.01.2019 р.
При цьому, зважаючи на те, що ГУ ДФС у м. Києві в межах спірних правовідносин не наділене повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому позовні вимоги до відповідача-1 не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з`ясованих судом обставин вбачається, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекора Інвест" до Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії є таким, що підлягає задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
Отже, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 підлягає частина сплаченої суми судового збору у розмірі 960,50 грн.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекора Інвест" (місцезнаходження: 02105, м. Київ, пр-т. Юрія Гагаріна, 3А, кв. 57; код ЄДРПОУ 41412973) до Головного управління ДФС у м. Києві (місцезнаходження: 04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 39439980), Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекора Інвест" №562 від 28.12.2018 р., №567 від 28.12.2018 р., №568 від 28.12.2018 р., №590 від 29.12.2018 р., №693 від 28.12.2018 р., №695 від 28.12.2018 р., №698 від 28.12.2018 р., №699 від 28.12.2018 р., №700 від 28.12.2018 р., №701 від 29.12.2018 р., №707 від 29.12.2018 р. датою їх фактичного подання - 15.01.2019 р.
3. Позов в іншій частині залишити без задоволення.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекора Інвест" частину сплаченого ним судового збору у розмірі 960,50 грн. (дев`ятсот шістдесят гривень п`ятдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко