
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2021 р. Справа№200/299/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
11 січня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення розрахунку і не сплати сум індексації щомісячних страхових виплат за весь період перебування позивача на обліку, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; про зобов`язання нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у фонді з визначенням в якості базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсацію втрати частини доходів в зв`язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за весь час несплати по день фактичної сплати нарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з наданого розрахунку сум індексації вбачається, що відповідачем протиправно в порушення вимог діючого законодавства при здійсненні перерахунку індексації щомісячних страхових виплат безпідставно врахований розмір його отриманої пенсії та визначив базовий місяці в яких відбулось підвищення не страхових, а пенсійних виплат, а це в свою чергу призвело до зменшення нарахованої суми індексації. Позивач вказує на та, що такі дії відповідача порушують право позивача на отримання належної індексації страхових виплат через знецінення доходів, а також право на отримання компенсації втрати частини доходів в зв`язку з порушенням строків виплати через несвоєчасну виплату сум індексації.
Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. В обґрунтування якого зазначив, що перерахунок індексації щомісячних страхових виплат позивачу за весь період перебування потерпілої на обліку, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців місяці, в яких відбулося підвищення страхових виплат повністю виплачено позивачу.
9 березня 2021 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив від позивача, за змістом якої зазначено про безпідставність посилання відповідача на порушення строку звернення до суду.
Ухвалою від 16 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази по справі.
Ухвалою суду від 16 лютого 2021 року витребувано у відповідача докази у справі, вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 16 березня 2021 року.
Ухвалою суду від 16 березня 2021 року повторно витребувано у відповідача докази у справі, продовжено строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів, призначено підготовче засідання на 13 квітня 2021 року.
Ухвалою суду від 13 квітня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 5 травня 2021 року.
У судове засідання сторони не з`явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні за наявними у матеріалах справи доказами.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку та отримує щомісячні страхові виплати у Відділенні виконавчої дирекції Фонду від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Артемівську (з 2016 року - м. Бахмут Донецької області (код ЄДРДОУ_25968984) з 18 січня 2011 року як потерпілий на виробництві від нещасного випадку.
4 серпня 2020 року позивач звернувся із заявою, в якій просила проводити індексацію щомісячних страхових виплат.
Бахмутським міським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області листом №18.03.1/3171 від 21.08.2020 надана відповідь, в якій повідомлено про відсутність звернення із відповідними документами для здійснення індексації страхових виплат, при цьому повідомлено, що після внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII щомісячна страхова виплата індексації не підлягає.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на його запит про надання інформації щодо нарахування сум індексації страхових виплат відповідачем надана відповідь, в якій викладена відмова у її проведені, що зумовило позивача звернутися до суду за захистом прав з вказаним позовом.
Постановою відділення ВД ФССНВВ та ПЗ України у м. Бахмут в Донецькій області №0503/1299/51 від 1 червня 2017 року призначено потерпілій ОСОБА_1 суму індексації щомісячної страхової виплати починаючи з червня 2014 року в розмірі 8079,84 грн. Суму індексації постановлено виплатити у наступному місяці після місяця у якому вона призначена.
Постановою Бахмутського міського ВУВД ФСС України в Донецькій області №0502/1299/67 від 5 жовтня 2020 року призначено потерпілій ОСОБА_1 суму індексації щомісячної страхової виплати починаючи з червня 2014 року в розмірі 2448,00 грн. Суму індексації постановлено виплатити у наступному місяці після місяця у якому вона призначена.
Перерахування грошових коштів ОСОБА_1 з призначенням платежу «щомісячна страхова виплата потерпілим за жовтень 2020 року» у розмірі 4 820,74 грн., в т.ч. індексація 2448,00 грн., здійснено 04 листопада 2020 року згідно платіжного доручення від 03.11.2020 №4816.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV).
Пункт 18 статті 34 вказаного Закону в редакції, чинній до 01.01.2015 та пункт 15 статті 42 Закону № 1105-XIV, в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 77-VIII, чинній з 01.01.2015 до 11.10.2017, передбачав, що індексація суми страхової виплати провадиться відповідно до законодавства. Редакція пункту 15 статті 42 Закону № 1105-XIV в редакції, чинній з 11.10.2017 передбачала, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначалися Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (надалі Закон № 1282-ХІІ).
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування тощо.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації. Наведений поріг індексації в редакції Закону, чинній до 01.07.2002 визначався на рівні 105%, в редакції закону, чинній з 01.07.2002 по 01.01.2016 - на рівні 101%, з 01.01.2016 - на рівні 103%.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок індексації), яким визначений механізм та правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 526 від 13.06.2012 року, абзац третій пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення викладено в наступній редакції: "У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку".
Абзацом 3 пункту 5 Порядку індексації визначено, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Абзацом 4 пункту 5 Порядку індексації визначено, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (із змінами) внесені зміни в абз. 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Так, згідно абз. 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній з 11.10.2017), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в т.ч. суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.
Проте, цим же законом внесено зміни до Закону № 1105-XIV, а саме, ч.15 ст.42 вказаного закону передбачено, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону.
Відповідно до п. 1.16 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі - Порядок № 11), який діє з 01.10.2018 року, також передбачено, що індексація щомісячних страхових виплат проводиться відповідно до статті 37 Закону № 1105-XIV.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону № 1105-XIV (в редакції чинній у період виникнення спірних правовідносин) перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Під час розгляду справи, судом встановлено, що відповідачем здійснено нарахування сум індексації щомісячних страхових виплат за період січень 2011 року - вересень 2017 року з урахуванням величини індексу споживчих цін та передбаченою п.5 Порядку №1078 різницею між сумою індексації, обрахованої за місяць підвищення доходу та розміром підвищення доходу, яка умовно визначена управлінням як фіксована індексація.
Твердження позивача щодо врахування управлінням під час розрахунку індексації щомісячних страхових виплат розміру пенсії та визначення в якості базових місяців місяці в яких відбулося підвищення пенсії є безпідставним, та таким, що спростовуються матеріалами справи.
Разом з цим, із наданих суб`єктом владних повноважень розрахунків вбачається, що при визначені базового місяця враховано підвищення саме страхових виплат, а не пенсії, як помилково вважає позивач.
Спір щодо сум нарахування індексації відсутній. Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення розрахунку та сплати сум індексації щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про зобов`язання нарахувати та сплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат суд враховує наступне.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати передбачено, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (далі Порядок), для реалізації згаданого Закону.
Згідно ст. 1 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи та організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.
Згідно абз. 1 п. 4 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Відповідно до статті 4 Закон № 2050-ІІІ та п.5 Порядку вбачається, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому з місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Аналіз вказаної норми свідчить, що компенсація повинна бути обчислена при виплаті доходу.
Враховуючи те, що відповідачем здійснена виплата індексації страхових виплат, при цьому доказів нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати відповідачем не надано, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог в цій частині.
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, 5) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.С. Дмитрієв