
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про призначення судово-бухгалтерської експертизи
та зупинення провадження в адміністративній справі
справа № 813/8042/14
11 травня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хоми О.П., суддів Кравціва О.Р., Мричко Н.І.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представника відповідача Цинайко Н.І.,
розглянувши у підготовчому засіданні в м. Львові питання про призначення судово-бухгалтерської експертизи у справі за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення з посади, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Офісу Генерального прокурора (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати незаконним звільнення ОСОБА_1 з посади начальника другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ Головного управління нагляду у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури України у зв`язку з припиненням трудового договору відповідно до п.7-2 статті 36 КЗпП України;
- скасувати наказ Генерального прокурора України від 23 жовтня 2014 року №2520-ц про звільнення старшого радника юстиції ОСОБА_1 з посади начальника другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ Головного управління нагляду у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури України у зв`язку з припиненням трудового договору відповідно до п.7-2 статті 36 КЗпП України;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ Головного управління нагляду у кримінальному провадженні Офісу Генерального прокурора;
- стягнути з Офісу Генерального прокурора на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 23.10.2014 і по день фактичного поновлення.
Позивачем до матеріалів справи долучено видану Офісом Генерального прокурора довідку про заробітну плату ОСОБА_1 від 21.08.2020 №21-1040зп, обчислену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати» (далі - Порядок № 100), виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передували звільненню.
Відповідно до довідки від 21.08.2020 №21-1040зп, сума середньоденної зарплати складає 712,89 грн, сума середньомісячної зарплати складає 14970,69 грн.
Водночас, відповідач у довідці посилається на пункт 10 розділу IV Порядку № 100, яким визначено, що у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.
Довідка від 21.08.2020 №21-1040зп містить також посилання на низку нормативно-правових актів, які стосуються заробітної плати працівників органів прокуратури.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» з 06.09.2017 підвищено посадові оклади прокурорам і слідчим органів прокуратури.
Законом України від 19.09.2019 № 113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (далі - Закон № 113-ІХ), який набрав чинності 25.09.2019, запроваджено реформування системи органів прокуратури.
Так, частину 1 статті 7 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) викладено в новій редакції: замість слів «Генеральна прокуратура України» викладено «Офіс Генерального прокурора», слова «регіональні» та «місцеві» замінено відповідно на «обласні» та «окружні», а пункт 4 цієї частини та статті стосовно військових прокуратур у системі органів прокуратури виключено.
Згідно з абзацом 3 пункту 3 «Прикінцевих і перехідних положень» Закону за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджено посадові оклади прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур.
Відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу доповнено, зокрема, пунктом 26, яким встановлене відмінне від спеціального нормативного регулювання заробітної плати прокурора, закріпленого частиною першою статті 81 Закону№ 1697-VII, за якою заробітна плата прокурора регулюється Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Великою палатою Конституційного Суду України 26.03.2020 прийнято Рішення № 6-р/2020 щодо невідповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (далі – Рішення № 6-р/2020). Визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону № 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10. 2014 № 1697- VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, оплата праці прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур і окружних прокуратур регулюється нормами статті 81 Закону України «Про прокуратуру» з дня ухвалення цього Рішення.
Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1213 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 пункт 10 Порядку № 100 виключено. Вказані зміни набрали чинності 12.12.2020.
Тобто, середній заробіток за час вимушеного прогулу необхідно обчислювати із врахуванням підвищених тарифних ставок і посадових окладів шляхом коригування на коефіцієнт їх підвищення до 11.12.2020.
Вищевикладене в сукупності свідчить про те, що заробітна плата працівників органів прокуратури з часу звільнення позивача (жовтень 2014 року) по даний час регулювалася різними нормативно-правовими актами.
Виходячи із змісту позовних вимог, у разі задоволення позову суд зобов`язаний прийняти рішення про виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Сторонами не надано суду розрахунку заробітної плати позивача із врахуванням підвищених тарифних ставок і посадових окладів шляхом коригування на коефіцієнт їх підвищення, як за посадою, яку позивач обіймав на час звільнення, так і за рівнозначною посадою на даний час.
Обрахунок середнього заробітку працівника органів прокуратури, яким був позивач, за тривалий час (з 2014 року по 2021 рік) при підвищенні тарифних ставок і посадових окладів, зміні нормативно-правових актів, що регулювали питання заробітної плати працівників органів прокуратури, потребує спеціальних знань.
Вказане зумовило ініціювання судом в підготовчому судовому засіданні обговорення питання про призначення судово-бухгалтерської експертизи у справі.
Представник відповідача щодо призначення судово-бухгалтерської експертизи заперечив.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 № 4038-ХІІ судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Відповідно до частин 1, 3 статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Отже, підставою для призначення судової експертизи є сукупність таких обставин, як необхідність з`ясування обставин, які мають важливе значення для справи і потребують спеціальних знань, та відсутність чи суперечливість наданих сторонами експертних висновків.
Ураховуючи те, що у разі задоволення даного позову, суд повинен обчислити середній заробіток за час вимушеного прогулу, а сторонами не надано проведених ними самостійних розрахунків, що унеможливлює перевірку судом правильності таких розрахунків, суд дійшов висновку про доцільність призначення у справі судово-бухгалтерської експертизи.
Згідно з частиною 1 статті 103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до пп. 3.3 пункту 3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, у постанові (ухвалі) про призначення експертизи вказуються питання, які виносяться на вирішення експертові, які мають значення для проведення експертизи.
Судово-бухгалтерській експертизі судом запропоновано вирішити одне питання: Яка сума належить до виплати ОСОБА_1 як працівнику органів прокуратури за період з 24.10.2014 по дату складання експертного висновку, з урахуванням підвищення ставок, посадових окладів, інших виплат?
Відповідачем на вирішення експертові жодних питань не поставлено.
Судом запропоновано доручити провести експертизу в обсязі, необхідному для розгляду справи, експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Львів, вул. Липинського, 54).
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Оскільки проведення експертизи потребує значного часу, суд вважає за доцільне зупинити провадження у справі № 813/8042/14 на час проведення такої експертизи до одержання її результатів.
Керуючись ст. ст. 183, 102, 103, 236, 243, 248, 256, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Призначити у справі № 813/8042/14 судово-бухгалтерську експертизу.
На вирішення судово-бухгалтерської експертизи поставити питання:
- яка сума належить до виплати ОСОБА_1 як працівнику органів прокуратури за період з 24.10.2014 по дату складання експертного висновку, з урахуванням підвищення ставок, посадових окладів, інших виплат?
Проведення судово-бухгалтерської експертизи доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Львів, вул. Липинського, 54).
Оплату за проведення судово-бухгалтерської експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Матеріали справи № 813/8042/14 скерувати Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Львів, вул. Липинського, 54) для проведення експертизи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Зобов`язати експертів після проведення судово-бухгалтерської експертизи невідкладно надіслати на адресу Львівського окружного адміністративного суду (вул. Чоловського, 2, м. Львів, 79018) висновок експерта та матеріали справи.
Провадження у справі № 813/8042/14 зупинити до одержання результатів експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції в частині зупинення провадження подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повний текст ухвали складено 13 травня 2021 року.
Головуючий суддя О.П. Хома
Суддя О.Р. Кравців
Суддя Н.І. Мричко