
Провадження № 2-а/229/276/2021
ЄУН 229/1493/21
РІШЕННЯ
іменем України
11 травня 2021 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Рагозіної С.О.,
за участю секретаря судового засідання Головченко Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу прикордонної служби "Дергачі" Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в особі заступника начальника віпс (тип А) впс «Дергачі» Харківського прикордонного загону капітана Грінченка Артема Ігоровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Дружківського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до відділу прикордонної служби "Дергачі" Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в особі заступника начальника віпс (тип А) впс «Дергачі» Харківського прикордонного загону капітана Грінченка Артема Ігоровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 149903 від 16 лютого 2021 року та закриття провадження у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 204-2 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування заявлених вимог позивачка зазначила, що 16 лютого 2021 року заступником начальника віпс (тип А) впс «Дергачі» Харківського прикордонного загону капітаном Гринченком А.І. винесено постанову № 149903 про накладення на позивачку адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, у вигляді штрафу у сумі 1700 грн.
Вказану постанову позивачка вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
В оскаржуваній постанові не зазначено жодного доказу, на підставі якого прийнято рішення про винність позивачки у вчиненні адміністративного правопорушення.
Позивачці не були роз`яснені її права та обов`язки, не надано можливості подати пояснення та зауваження під час розгляду адміністративної справи.
На підставі цього просить суд скасувати постанову № 149903 від 16 лютого 2021 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, відносно неї, а провадження у справі закрити.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена. Будь-яких заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Будь-яких заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило, тому на підставі ст. 205 КАС України, суд розглянув справу за відсутності представника відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
З матеріалів справи суд встановив, що 16 лютого 2021 року заступником начальника віпс (тип А) впс «Дергачі» Харківського прикордонного загону капітаном Гринченком А.І. винесено постанову № 149903 про накладення на позивачку адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, у вигляді штрафу у сумі 1700 грн.
У постанові зазначено, що 16 лютого 2021 року о 11 годині 00 хвилин, в пункті пропуску "Гоптівка", на вхід в Україну прикордонним нарядом "Перевірка документів" була виявлена громадянка України ОСОБА_1 , яка пояснила, що вона виїхала до тимчасово окупованої території Донецької області 12 березня 2020 року через КПВВ "Мар`їнка", а 15 лютого 2021 року перетнула державний кордон з тимчасово окупованої території України до РФ через тимчасово непрацюючий пункт пропуску «Новоазовськ». Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 3 постанови КМУ від 17 липня 2019 року № 815 «Про затвердження порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України «В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності їх дій з прийняття постанови про притягнення позивачки до адміністративної відповідальності дотриманню порядку складання цієї постанови та ознайомлення з нею, порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення і на спростування адміністративного позову.
При цьому постанова про адміністративне правопорушення не містить посилань на докази, зокрема показання свідків, витяг з відомчої бази даних "Держприкордонслужби", письмові пояснення самої ОСОБА_1 тощо, на підставі яких особа, що ухвалила постанову, зробила висновок про вчинення позивачкою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з належних від нього причин.
Як вбачається з наведеного вище та наданої копії постанови, у даній справі немає належних та допустимих доказів; відсутні навіть посилання на них.
Відсутність доказів вини позивачки свідчить про незаконність постанови та необхідність її скасування.
Сам факт винесення оскаржуваної постанови не є доказом вчинення адміністративного правопорушення позивачкою, саме до цього зводяться висновки Верховного Суду викладені у постанові від 26 квітня 2018 року (справа №338/1/17).
Позивачка також вказує, що їй не було роз`яснено її права передбачені ст. 268 КУпАП.
В оскаржуваній постанові відсутня відмітка та підпис ОСОБА_1 про роз`яснення їй прав, передбачених ст. 268 КУпАП, при цьому копію протоколу про адміністративне правопорушення сторонами суду не надано, чи складався він - невідомо.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд доходить висновку про відсутність доказів, які вказували б на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, істотні порушення з якими складена постанова, а також те, що відповідач не довів належними та допустимими доказами факт вчинення позивачкою адміністративного правопорушення, суд вважає, що заявлені позовні вимоги про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Отже, за відсутності достатніх даних про вчинення позивачкою правопорушення, постанову необхідно скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України у разі задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день звернення ОСОБА_1 до суду складав 454,00 грн.
Оскільки суд дійшов до висновку про повне задоволення позову ОСОБА_1 , то судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки.
Керуючись ст. ст. 77, 133, 139, 246, 286 КАС України, ст.ст. 7, 247, 251, 280 КУпАП, суд,
УХВАЛИВ:
позов ОСОБА_1 до відділу прикордонної служби "Дергачі" Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в особі заступника начальника віпс (тип А) впс «Дергачі» Харківського прикордонного загону капітана Грінченка Артема Ігоровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 149903 від 16 лютого 2021 року, ухвалену заступником начальника віпс (тип А) впс «Дергачі» Харківського прикордонного загону капітаном Грінченком Артемом Ігоровичем на ОСОБА_1 у виді штрафу в розмірі 1 700 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, закрити у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини 9951 (Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України) (код ЄДРПОУ 14321742, 61045, Харківська обл., місто Харків, вул. Клочківська, буд. 228 П) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: С.О. Рагозіна