
Справа № 560/480/21
РІШЕННЯ
іменем України
13 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, в якому просить визнати дії Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо вимоги про повернення субсидії, виплаченої за період з жовтня 2019 року по лютий 2020 року на загальну суму 5433,47 грн., (п`ять тисяч чотириста тридцять три гривні сорок сім копійок) на рахунок органу соціального захисту населення, протиправними.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з метою відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги отримував субсидії на певні періоди за результатами розгляду його заяви та доданих до неї документів.
Разом із позивачем у його будинку зареєстровані його дочки та малолітні онуки.
01.10.2020 року позивач отримав лист відповідача від 25.09.2020 року № 2336, в якому викладена вимога про повернення надміру виплаченої субсидії в сумі 5453,47 грн., за період з 01.10.2019 року по 29.02.2020 року.
Вимога мотивована тим, що позивач при поданні документів на отримання житлової субсидії надав недостовірну інформацію, а саме: чоловік доньки позивача,- ОСОБА_2 перебував за кордоном більше 60 днів протягом періоду який враховується при призначенні субсидії.
При особистому зверненні до відповідача, позивачу роз`яснено, що незважаючи на те, що він не володів інформацією про те, де знаходиться чоловік доньки, необхідно повернути отримані кошти на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги.
Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними, оскільки суперечать "Положенню про порядок призначення житлових субсидії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 848.
Зважаючи на те, що доньки та онуки позивача не проживають разом із ним за адресою реєстрації місця проживання, що підтверджується довідкою Новоушицької селищної ради Новоушицької селищної об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 01.10.2019 року № 1133, комісією з розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було прийнято протокольне рішення від 17.10.2019 року № 10 про призначення субсидії без врахування осіб які зареєстровані в домогосподарстві, але фактично в ньому не проживають, за період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року.
Постійне місце проживання доньки ОСОБА_3 , разом із донькою та чоловіком у м. Хмельницькому, підтверджується довідкою ВПУ № 25 м. Хмельницького.
Позивач, подаючи документи на отримання житлової субсидії, ніяким чином не міг знати про місце перебування свого зятя на той час, відповідно не можна вважати, що ним подана недостовірна інформація відповідачу.
Обов`язок громадянина повернути надміру виплачену субсидію виникає тільки у разі умисного надання заявником неправдивих даних.
Враховуючи те, що позивач не подав неправдивих даних у декларації та заяві про отримання житлової субсидії, дії відповідача з вимогою про повернення коштів є протиправними.
Відповідно до зазначеного, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
Ухвалою від 15.01.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття провадження та розгляд справи.
В зв`язку із тим, що відповідач відзив на позов у встановлені судом строки не подав, суд вважає за можливе розглянути справу та прийняти рішення за наявних у матеріалах справи доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі заяви позивача про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 08.10.2019 року № 1124, та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, протокольним рішенням комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення державних соціальних допомог та субсидій малозабезпеченим сім`ям, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 17 жовтня 2019 року № 10, ОСОБА_1 призначено субсидію без врахування осіб які зареєстровані в домогосподарстві але фактично в ньому не проживають.
01.10.2010 року позивач отримав лист Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області від 25.09.2020 року № 2336.
Позивач повідомлений про те, що в зв`язку із тим, що при поданні документів на призначення субсидії він подав недостовірні дані про чоловіка своєї доньки ОСОБА_2 , йому було неправомірно надана субсидія з жовтня 2019 року по лютий 2020 року в розмірі 5453,47 грн.
Суму субсидії в розмірі 5453,47 грн., необхідно повернути до Державного бюджету України до 1 листопада 2020 року.
Із змісту листа вбачається, що у 2020 році до відповідача надійшла інформація про те, що ОСОБА_2 ,-зять позивача, перебував за кордоном в періоді за який враховувалися доходи при призначенні субсидії в сукупності більше як 60 днів.
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства які зареєстровані в житловому приміщенні та розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу яких включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні, а під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї.
Житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є працездатні особи і в періоді за який враховуються доходи для призначення субсидії за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України у них взагалі відсутні доходи, або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший ніж розмір мінімальної заробітної плати.
У разі наявності зазначених обставин, житлову субсидію не може бути призначено навіть за рішенням комісії у разі, коли такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Також за рішенням комісії не може бути призначено субсидію без врахування доходів членів домогосподарства які зареєстровані в житловому приміщенні але фактично за даною адресою не проживають, якщо у таких осіб в періоді за який враховуються доходи для призначення субсидії за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України у них взагалі відсутні доходи, або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший ніж розмір мінімальної заробітної плати і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Позивач, вважаючи дії відповідача із вимогою про повернення коштів, отриманих як житлову субсидію, протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Отже, право особи на отримання відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги-житлові субсидії, як складова права на соціальний захист є її конституційним правом.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, визначено "Положенням про порядок призначення житлових субсидій", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі Положення № 848).
Згідно із пунктом 4 Положення № 848 (далі зміст правових норм Положення наводиться в редакції, яка діяла на дату звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії вперше за спірний період), право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до пункту 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пунктом 22 Положення № 848, передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Згідно із пунктом 24 Положення № 848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Згідно із пунктом 14 Положення № 848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за таких осіб).
Пунктом 43 Положення № 848, встановлено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
-заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики ;
-декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
-довідки про доходи-у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
-копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
-договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Відповідно до пункту 50 Положення № 848, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
-доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;
-доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
-перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;
-наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
-реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
-наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів з Єдиного реєстру боржників-Мін`юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом;
-склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;
-забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
-розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
-розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
-сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами у відповідність із стандартними умовами.
Згідно із пунктами 119, 125 Положення № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Із наведених правових норм вбачається, що кожен громадянин України має право на отримання житлової субсидії, для чого необхідно подати заяву, декларацію та інші документи, визначені пунктом 43 Положення № 848.
Форма заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановлена Мінсоцполітики.
Вся інформація, яка необхідна для призначення житлових субсидій, отримується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення на їхні запити у п`ятиденний строк з дня його отримання та подаються відповідними органами та установами які є розпорядниками такої інформації.
Відповідач не надав доказів того, що в процесі вирішення питання про призначення житлової субсидії позивачу, ним у встановлені строки були направленні запити для отримання відповідних відомостей.
Положення № 848, не покладає на особу, яка бажає отримати житлову субсидію обов`язок подання додаткових документів для її отримання, крім тих які передбачені пунктом 43 Положення № 848, такий обов`язок покладено на відповідні органи соціального захисту населення, як передбачено пунктом 48, під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Пункт 15 Положення № 848, передбачає, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, на який посилається у своєму листі з вимогою повернути суму нарахованих позивачу житлових субсидій, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Пункт 20 Положення № 848, на який посилається відповідач у своєму листі, як на правову підставу для вимоги про повернення суми отриманої позивачем житлової субсидії, може застосовуватися тільки у тому випадку, якщо при призначенні житлової субсидії необхідно враховувати доходи члена домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства (у разі якщо члена домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики).
В зв`язку із тим, що дочка позивача разом із своєю сім`єю проживає окремо від батька не за місцем реєстрації місця проживання, такі доходи, а також та обставина, що чоловік дочки перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, не повинні бути підставою для вимоги про повернення житлової субсидії, а також висновку про наведення позивачем недостовірної інформації при зверненні до відповідача для отримання житлової субсидії.
Суд вважає, що у разі якщо такої необхідності немає-(врахування доходів таких осіб при прийнятті рішення про надання житлової субсидії), положення пункту 20 не повинно застосовуватися, зокрема комісія має право приймати рішення про надання особі житлової субсидії громадянину у разі наявності відповідних документів та підстав.
Обов`язок громадянина, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, перелік яких наведений у пункті 90 Положення № 848, даного адміністративного спору не стосується.
Оцінюючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що дії Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, щодо вимоги повернути позивачем отримані кошти житлової субсидії є такими, що суперечать правовим нормам Положення № 848, тобто є протиправними, отже позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними, задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо вимоги про повернення житлової субсидії, виплаченої ОСОБА_1 за період з жовтня 2019 року по лютий 2020 року на загальну суму 5433,47 грн., (п`ять тисяч чотириста тридцять три гривні сорок сім копійок) до Державного бюджету України, викладену в листі від 25.09.2020 року № 2336.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 грн., (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області (вул. Подільська, 32,Нова Ушиця,Новоушицький район, Хмельницька область,32600 , код ЄДРПОУ - 03198468)
Головуючий суддя В.К. Блонський