Рішення № 96858631, 05.11.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
280/3117/20
Номер документу
96858631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2020 року Справа № 280/3117/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Приймака Є.О.,

представників:

позивача - Лазько В.Г.,

відповідача - Школової Ю.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Білл Ойл» (вул. Рекордна, буд. 37-Б, офіс 11, м. Запоріжжя, 69035) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

12.05.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Білл Ойл» (далі - позивач, ТОВ «ПК «Білл Ойл») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 06.02.2020 (Форми «С») №0000583201, №0000593201, № 0000563201, №0000573201, №0000603202 у повному обсязі.

Крім того, просить розглянути справу в порядку загального позовного провадження за участю позивача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що складання відповідачем спірних податкових повідомлень-рішень на підставі висновків складених ним актів, суперечить приписам Податкового кодексу України, а отже є незаконним. Крім того, державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування. З огляду на вимоги Податкового кодексу України та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» позивач вважає, що органи ДПС не є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.

Ухвалою від 15.05.2020 позов був залишений без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позову.

02.06.2020 до суду надійшла заява позивача на усунення недоліків позову.

Ухвалою від 09.06.2020 у справі відкрите загальне позовне провадження, підготовче засідання призначене на 08.07.2020, зобов`язано позивача виконати вимоги ч.4 ст.161 КАС України та надати до підготовчого засідання всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Повістку про виклик до суду на 08.07.2020 позивач отримав 15.06.2020, про що свідчить відповідне поштове повідомлення, наявне в матеріалах справи.

07.07.2020 від позивача через канцелярію суду надійшло клопотання про відкладення судового розгляду, обґрунтоване впровадженням в Україні карантину з приводу коронавірусної інфекції.

У підготовче засідання 08.07.2020 представники сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце проведення судового засідання, не прибули.

Ухвалою від 08.07.2020 підготовче засідання було відкладене на 28.07.2020, роз`яснено позивачу право розгляду справи в режимі відеоконференції.

Повістку про виклик до суду на 28.07.2020 позивач отримав 14.07.2020, про що свідчить відповідне поштове повідомлення, наявне в матеріалах справи.

27.07.2020 від позивача через канцелярію суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтоване впровадженням в Україні карантину з приводу коронавірусної інфекції. Крім того, вважає розгляд справи в режимі відеоконференції неможливим, позаяк такий розгляд передбачає надання та вивчення значної кількості первинної бухгалтерської документації та її обґрунтування.

У судове засідання 28.07.2020 представники сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання повторно не прибули.

Станом на 28.07.2020 позивачем не надано суду будь-яких додаткових доказів в обґрунтування своїх вимог, окрім тих, які були додані до позову.

Ухвалою від 28.07.2020 підготовче засідання було відкладене на 15.09.2020.

21.08.2020 до суду надійшла заява представника відповідач про вступ у справу.

31.08.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позов. У відзиву відповідач посилається на те, що спірні податкові повідомлення-рішення були винесені законно та обґрунтовано, у відповідності до вимог Податкового кодексу України та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». При цьому, органи ДПС, як органи, які видають ліцензії, відповідно до статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» здійснюють контроль за дотриманням норм цього Закону. До проведення перевірок накази, направлення та службові посвідчення пред`явлені особі, яка проводила розрахункові операції, та посадовій особі платника, що підтверджено їх особистими підписами в розписках до направлень. Таким чином, фахівцями податкового органу дотримано всіх вимог статті 81 ПК України, що надає повне право для проведення фактичних перевірок. Перевіркою були встановлені факти здійснення позивачем реалізації пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Відповідальність за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень передбачена абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Вважає, що правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Запорізькій області підтверджують як фактичні обставини так і документальні докази. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

08.09.2020 від позивача до суду надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання, обґрунтоване впровадженням в Україні карантину з приводу коронавірусної інфекції.

14.09.2020 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.

Ухвалою від 15.09.2020 підготовче засідання було відкладене на 30.09.2020.

Протокольною ухвалою від 30.09.2020 підготовче засідання було відкладене на 06.10.2020.

05.10.2020 від позивача до суду надійшли заперечення на відзив. У запереченнях на відзив позивач зазначає, що ПК України передбачають вичерпний перелік підстав для застосування до платника податків тих чи інших штрафних санкцій і, на його думку, складання відповідачем спірних податкових повідомлень рішень на підставі висновків складених ним актів, суперечить приписам ПК України. Посилається на те, що застосування позивачем РРО, не вказаних в додатках до ліцензії, ніяким чином не вплинуло на його податкові зобов`язання, адже всі розрахункові операції були відображені в іншому РРО, який також обліковувався в реєстрах відповідача. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Протокольною ухвалою від 06.10.2020 у підготовчому засіданні оголошена перерва до 15.10.2020.

13.10.2020 від позивача до суду надійшли додаткові заперечення на відзив, за змістом аналогічні раніше поданим запереченням.

15.10.2020 від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь та клопотання про доручення доказів до матеріалів справи. У запереченнях на відповідь відповідач спростовує доводи позивача, викладені у запереченнях та додаткових запереченнях позивача.

15.10.2020 від позивача до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, погоджене представником відповідача, обґрунтоване захворюванням представника позивача.

Ухвалою від 15.10.2020 підготовче засідання відкладене на 28.10.2020.

28.10.2020 представником позивача до суду подане клопотання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

Ухвалою від 28.10.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 05.11.2020.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, надав суду пояснення аналогічні викладеним в позові та запереченнях. Просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В судовому засіданні 05.11.2020, на підставі ст.250 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) (надалі - ПК України), на підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 03.01.2020 №7 і направлень №№3,4, фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку ТОВ «ПК «Білл Ойл» (код за ЄДРПОУ 42636166) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд.7 (АЗС), за період з 01.07.2019 по день закінчення перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів, наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні.

Перевірка проводилась в період з 03.01.2020 по 11.01.2020 включно.

В ході перевірки було встановлено:

ТОВ «ПК «Білл Ойл» вперше звернулось до ГУ ДФС у Запорізькій області у серпні 2019 року із заявою на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд. 7 (АЗС). За заявою платника ГУ ДФС у Запорізькій області видано ліцензію на роздрібну торгівлю пальним реєстраційний номер 08280314201900316 терміном дії з 22.08.2019 до 22.08.2024.

Відповідно до заяви платника, в додаток до ліцензії внесено дані про реєстратор розрахункових операцій, який використовується на об`єкті господарювання - модель КАЛИНА МА-11.01, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000502276 (далі - РРО ФН3000502276).

Згідно даних фіскальних чеків з 01.07.2019 по 21.08.2019, проведених через реєстратор розрахункових операцій ФН3000502276, позивач в період з 01.07.2019 по 21.08.2019 (включно) здійснив реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на загальну суму 1582209,18 грн.

Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків в період з 01.07.2019 до 21.08.2019 (включно) є Додатком №1 до акту перевірки та містить підпис директора Житника В.П .

Зазначені факти свідчать про порушення ч.20 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №481), за яке абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону №481 передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень.

На АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд. 7, позивачем зареєстровано реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ-303А1, заводський номер НОМЕР_2 , фіскальний номер 3000732520 (далі - РРО ФН3000732520). Платник не подавав заяву на внесення інформації про РРО ФН3000732520 в додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд. 7 (АЗС).

Згідно даних фіскальних чеків з 11.09.2019 по 11.01.2020 (включно), проведених через реєстратор розрахункових операцій ФН3000732520, позивач в період з 11.09.2019 по 11.01.2020 (включно) здійснив реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) на загальну суму 6436569,81 грн.

Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків в період з 11.09.2019 по 11.01.2020 (включно) є Додатком №3 до акту перевірки та містить підпис директора Житника В.П ..

Зазначені факти свідчать про порушення ст.15, абз.10 ч.2 ст.17 Закону №481, за яке абзацом 10 частини 2 статті 17 Закону №481 передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої продукції через контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений в ліцензії, але не менше 10000 гривень.

За результатами фактичної перевірки складено акт, який зареєстровано 13.01.2020 за №0004/08/01/3-2/42636166. Директор підписав акт із зауваженнями та отримав 14.01.2020 другий примірник акту, що засвідчив власним підписом на останній сторінці акту.

За результатами розгляду заперечень на акт перевірки на підставі акту фактичної перевірки ГУ ДПС у Запорізькій області 06.02.2020 прийняті податкові повідомлення-рішення №0000563201 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 250000,00 грн. за порушення ч.20 ст.15 Закону №481 і №0000573201 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 12873139,62 грн. за порушення ст.15 і абз.10 ч.2 ст.17 Закону №481.

Податкові повідомлення-рішення разом з розрахунками штрафних (фінансових) санкцій направлено на адресу позивача супровідним листом від 06.02.2020 №7517/10/08-0132-01-16, яке отримано 10.02.2020 представником платника по довіреності, що підтверджено особистим підписом в повідомленні про вручення поштового відправлення трек-номер 69107 0393440 2.

Відповідно до пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, на підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 03.01.2020 №6 і направлень №№1,2 фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку ТОВ «ПК «Білл Ойл» (код за ЄДРПОУ 42636166) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Професора Толока, буд. 14/В (АЗС), за період з 01.07.2019 по день закінчення перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні.

Перевірка проводилась у період з 03.01.2020 по 11.01.2020.

В ході перевірки встановлено:

ТОВ «ПК «Білл Ойл» вперше звернулось до ГУ ДФС у Запорізькій області у серпні 2019 року із заявою на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул. Професора Толока, буд.14/В (АЗС). За заявою платника ГУ ДФС у Запорізькій області видано ліцензію на роздрібну торгівлю пальним реєстраційний номер 08280314201900320 терміном дії з 28.08.2019 до 28.08.2024.

Відповідно до заяви платника в додаток до ліцензії внесено дані про реєстратор розрахункових операцій, який використовується на об`єкті господарювання - модель КАЛИНА МА-11.01, заводський номер НОМЕР_3 , фіскальний номер 3000502279 (далі - РРО ФНЗ000502279). Згідно даних фіскальних чеків з 01.07.2019 по 27.08.2019, проведених через реєстратор розрахункових операцій ФН3000502276, Позивач в період з 01.07.2019 по 27.08.2019 (включно) здійснив реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на загальну суму 1437902,80 грн.

Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків в період з 01.07.2019 до 27.08.2019 (включно) є Додатком №1 до акту перевірки та містить підпис директора Житника В.П .

Зазначені факти свідчать про порушення ч.20 ст.15 Закону №481, за яке абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону №481 передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень.

На АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Професора Толока, буд.14/В, позивачем 03.09.2019 зареєстровано реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ-303А1, заводський номер НОМЕР_4 , фіскальний номер 3000730775 (далі - РРО ФН3000730775). Платник не подавав заяву на внесення інформації про РРО ФН3000730775 в додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул. Професора Толока, буд.14/В (АЗС).

Згідно даних фіскальних чеків з 03.09.2019 по 11.01.2020 (включно), проведених через реєстратор розрахункових операцій ФН3000730775, позивач в період з 03.09.2019 по 11.01.2020 (включно) здійснив реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) на загальну суму 6114969,70 грн.

Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків в період з 03.09.2019 по 11.01.2020 (включно) є Додатком №3 до акту перевірки та містить підпис директора Житника В.П .

Зазначені факти свідчать про порушення ст.15, абз.10 ч.2 ст.17 Закону №481, за яке абзацом 10 частини 2 статті 17 Закону №481 передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої продукції через контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений в ліцензії, але не менше 10000 гривень.

За результатами фактичної перевірки складено акт, який зареєстровано 13.01.2020 за №0005/08/01/32/42636166. Директор підписав акт із зауваженнями та отримав 14.01.2020 другий примірник акту, що засвідчив власним підписом на останній сторінці акту.

За результатами розгляду заперечень на акт перевірки на підставі акту фактичної перевірки ГУ ДПС у Запорізькій області 06.02.2020 прийняті податкові повідомлення-рішення №0000583201 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 250000,00 грн. за порушення ч.20 ст.15 Закону №481 і №0000593201 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 12229939,40 грн. за порушення ст.15 і абз.10 ч.2 ст. 17 Закону №481.

Податкові повідомлення-рішення разом з розрахунками штрафних (фінансових) санкцій направлено на адресу позивача супровідним листом від 06.02.2020 №7517/10/08-0132-01-16, яке отримано 10.02.2020 представником платника по довіреності, що підтверджено особистим підписом в повідомленні про вручення поштового відправлення трек-номер 69107 0393440 2.

Відповідно до пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, на підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 03.01.2020 №10 і направлень №№9,10, фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку ТОВ «ПК «Білл Ойл» (код за ЄДРПОУ 42636166) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Скворцова, буд. 1/Б (АЗС), за період з 01.07.2019 по день закінчення перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні.

Перевірка проводилась в період з 03.01.2020 по 11.01.2020 включно.

В ході перевірки встановлено:

ТОВ «ПК «Білл Ойл» вперше звернулось до ГУ ДФС у Запорізькій області у серпні 2019 року із заявою на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул. Скворцова, буд. 1/Б (АЗС). За заявою платника ГУ ДФС у Запорізькій області видано ліцензію на роздрібну торгівлю пальним реєстраційний номер 08250314201900319 терміном дії з 28.08.2019 до 28.08.2024.

Відповідно до заяви платника в додаток до ліцензії внесено дані про реєстратор розрахункових операцій, який використовується на об`єкті господарювання - модель КАЛИНА МА-11.01, заводський номер НОМЕР_5 , фіскальний номер 3000509062 (далі - РРО ФН3000509062). Згідно даних фіскальних чеків з 01.07.2019 по 27.08.2019, проведених через реєстратор розрахункових операцій ФН3000509062, позивач в період з 01.07.2019 по 27.08.2019 (включно) здійснив реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на загальну суму 165068,25 грн.

Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків в період з 01.07.2019 до 27.08.2019 (включно) міститься в п.2.3 акту перевірки (сторінки 3-7).

Зазначені факти свідчать про порушення ч.20 ст.15 Закону №481, за яке абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону №481 передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень.

За результатами фактичної перевірки складено акт, який зареєстровано 13.01.2020 за №0006/08/01/32/42636166. Директор підписав акт із зауваженнями та отримав 14.01.2020 другий примірник акту, що засвідчив власним підписом на останній сторінці акту.

За результатами розгляду заперечень на акт перевірки на підставі акту фактичної перевірки ГУ ДПС у Запорізькій області 06.02.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000603202 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 250000,00 грн. за порушення ч.20 ст.15 Закону №481.

Податкове повідомлення-рішення разом з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій направлено на адресу позивача супровідним листом від 06.02.2020 №7517/10/08-0132-01-16, яке отримано 10.02.2020 представником платника по довіреності, що підтверджено особистим підписом в повідомленні про вручення поштового відправлення трек-номер 69107 0393440 2.

Статтею 15 Закону №481 встановлено порядок отримання відповідних ліцензій, а саме:

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Норма Закону №481 вимагає звернення суб`єкта господарювання із заявою для отримання відповідної ліцензії.

Матеріали справи свідчать, що позивач був обізнаний про відсутність ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним на власних АЗС, за отриманням яких у серпні 2019 року звернувся із заявами до ГУ ДФС у Запорізькій області.

Фіскальні чеки проведені у липні і серпні 2019 року через реєстратори розрахункових операцій ФН3000502276, ФН3000502279, ФН3000509062, підтверджують факти здійснення позивачем реалізації пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Відповідальність за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень передбачена абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону №481.

Відповідно до ч. 34 ст. 15 Закону №481, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним (ч.25 ст. 15).

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах (ч.35 ст.15)

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та Інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій (ч.37 ст.15).

За заявою Позивача в додатку до ліцензії №08280314201900316 на роздрібну торгівлю пальним за адресою торгівлі: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд. 7 (АЗС), внесено дані про один реєстратор розрахункових операцій модель КАЛИНА МА-11.01, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000502276 .

Згідно даних фіскальних чеків з 11.09.2019 по 11.01.2020 (включно) на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 6.7, через РРО моделі МАРІЯ-303А1, заводський номер НОМЕР_2 , фіскальний номер 3000732520 , позивачем проведені розрахункові операції за реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) на загальну суму 6436569,81 грн. Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків за підписом директора Житника В.П. є Додатком №3 до акту перевірки від 13.01.2020 №0004/08/01/32/42636166.

За заявою Позивача в додатку до ліцензії №08280314201900320 на роздрібну торгівлю пальним за адресою торгівлі: АДРЕСА_1 (АЗС), внесено дані про один реєстратор розрахункових операцій модель КАЛИНА МА-11.01, заводський номер НОМЕР_3 , фіскальний номер 3000502279.

Згідно даних фіскальних чеків з 03.09.2019 по 11.01.2020 (включно) на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Професора Толока, буд. 14/В, через РРО моделі МАРІЯ-303А1, заводський номер НОМЕР_4 , фіскальний номер 3000730775, позивачем проведені розрахункові операції за реалізацію пального (бензин, газ, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) на загальну суму 6114969,70 грн.. Опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків за підписом директора Житника В.П. є Додатком №3 до акту перевірки 13.01.2020 №0005/08/01/32/42636166.

Суб`єкт господарювання в разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії, несе відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10000 гривень (абз.10 ч.2 ст. 17 Закону №481).

Таким чином, правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Запорізькій області підтверджуються фактичними обставинами та документальними доказами.

Щодо тверджень позивача, викладених в позові, запереченнях на відзив та додаткових запереченнях.

Стосовно наявності повноважень у податкового органу для проведення фактичної перевірки.

Відповідно до підпункту 80.2.5. пункту 80.2 статті 80 ПК України у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, може проводитися фактична перевірка.

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи), на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки (п.80.1, 80.2 ст.80 ПК України).

Функції контролюючих органів (територіальних органів ДПС) визначені статтею 19-1 ПК України, серед яких:

19-1.1.13. здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом;

19-1.1.14. здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері;

19-1.1.16. здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального;

19-1.1.17. проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

19 1.1.48. здійснюють інші функції, визначені законом.

Таким чином, органи ДПС, як органи, які видають ліцензії, відповідно до статті 16 Закону №481 здійснюють контроль за дотриманням норм цього Закону.

Стосовно обов`язку зазначати в ліцензії перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі.

Відповідно до ч. 34 ст. 15 Закону №481, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах (ч.35 ст.15 Закону №481).

Тобто, Закон №481 надає право зазначати в ліцензії перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, тільки суб`єкту господарювання.

Разом з тим, абзацом 10 частини 2 статті 17 Закону №481 встановлена відповідальність суб`єкта господарювання за роздрібну торгівлю пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії, у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції.

Стосовно обов`язку отримання субъектами господарювання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» набув чинності з 01.01.2019, крім абзаців вісімнадцятого - двадцять третього підпункту 1 (щодо змін до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення), підпункту 6 (щодо змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»), підпункту 17 (щодо змін до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності») пункту 2 розділу II цього Закону, що набирали чинності з 1 липня 2019 року.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності, як виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Згідно статті 1 Закону №481, роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Відповідно до положень статті 15 Закону №481, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Отже, на законодавчому рівні, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», врегульовано порядок отримання суб`єктами господарювання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним та встановлено вичерпний перелік документів, які подаються для отримання відповідної ліцензії.

Також, вищезазначеним Законом передбачено обов`язок органу ліцензування, в даному випадку Відповідача, не пізніше 20 календарних днів з дня одержання документів на одержання ліцензії прийняти одне із допустимих рішень, а саме або видати відповідну ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним або надати рішення про відмову у видачі відповідної ліцензії.

При цьому, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявами на отримання ліцензій 20.08.2019 та 21.08.2019, то відповідно строк розгляду заяв спливав 09.09.2019 та 10.09.2019, відповідно.

Разом з тим, ліцензії на право роздрібної торгівлі видані позивачу 28.08.2019, тобто у межах 20-ти денного строку, встановленого статтею 15 Закону №481.

Отже, контролюючим органом не було порушено порядок та строки видачі Позивачу ліцензій на право роздрібної торгівлі.

Суд звертає увагу на те, що Закон України від 23.11.2018 №2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», яким фактично запроваджено ліцензування діяльності із роздрібної торгівлі пальним був опублікований у офіційних виданнях до 01.01.2019 (Відомості Верховної Ради України -12.12.2018, Голос України - 12.12.2018), а тому відповідні суб`єкти господарювання мали змогу завчасно ознайомитись з запровадженими змінами та звернутися до органів ДФС з питання отримання відповідних ліцензій.

Крім того, Закон №481 не містить жодних обмежень щодо дати початку подання заяв про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а відповідно суб`єкти господарювання мали право починаючи з 01.01.2019 подавати відповідні заяви.

Щодо інших посилань позивача викладених в позові, запереченнях на відзив та додаткових запереченнях, то суд зазначає, що вони не впливають на правильність вирішення спору по суті.

У рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Часиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позову, підстави для присудження понесених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відсутні.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Білл Ойл» (вул. Рекордна, буд. 37-Б, офіс 11, м. Запоріжжя, 69035) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.05.2021.

Суддя Р.В. Кисіль