
Справа №521/16080/20
Провадження № 2а/521/14/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Мурзенко М.В.,
при секретарі - Корнієнко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Малиновського районного суду м.Одеси адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до капрала патрульної поліції в м. Біла Церква в Київській області - Морозюк Ростислава Руслановича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії ЕАМ № 3157278 від 19.09.2020 року,
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2020 року до Малиновського районного суду м.Одеси звернувся до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до капрала патрульної поліції в м. Біла Церква в Київській області - Морозюк Ростислава Руслановича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії ЕАМ № 3157278 від 19.09.2020 року, передбаченого ч. 2 ст. 122 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 425 грн.
Позов мотивовано тим, що 19.09.2020 року по відношенню ОСОБА_1 була розглянута адміністративна справа та винесена постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності серії ЕАМ № 3157278. Зазначив, що з вказаною постановою позивач незгоден, вважає її такою, що прийнята із порушенням вимог закону, оскільки винесена з порушенням порядку накладення адміністративних стягнень, ґрунтується на неповному та необ`єктивному розгляді справи про адміністративне правопорушення, за відсутністю належних та допустимих доказів. Вказав, що зі змісту постанови не вбачається посилань на будь-'які докази, в тому рахунку і зібрані в автоматичному режимі, які б доводили вину водія. Окрім того, зазначив, що дана справа про адміністративне правопорушення не мала розглядатись у скороченому провадженні. Таким чином, позивач вважає, що інспектор патрульної поліції розглянув справу про адміністративне правопорушення формально, без з`ясування всіх обставин, що виключає можливість адміністративної відповідальності. Зважаючи на вищевикладене, позивач просить скасувати постану про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Ухвалою судді Малиновського районного суду м.Одеси від 08.10.2020 року адміністративний позов був залишений без руху, так як він не відповідав вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
Ухвалою судді Малиновського районного суду м.Одеси від 04.12.2020 року по справі було відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду на 14 травня 2020 року. Також, вирішено питання щодо залучення до участі у справі Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції в якості третьої особи.
Ухвалою судді Малиновського районного м.Одеса від 03.03.2021 року (протокольною) по справі залучення до участі в якості співвідповідача - Департамент патрульної поліції.
В судове засідання позивач не з`явився.
Відповідач - капрал патрульної поліції в м. Біла Церква в Київській області - Морозюк Ростислав Русланович в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Надіслав до суду відзив, в якому вказав, що викладені твердження позивача є хибними, позовні вимоги безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню. Вказав, що відповідач 19.09.2020 року перебуваючи у екіпажі патрульної поліції здійснюючи патрулювання, безпосередньо став свідком вчинення позивачем адміністративного правопорушення, а саме те, що позивач рухався у лівій смузі, коли крайня права була вільна. Розгляд справи було зафіксовано на нагрудний відеореєстратор поліцейського ВН - 01151, про що зазначено у розділі 7 постанови, однак відеозапис події відсутній, оскільки строк зберігання відеозаписів відповідно до Інструкції становить 30 днів. Також, у своєму позові позивач не заперечує проти руху у лівій смузі коли права крайня була вільна, а також не надає жодних доказів на підтвердження обставин, за якими відбулось порушення його прав, свобод чи інтересів.
Представник відповідача - Департаменту патрульної поліції в судове засідання не з`явився, про місце, дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подав.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи зібрані і надані докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
В силу ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306(із змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Судом встановлено, що 19.09.2020 року о 01 годині 15 хв. ОСОБА_1 рухався на автомобілі Mercedes Benz CLA 250, д.н.з. НОМЕР_1 , у Київський області, Білоцерківський район, траса м-05 Київ-Одеса, 78 км, та був зупинений співробітниками патрульної поліції.
Відповідно до постанови серії ЕАМ № 3157278 від 19.09.2020 року позивача було визнано винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КпАП України - розташування транспортних засобів на проїзній частині, а саме порушив п.п. 11.2, 11.5 ПДР України, що виразилось в керуванні ним транспортним засобом Mercedes Benz CLA 250, д.н.з. НОМЕР_1 у крайній лівій смузі, при вільних двох інших (а.с. 6) у зв`язку з чим на позивача накладено адміністративне стягнення у розмірі 425 грн.
Так, за змістом ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (зокрема порушення ч.2 ст.122 КУпАП).
Відповідно до ч.2 ст.222 КУпАП від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Статтею 258 КУпАП передбачено перелік випадків, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається.
Частиною 2 ст.258 КУпАП передбачено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Відповідно до ч.4 ст.258 КУпАП у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов`язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі (ч.5 ст.258 КУпАП).
Процедуру оформлення поліцейськими підрозділів патрульної поліції та поліцейськими, на яких покладаються обов`язки із забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція (далі - поліцейський), матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі визначає Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року №1395 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за №1408/27853).
Пунктом 4 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі передбачено, що у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених статтями 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою, другою, третьою, п`ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 121-2, частинами першою, другою і третьою статті 122, частиною першою статті 123, статтею 124-1, статтями 125, 126, частинами першою, другою і третьою статті 127, статтями 128, 129, статтею 132-1, частинами шостою і одинадцятою статті 133-1, частинами першою, другою і третьою статті 140 КУпАП.
Частиною 2 ст. 122 КУпАП встановлено, що порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Відповідно до п.11.2. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306 (надалі - ПДР), на дорогах, які мають дві і більше смуг для руху в одному напрямку, нерейкові транспортні засоби повинні рухатися як найближче до правого краю проїзної частини, крім випадків, коли виконується випередження, об`їзд або перестроювання перед поворотом ліворуч чи розворотом.
Пунктом 11.5 ПДР визначено, що на дорогах, які мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку, виїзд на крайню ліву смугу для руху в цьому ж напрямку дозволяється, якщо праві зайняті, а також для повороту ліворуч, розвороту або для зупинки чи стоянки на лівому боці дороги з одностороннім рухом у населених пунктах, коли це не суперечить правилам зупинки (стоянки).
Отже, з огляду на наведені обставини та законодавчі приписи, виходячи з того, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський мав право винести постанову без складання відповідного протоколу, оскільки відповідач є уповноваженим працівником підрозділу Національної поліції, який має право розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення від імені органів Національної поліції.
Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.122 КУпАП, слугував рух транспортного засобу позивача в крайній лівій смузі по дорозі з двома та більше смугами в попутному напрямку при вільній правій смузі, без наміру повернути або розвернутись.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За правилами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2, ч. 5 ст. 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Оскаржувана постанова зафіксована не в автоматичному режимі, відповідач жодних належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності винесення постанови не надав, твердження позивача про те, що він не порушував ПДР не спростував, а оскаржувана постанова не може бути беззаперечним доказом вини позивача.
Частиною 3 ст.286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин справи суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню, провадження по справі про адміністративне правопорушення закриттю.
Керуючись ст.ст.121, 251, 252, 258, 268, 278-280, 283-285, 288 КУпАП України, ст.ст. 2, 13, 72-73, 79, 90, 241-246, 286, 293 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до капрала патрульної поліції в м. Біла Церква в Київській області - Морозюк Ростислава Руслановича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії ЕАМ № 3157278 від 19.09.2020 року - задовольнити.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ № 3157278 від 19.09.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння правопорушення, передбаченого ч.2ст.121 КпАП України, провадження по справі про адміністративне правопорушення- закрити.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду на протязі тридцяти днів.
Головуючий: