Ухвала суду № 96857286, 12.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2021
Номер справи
460/7104/20
Номер документу
96857286
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зміну способу і порядку виконання судового рішення

12 травня 2021 року ЛуцькСправа № 460/7104/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Рівненського окружного адміністративного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Рівненській області про стягнення недоплаченої суми суддівської винагороди,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у даній справі позов задоволено повністю.

Стягнуто з Рівненського окружного адміністративного суду на користь судді Рівненського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 недонараховану та недоплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132 419 гривні 64 копійок.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського окружного адміністративного суду на користь судді Рівненського окружного адміністративного суду Комшелюк Тамари Оруджалієвни судові витрати у розмірі 1 324 гривні 20 копійок.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2021 в адміністративній справі №460/7104/20 апеляційну скаргу Рівненського окружного адміністративного суду на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 повернуто заявнику.

26.04.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення, яка обґрунтована тим, що згідно ч.3 ст.148 Закону №1402-VIII функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.

Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України (частина четверта статті 148 Закону №1402-VIII).

Таким чином, фінансове забезпечення діяльності Рівненського окружного адміністративного суду, в тому числі в частині коштів для виплати суддівської винагороди, здійснюється ДСА України, як головним розпорядником бюджетних коштів.

При цьому, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Так, підпунктом 2 пункту 25 Порядку №845 встановлено, що у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

За таких умов, виконання рішення суду у даній справі здійснюватиметься у порядку черговості органами Державної казначейської служби України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Водночас, окружні адміністративні суди, в тому числі Рівненський окружний адміністративний суд, є розпорядниками бюджетних коштів виключно за КПКВК 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя», до переліку видатків якого входять видатки споживання (оплата праці, комунальні послуги й енергоносії) та видатки розвитку.

Наведені вище обставини, на думку заявниці, унеможливлюють виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №460/7104/20, позаяк виплата Рівненським окружним адміністративним судом як боржником належної заявнику суддівської винагороди за рахунок видатків суду за КПКВК 0501020 на поточний бюджетний рік може призвести до порушення вимог чинного бюджетного законодавства, а також спричинити недостатність (дефіцит) бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення основної діяльності відповідача, виплату заробітної плати працівникам апарату суду та суддівської винагороди суддям, зважаючи на що просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення в частині стягнення з Рівненського окружного адміністративного суду на користь судді Рівненського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 не донарахованої та недоплаченої суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132419,64 грн., встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення суду - стягнути з Рівненського окружного адміністративного суду (33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця 16 Липня, 87, ідентифікаційний код юридичної особи 34847329) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) не донараховану та недоплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132419,64 грн. шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

В судове засідання 12 травня 2021 року учасники справи не прибули. При цьому, заявник у заяві просила проводити розгляд заяви за її відсутності, Рівненський окружний адміністративний суд у заяві від 07.05.2021 просив розгляд заяви ОСОБА_1 проводити за відсутності представника відповідача, а третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Рівненській області в судове засідання свого повноваженого представника не правило, хоча належним чином було повідомлене про час, дату і місце його проведення.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи зазначені норми законодавства, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Згідно із частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Частиною першою статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його не можливим.

З аналізу положень КАС України вбачається, що зміна способу або порядку виконання судового рішення можлива лише з підстав, що ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

При цьому як зміну способу і порядку виконання судового рішення слід розуміти застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв`язку з неможливістю виконання цього рішення раніше визначеними способом і порядком.

Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або у спосіб, встановлений судом.

Водночас, змінюючи спосіб виконання суднового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 03.10.2018 у справі №523/7319/16-ц та від 11.04.2018 у справі №904/1478/15.

Як вбачається з рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2021, способом захисту прав заявниці визначено стягнення з Рівненського окружного адміністративного суду (відповідач) суддівської винагороди в сумі 132419,64 грн.

Разом з тим, частиною першою статті 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII зі змінами (далі - Закон №1402-VIII) передбачено, що Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.

Частиною третьою статті 148 Закону №1402-VIII встановлено, що функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.

Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України (частина четверта статті 148 Закону №1402-VIII).

Зазначене узгоджується з положеннями пунктів 1 та 2 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя №141/0/15-19 від 17.01.2019 (з наступними змінами та доповненнями), далі - Положення про ДСА, відповідно до яких Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом. ДСА України здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів.

Таким чином, фінансове забезпечення діяльності Рівненського окружного адміністративного суду, в тому числі в частині коштів для виплати суддівської винагороди, здійснюється ДСА України, як головним розпорядником бюджетних коштів.

Крім того, відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 10 Бюджетного кодексу України, головні розпорядники бюджетних коштів визначають мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів з урахуванням вимог щодо формування єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів і одержувачів бюджетних коштів та даних такого реєстру.

Приписами абзацу 9 пункту 1.2 глави 1 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 №1407 (далі - Порядок №1407) встановлено, що мережа розпорядника коштів державного бюджету - згрупована відповідно до законодавства головним розпорядником коштів державного бюджету (розпорядником коштів державного бюджету нижчого рівня, що має власну мережу) інформація щодо розпорядників нижчого рівня, які у своїй діяльності підпорядковані цьому розпоряднику та/або діяльність яких координується ним, а також отримують від нього бюджетні асигнування, та одержувачів коштів державного бюджету.

З урахуванням змісту Порядку №1407, розпорядники нижчого рівня поділяються на бюджетні установи, що мають власну мережу, та бюджетні установи, що не мають такої мережі.

Протягом часу судового розгляду адміністративної справи №460/7104/20 та на даний час окружні адміністративні суди включені до реєстру розпорядників бюджетних коштів як бюджетні установи, що не мають власної мережі, а функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо всіх місцевих судів та територіальних управлінь ДСА здійснює безпосередньо ДСА України.

Поміж тим, відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI (зі змінами), виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

При цьому, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (зі змінами), далі - Порядок №845.

Так, підпунктом 2 пункту 25 Порядку №845 встановлено, що у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

У свою чергу, на виконання Правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2002 №1098 (з наступними змінами та доповненнями), Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», ДСА України затверджує паспорти бюджетних програм за відповідними кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (КПКВК), в тому числі за 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

За таких умов, виконання рішення суду у даній справі здійснюватиметься у порядку черговості органами Державної казначейської служби України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Водночас, окружні адміністративні суди, в тому числі Рівненський окружний адміністративний суд, є розпорядниками бюджетних коштів виключно за КПКВК 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя», до переліку видатків якого входять видатки споживання (оплата праці, комунальні послуги й енергоносії) та видатки розвитку.

Таким чином, на думку суду, вищевказані обставини унеможливлюють виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №460/7104/20, оскільки виплата Рівненським окружним адміністративним судом, як боржником, належної заявнику суддівської винагороди за рахунок видатків суду за КПКВК 0501020 на поточний бюджетний рік може призвести до порушення вимог чинного бюджетного законодавства, а також спричинити недостатність (дефіцит) бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення основної діяльності відповідача, виплату заробітної плати працівникам апарату суду та суддівської винагороди суддям.

Відтак, суд дійшов висновку про зміну способу і порядку виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 в адміністративній справі №460/7104/20 в частині стягнення з Рівненського окружного адміністративного суду на користь судді Рівненського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 не донарахованої та недоплаченої суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132419,64 грн., встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення суду - стягнути з Рівненського окружного адміністративного суду (33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця 16 Липня, 87, ідентифікаційний код юридичної особи 34847329) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) не донараховану та недоплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132419,64 грн. шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення, задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 в адміністративній справі №460/7104/20 в частині стягнення з Рівненського окружного адміністративного суду на користь судді Рівненського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 не донарахованої та недоплаченої суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132419,64 грн., встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення суду - стягнути з Рівненського окружного адміністративного суду (33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця 16 Липня, 87, ідентифікаційний код юридичної особи 34847329) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) не донараховану та недоплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року в сумі 132419,64 грн. шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ю.Ю. Сорока