
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2314/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправними та скасування наказів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі Держгеокадастр, відповідач-1), Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач-2) про визнання протиправними та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 27.01.2021 №7 та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 04.02.2021 №56.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач займає посаду Державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області. Згідно з посадовою інструкцією Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 , метою посади є здійснення ведення Державного земельного кадастру. До основних обов`язків Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 належить здійснювати реєстрацію: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про надання відомостей з Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про внесення до Державного земельного кадастру виправлених відомостей.
З 01.02.2021 по 06.02.2021 позивач була відсутня на роботі у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, що підтверджується листком непрацездатності серія АДФ № 157029.
08.02.2021 приступивши до своїх посадових обов`язків позивач дізналась, що їй анульовано доступ до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру.
Листом ГУ Держгеокадастру у Волинській області № 191/1/3- 21-0.2 від 16.02.2021 її повідомлено, що підставою для анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру стали такі документи, як наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» від 27.01.2021 № 7.
В оскаржуваному наказі від 27.01.2021 № 7 вбачається, що відповідач-2 посилається на Закон України «Про Державний земельний кадастр» та на Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051. Однак відповідач при посиланні на вищезазначене законодавство не вказує пункт, частину чи статтю на підставі яких видано даний наказ.
Позивач зазначає, що в Законі України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру немає жодної статті в якій би було посилання про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора.
Згідно з наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 27.01.2021 №7 було прийнято тимчасово строком на 1 рік припинити повноваження державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 у зв`язку із поданням дисциплінарної комісії про розгляд дисциплінарної справи позивача від 30.12.2020 та наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 » від 11.01.2021.
Наказом від 11.01.2021 № 1-до, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 65, ч. З ст. 66 ЗУ «Про державну службу» державному кадастровому реєстратору ОСОБА_1 оголошено догану.
Однак, відповідно до статті 72 Закону України «Про державну службу», державний службовець може бути відсторонений від виконання посадових обов`язків у разі виявлення порушень, встановлених пунктами 1, 7-10 та 14 частини другої статті 65 цього Закону, за які до нього може бути застосовано дисциплінарне стягнення.
Рішення про відсторонення державного службовця від виконання посадових обов`язків приймається відповідно керівником державної служби або суб`єктом призначення одночасно з прийняттям рішення про порушення дисциплінарного провадження або під час його здійснення у разі:
наявності обставин, що дають підстави вважати, що такий державний службовець може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для дисциплінарного провадження;
впливу на працівників державного органу та інших осіб, зокрема, здійснення протиправного тиску на підлеглих, погрози звільненням з роботи;
перешкоджання в інший спосіб об`єктивному вивченню обставин вчинення дисциплінарного проступку.
При цьому, тривалість відсторонення державного службовця від виконання посадових обов`язків не може перевищувати часу дисциплінарного провадження.
04.02.2021, враховуючи лист ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 28.01.2021 № 0-3-0.2-598/2-21, Держгеокадастром було винесено наказ № 56 відповідно до якого анульовано доступ до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру державному кадастровому реєстратору ОСОБА_1 .
Позивач вважає, що відповідачі прийняли накази від 27.01.2021 № 7 та від 04.02.2021 № 56, які не відповідають вимогам і нормам чинного законодавства, оскільки втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється. Окрім того, законами України «Про Державний земельний кадастр» і «Про державну службу» не передбачено припинення повноважень державного кадастрового реєстратора.
З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник ГУ Держгеокадастру у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 02.04.2021 №15430/21(а.с. 33-39) позовних вимог не визнала та зазначила, що відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 11.01.2021 № 1-дс «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 » позивачу оголошено догану.
У висновку про наявність у діях державного службовця державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, дисциплінарна комісія рекомендувала притягнути державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності шляхом оголошення догани, а також зняти повноваження державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах з ОСОБА_1 в межах території Шацького та Любомльського районів.
Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», Порядку ведення Державного земельного кадастру, головним управлінням прийнято наказ від 27.01.2021 № 7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» згідно з яким тимчасово строком на 1 рік припинено повноваження державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 (які поширюються на територію - Любомльський район та Шацький район) у зв`язку із поданням дисциплінарної комісії про розгляд дисциплінарної справи стосовно позивача та наказу головного управління «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 » від 11.01.2021.
28.01.2021 ГУ Держгеокадастру у Волинській області надіслано лист до Держгеокадастру за № 0-3-0.2- 598/2-21 про припинення доступу державного кадастрового реєстратора до відомостей АС ДЗК, відповідно до якого надіслано заявку про припинення доступу державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 до Державного земельного кадастру на території повноважень Любомльський район (КОАТУУ 07233) та Шацький район (КОАТУУ 07257) строком на 1 рік.
В подальшому Держгеокадастром видано наказ від 04.02.2021 № 56 «Про анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру», яким вирішено анулювати доступ до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру державному кадастровому реєстратору ОСОБА_1 .
Відповідач-2 зазначає, що ОСОБА_1 у позовній заяві помилково посилається на норми ст. 72 Закону України «Про державну службу», оскільки позивач не відсторонена від виконання посадових обов`язків, а лише анульований доступ до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру, що не перешкоджає позивачу виконувати інші функції, які не потребують доступу до Державного земельного кадастру.
Як вбачається з посадової інструкції ОСОБА_1 , крім повноважень, які потребують доступу до Державного земельного кадастру, у позивача є посадові обов`язки, які передбачають розгляд окремих звернень громадян та клопотань юридичних осіб з питань земельного законодавства та земельних відносин, а також позивач здійснює інші функції, що випливають із покладених на неї завдань, згідно з положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.
Таким чином, позивач перебуваючи на посаді державного кадастрового реєстратора, виконує посадові обов`язки та отримує за це заробітну плату, а тому права позивача не є порушені.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Представник Держгеокадастру у відзиві на позов від 01.04.2021 №15286/21 просила відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 30-31). В обгрунтування позовних вимог зазначила, що у Держгеокадастру були всі підстави для видання оскаржуваного наказу від 04.02.2021 №56, оскільки пунктом 228 Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 №1051 передбачено, що за результатами розгляду скарги Держгеокадастр та його територіальні органи, серед іншого, приймають мотивоване рішення про анулювання доступу Державного кадастрового реєстратора до Державного земельного кадастру.
Ухвалою суду від 11.05.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ Держгеокадастру у Волинській області про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 займає посаду Державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області (далі Державний кадастровий реєстратор ОСОБА_1).
Згідно з посадовою інструкцією Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1, затвердженою начальником ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 28.09.2020 метою посади є здійснення ведення Державного земельного кадастру. До основних обов`язків Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 належить здійснювати реєстрацію: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про надання відомостей з Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про внесення до Державного земельного кадастру виправлених відомостей (а.с. 12-13).
Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру від 11.01.2021 № 1-дс «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 » державному кадастровому реєстратору ОСОБА_1 оголошено догану (а.с. 42)
У висновку від 30.12.2020 про наявність у діях державного службовця державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 дисциплінарного проступку та підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності, дисциплінарна комісія рекомендувала начальнику ГУ Держгеокадастру у Волинській області: притягнути державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності шляхом оголошення догани; зняти повноваження державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах з ОСОБА_1 в межах території Шацького та Любомльського районів (а.с. 51-53).
Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, керуючись Положенням про ГУ Держгеокадастру у Волинській області, затвердженим наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 №308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 №53) ГУ Держгеокадастру у Волинській області прийнято наказ від 27.01.2021 №7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» згідно з яким тимчасово строком на 1 рік припинено повноваження державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, які поширюються на територію - Любомльський район (КОАТУУ 07233) та Шацький район (КОАТУУ 07257) ОСОБА_1 державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області у зв`язку із поданням Дисциплінарної комісії про розгляд дисциплінарної справи стосовно ОСОБА_1 , державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах від 30.12.2020 та наказу головного управління «Про застосування дисциплінарно стягнення до ОСОБА_1 » від 11.01.2021 (а.с. 43).
28.01.2021 ГУ Держгеокадастру у Волинській області надіслано лист до Держгеокадастру за № 0-3-0.2- 598/2-21 про припинення доступу державного кадастрового реєстратора до відомостей АС ДЗК, відповідно до якого надіслано заявку про припинення доступу державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 до державного земельного кадастру на території повноважень Любомльський район (КОАТУУ 07233) та Шацький район (КОАТУУ 07257) строком на 1 рік. До вказаного листа було додано наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 27.01.2021 №7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» (а.с. 40).
В подальшому Держгеокадастром видано наказ від 04.02.2021 № 56 «Про анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру», яким вирішено анулювати доступ до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру державному кадастровому реєстратору відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 , державному кадастровому реєстратору Відділу у Сокирнянському районі Міськрайонного управління у Сокирнянському районі та м. Новодністровську Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Єремєєвій Наталії Василівні та державному кадастровому реєстратору Відділу у м. Івано-Франківську Головного управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області Джоголі Роману Васильовичу (а.с. 18).
Вважаючи оскаржувані накази протиправними, позивач звернулась за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;
Згідно з статтею 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Надання відомостей з Державного земельного кадастру у визначених частиною першою статті 38 цього Закону випадках може здійснюватися також адміністраторами центрів надання адміністративних послуг у порядку, встановленому Законом України "Про адміністративні послуги", або уповноваженими посадовими особами виконавчих органів місцевого самоврядування, які успішно пройшли стажування у сфері земельних відносин.
Місцева державна адміністрація, сільська, селищна, міська рада визначають можливість здійснення ними повноважень з надання відомостей з Державного земельного кадастру з урахуванням можливості організаційного та технічного забезпечення їх реалізації.
Право на отримання відомостей з Державного земельного кадастру у визначених частиною першою статті 38 цього Закону випадках мають нотаріуси при вчиненні нотаріальних дій, пов`язаних з об`єктами нерухомості, та/або під час здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та особи, які відповідно до закону здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень під час проведення такої реєстрації.
Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем.
Державним кадастровим реєстратором може бути громадянин України, який має вищу землевпорядну або юридичну освіту та стаж землевпорядної або юридичної роботи не менш як два роки.
Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор має посвідчення Державного кадастрового реєстратора та власну печатку.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі Порядок №1051) під втручанням у діяльність Державного кадастрового реєстратора розуміється прямо не передбачена законодавством дія будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань, яка стосується здійснення Державним кадастровим реєстратором повноважень, визначених Законом.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1051 до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі) належать: 1) внесення до Державного земельного кадастру: геодезичної, картографічної основи та відомостей про них (змін до них), індексних кадастрових карт (планів) відповідних адміністративно-територіальних одиниць (змін до них), індексної кадастрової карти кадастрової зони за межами адміністративно-територіальних одиниць (змін до неї) та відомостей про кадастрове зонування земель в межах території України (змін до них); відомостей (змін до них) або надання відмови у їх внесенні про: - землі в межах державного кордону, території адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва і Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах); - обмеження у використанні земель; - земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення, районів у мм. Києві і Севастополі, а також міст, селищ, сіл, розташованих у їх межах;
- інші об`єкти Державного земельного кадастру, розташовані за межами адміністративно-територіальних одиниць; 2) здійснення реєстрації: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про державну реєстрацію земельної ділянки; заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про межі частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; повідомлень про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою; заяв про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення фізичною або юридичною особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії; заяв про надання відомостей з Державного земельного кадастру; 3) здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; 4) формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення їх зберігання; 5) присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам; 6) проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства; 7) узагальнення відомостей щодо кількості та якості земель в межах державного кордону, територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва і Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру; 8) надання відомостей з Державного земельного кадастру щодо об`єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту, та відмови у їх наданні, витягів з Державного земельного кадастру про будь-яку земельну ділянку в межах державного кордону; 9) виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, допущених у відомостях щодо об`єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту; 10) оприлюднення за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на офіційному веб-сайті Держгеокадастру відомостей щодо об`єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту; 11) надання та отримання інформації про об`єкти Державного земельного кадастру в порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами; 12) проведення стажування адміністраторів центрів надання адміністративних послуг та уповноважених посадових осіб виконавчих органів органів місцевого самоврядування та надання їм довідки про результати стажування.
Розподіл повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів здійснює Держгеокадастр.
З вищенаведеного вбачається, що для виконання своїх безпосередніх повноважень та обов`язків державному кадастровому реєстратору потрібний доступ до автоматизованої системи державного земельного кадастру. Разом з тим, як було вказано втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
Відповідач - ГУ Держгеокадастру у Волинській області, не навів жодної норми закону чи підзаконного нормативно-правового акту, який би дозволяв (чи надавав йому право) виносити накази про припинення повноважень державних кадастрових реєстраторів терміном на один рік.
Суд зазначає, що винесення відносно позивача наказу від 11.01.2021 «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 », а також висновок дисциплінарної комісії не можуть слугувати правовими підставами для прийняття спірного наказу №7 від 27.01.2021.
Так дійсно, державний кадастровий реєстратор є державним службовцем.
Припинення повноважень державного кадастрового реєстратора строком на 1 рік за своєю суттю та правовою природою є подібним до відсторонення державного службовця від виконання посадових обов`язків.
Однак, згідно з статтею 72 Закону України «Про державну службу» державний службовець може бути відсторонений від виконання посадових обов`язків у разі виявлення порушень, встановлених пунктами 1, 7-10 та 14 частини другої статті 65 цього Закону, за які до нього може бути застосовано дисциплінарне стягнення.
Рішення про відсторонення державного службовця від виконання посадових обов`язків приймається відповідно керівником державної служби або суб`єктом призначення одночасно з прийняттям рішення про порушення дисциплінарного провадження або під час його здійснення у разі:
наявності обставин, що дають підстави вважати, що такий державний службовець може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для дисциплінарного провадження;
впливу на працівників державного органу та інших осіб, зокрема, здійснення протиправного тиску на підлеглих, погрози звільненням з роботи;
перешкоджання в інший спосіб об`єктивному вивченню обставин вчинення дисциплінарного проступку.
Тривалість відсторонення державного службовця від виконання посадових обов`язків не може перевищувати часу дисциплінарного провадження.
У разі закриття дисциплінарного провадження без притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності йому оплачується у розмірі середньої заробітної плати час відсторонення від виконання посадових обов`язків в установленому порядку.
Під час відсторонення від виконання посадових обов`язків державний службовець зобов`язаний перебувати на робочому місці відповідно до правил внутрішнього службового розпорядку та сприяти здійсненню дисциплінарного провадження.
Таким чином, до позивача впринципі не могло бути застосоване відсторонення від посади, оскільки їй інкримінується вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини 2 статті 65 Закону України «Про державну службу» ( невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень), а державний службовець може бути відсторонений від виконання посадових обов`язків у разі виявлення порушень, встановлених пунктами 1, 7-10 та 14 частини другої статті 65 цього Закону, за які до нього може бути застосовано дисциплінарне стягнення.
В силу вимог ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач-2, приймаючи оскаржуваний наказ від 27.01.2021 №7, не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд дійшов висновку, що ГУ Держгеокадастру у Волинській області протиправно та необгунтовано прийняло наказ від 27.01.2021 №7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» згідно з яким тимчасово строком на 1 рік припинено повноваження державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1
Суд не бере до уваги пояснення представника відповідача-2 (зазначені у відзиві) про те, що оскаржуваний наказ винесений правомірно, оскільки ні в Законі України «Про державний земельний кадастр», ні в Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженому Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012 не надано право ГУ Держгеокадастру у Волинській області приймати накази про припинення повноважень державних кадастрових реєстраторів (тим паче на досить тривалий термін - 1 рік).
Оскільки наказ від 27.01.2021 №7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» ОСОБА_1 прийнятий відповідачем-2 не на підставі, не у спосіб і не в межах повноважень, визначених Конституцією та Законами України, то він є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку наказу Держгеокадастру від 04.02.2021 №56 «Про анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадстру» в частині, що стосується державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 , суд вказує на те, що підставою для його винесення слугував наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області 27.01.2021 №7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» та лист відповідача-2 за № 0-3-0.2- 598/2-21 про припинення доступу державного кадастрового реєстратора до відомостей АС ДЗК, відповідно до якого надіслано заявку про припинення доступу державного кадастрового реєстратора відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 до Державного земельного кадастру на території повноважень Любомльський район (КОАТУУ 07233) та Шацький район (КОАТУУ 07257) строком на 1 рік.
Оскільки наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області 27.01.2021 №7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора» визнаний протиправний та скасований судом, то й наказ Держгеокадастру від 04.02.2021 №56 «Про анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру» в частині, що стосується державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 також є протиправним та підлягає скасуванню, як такий, що є похідним та прийнятим на підставі наказу відповідача-2.
При цьому, суд зауважує, що Держгеокадастр дійсно наділений повноваженнями анульовувати доступ Державного кадастрового реєстратора до Державного земельного кадастру за результатами розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора або територіального органу Держгеокадастру.
Зокрема, згідно пункту 227 Порядку №1051 скарга на рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора або територіального органу Держгеокадастру подається особою, яка вважає, що її права порушено (її представником), у паперовій формі під час особистого звернення чи шляхом надсилання поштового відправлення або в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг чи шляхом надсилання на адресу офіційної електронної пошти Держгеокадастру та повинна містити: 1) найменування органу, до якого подається скарга; 2) повне найменування/ прізвище, ім`я та по батькові скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування/ прізвище, ім`я та по батькові представника скаржника, якщо скарга подається представником; 3) реквізити рішення, яке оскаржується, зміст оскаржуваної дії чи бездіяльності; 4) зміст вимог скаржника та їх обґрунтування; 5) у разі потреби до скарги додаються документи, необхідні для їх розгляду, або їх копії; 6) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складення скарги - у разі подання скарги у паперовій формі, або кваліфікований електронний підпис - у разі подання скарги в електронній формі.
Пунктом 228 Порядку №1051 передбачено, що за результатами розгляду скарги Держгеокадастр та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про: 1) відмову у задоволенні скарги; 2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про: скасування рішення про державну реєстрацію земельної ділянки або про відмову в державній реєстрації земельної ділянки, прийнятого з порушенням вимог законодавства, та проведення державної реєстрації земельної ділянки; внесення відомостей (змін до них) про об`єкт Державного земельного кадастру та виправлення технічної помилки, допущеної державним кадастровим реєстратором; скасування рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, прийнятого з порушенням вимог законодавства; надання відомостей Державного земельного кадастру; тимчасове блокування доступу Державного кадастрового реєстратора до Державного земельного кадастру; анулювання доступу Державного кадастрового реєстратора до Державного земельного кадастру; притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Держгеокадастру; 3) залишення скарги без розгляду.
Рішення, передбачені абзацами восьмим і дев`ятим цього пункту, приймаються виключно Держгеокадастром.
У рішенні Держгеокадастру чи його територіального органу за результатами розгляду скарги можуть визначатися кілька шляхів задоволення скарги.
З вищенаведеного слідує, що рішення про тимчасове блокування доступу Державного кадастрового реєстратора до Державного земельного кадастру та анулювання доступу Державного кадастрового реєстратора до Державного земельного кадастру приймає виключно Держгеокадастр.
Разом з тим, суд наголошує, що у даному випадку підставою для анулювання Держгеокадастром доступу Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 до Державного земельного кадастру слугувала не скарга особи, яка вважає, що її права порушено (як це передбачено пунктом 227 Порядку № 1051), а протиправний наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 27.01.2021 №7.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Рішення відповідачів як суб`єктів владних повноважень, що є предметом даного спору, підлягають оцінці на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
За правилами, встановленими статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На переконання суду, відповідачі як суб`єкти владних повноважень не довели належними та допустимими доказами правомірності оскаржуваних наказів, а тому з урахуванням обставин зазначених вище та наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Волинській області та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру судовий збір у розмірі 1816 грн, сплачений квитанцією від 05.03.2021 №0.0.2040004885.1.
Керуючись статтями, 139, 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 27.01.2021 № 7 «Про припинення повноважень державного кадастрового реєстратора».
Визнати протиправним та скасувати наказ №56 від 04.02.2021 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру» в частині анулювання доступу до Автоматизованої системи Державного земельного кадастру державному кадастровому реєстратору відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 .
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Стягнути з Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 908, 00 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду до або через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідвач-1: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3, ЄДРПОУ 39411771)
Відповідач-2: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, м. Луцьк, вул. Винниченка, 67, код ЄДРПОУ 39767861)
Суддя Т.М. Димарчук