
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2257/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі №140/16289/20 на підставі довідки від 21.08.2020 №54/16-139 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області провести обчислення, перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.04.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі №140/16289/20 на підставі довідки від 21.08.2020 №54/16-139 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2014 року отримує пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, яка була призначена з та виплачувалася у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вказує, що у зв`язку з набранням 24.06.2020 законної сили судовим рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та за його зверненням Управління Служби безпеки України у Волинській області підготувало та направило до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення від 21.08.2020 №54/16-139 станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії за посадою відповідною або аналогічною його останній штатній посаді.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі №140/16289/20 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 на підставі довідки №54/16-139 від 21.08.2020 про розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою станом на 05 березня 2019 року.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного від 30.12.2020 у справі №140/16289/20, ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
На звернення позивача, щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 19.02.2021 повідомило позивача, що на момент виконання рішення суду у справі №140/16289/20 статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а тому відмовило у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, оскільки для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону №2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії. Розмір призначеної пенсії в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів у часі.
Враховуючи вищенаведене просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до вимог статті 262 КАС України.
У відзиві на позовну заяву від 17.03.2021 №0300-0802-7/12605 представник відповідача заперечує проти позову та вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки пунктом 23 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, яким зменшено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені законом, набрали чинності з 01.05.2014. На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов`язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.
З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка призначена з 2014 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 у справі №0340/1285/18 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103.
21.08.2020 Управління Служби безпеки України у Волинській області сформувало нову довідку №54/16-139 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019. Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення станом на 05.03.2019 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), становить 20987,90 грн, у тому числі: посадовий оклад - 7750,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років - 4615,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1162,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 4430,40 грн; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі - 775,00 грн; преміювання - 775,00 грн (а.с.15).
У свою чергу, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі №140/16289/20 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки №54/16-139 від 21.08.2020 про розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою станом на 05 березня 2019 року. Зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 на підставі довідки №54/16-139 від 21.08.2020 про розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою станом на 05 березня 2019 року.
На виконання вищезазначеного рішення суду відповідач в лютому 2021 року здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21.08.2020 №54/16-139 з розрахунку 70% грошового забезпечення.
04.02.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою, у якій просив здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21.08.2020 №54/16-139 із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою перед звільненням у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с.14).
Листом від 19.02.2021 №1271-903/Н-02/8-0300/21 відповідач повідомив позивача, що статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, перерахований розмір пенсії з березня 2021 року становить 14 691,53 грн (20 987,90 грн х 70%) (а.с.13).
Не погоджуючись з діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення позивач звернулася за захистом своїх прав з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини першої, частини другої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
27.03.2014 прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як уже було встановлено у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 у справі №0340/1285/18 пенсія ОСОБА_1 за вислугу років - 32 роки призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі №140/16289/20 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 виходячи із розміру 70 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21.08.2020 №54/16-139 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (а.с.15), що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 19.02.2021 №1271-903/Н-02/8-0300/21 (а.с.13).
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 (на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі №140/16289/20), відповідач не мав правових підстав для зменшення з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на виконання Постанови №103 з 01.01.2018. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 у справі №0340/1285/18 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 80 % від відповідних сум грошового забезпечення.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи з 01.04.2019 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21.08.2020 №54/16-139, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн, сплачений згідно з квитанцією від 04.03.2021 №3 (а.с.6).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21 серпня 2020 року №54/16-139.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 01 квітня 2019 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21 серпня 2020 року №54/16-139, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук