
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/4432/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови від перерахування ОСОБА_1 пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 25.01.2021 № 22/6-1025 станом на 01.05.2020, виданої МВС України, протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.05.2020 року перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсії ОСОБА_1 згідно з оновленою довідкою виданою МВС України від 25.01.2021 року № 22/6-1025.
В обґрунтування позову зазначає, що має право на перерахунок пенсії, згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", по новій довідці МВС України, виготовленої на виконання судового рішення по справі № 240/12981/20, так як з серпня 2019 року поліцейським Національної поліції розпочато нарахування та виплату нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення та виплату нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення "Надбавка за специфічні умови проходження служби" та новий відсоток премії, які передбачені постановою 988 та Наказом 260.
Ухвалою від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи, що перерахунок згідно довідок з новими складовими грошового забезпечення відбувається виключно тільки на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, який є пенсіонером органів внутрішніх справ (міліції) та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", звернувся 20.02.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 25.01.2021 № 22-6/1025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2020 за прирівняною посадою.
Листом від 05.03.2021 № 3269-2816/Н-02/8-0600/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій КМУ після 21.02.2018 не приймалось, Мінсоцполітики не повідомляло ПФУ про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, тому підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, на даний час відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) врегульоване Розділом VIII "Порядок перерахунку пенсії" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII, в тому числі і позивачу, був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2016, що учасниками справи не заперечується.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання вказаної норми Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд звертає увагу, що у зв`язку із прийняттям Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасувати п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», до спірних правовідносин застосовується Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 01.01.2016, що діяла до дати (24.02.2018) набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі - Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Суд зауважує, що станом на 01.05.2020 рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не приймалось, введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не відбувалось, тобто у позивача не виникло права на перерахунок пенсії станом на 01.05.2020.
При цьому суд звертає увагу, що в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.01.2021 по справі № 240/12981/20, на виконання якої видана Департаментом персоналу МВС України довідка від 25.01.2021 № 22-6/1025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2020 за прирівняною посадою, зазначено:
- "починаючи з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення";
- "саме втрата чинності пунктом 3 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, внесених Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018, тягнуть за собою за собою виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків суб`єктів правовідносин до яких застосовуються (застосовувалися) зазначені положення нормативно-правових актів, які визнані нечинними, а тому такі правовідносини безпосередньо пов`язуються з дією таких нормативно-правових актів. Отже, після відновлення попередньої редакції пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, фактично відбулась зміна по відношенню до позивача, розміру грошового забезпечення (складових грошового забезпечення), які враховуються при видачі довідки для проведення перерахунку пенсії".
Пунктом 3 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 втратив чинності з 19.11.2019 - дата набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18.
Зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, внесені Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018, втратили чинності з 05.09.2019 - дата набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
Тобто, втрата чинності певних норм постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 з 05.09.2019, з 19.11.2019, з 29.01.2020 не свідчить, що у позивача станом на 01.05.2020 року виникло право на перерахунок пенсії згідно до Порядку № 45 і, відповідно, до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В Порядку № 45 (в редакції від 01.01.2016) вказано:
"4. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
5. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються."
Аналіз вказаних пунктів свідчить про те, що "Надбавка за специфічні умови проходження служби" та новий відсоток премії, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, враховуються для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи те, що станом на 01.05.2020 у позивача не виникло права на перерахунок пенсії, то суд приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 25.01.2021 № 22-6/1025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2020 за прирівняною посадою, а тому в задоволенні позову належить відмовити.
Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, надбавки за специфічні умови проходження служби та премії носять щомісячний характер, їх розмір не є сталою величиною і встановлюється відповідними наказами, а тому щомісячна зміна їх розміру, як і розміру індексації, не є підставою для щомісячного перерахунку пенсії відповідно до Порядку № 45.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк