
ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 292/311/21
Номер провадження 3/292/252/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 року смт.Пулини
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Лотуги В.Ф. секретаря судового засідання Саламатової О.М., з участю прокурора Тимощука О.О.
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Пулини матеріали справ, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця с.Корчівка, Червоноармійського району, Житомирської області,
громадянина України, з вищою освітою, одруженого, пенсіонера, який є особою з
інвалідністю 3 групи, зареєстрованого та проживаючого по
АДРЕСА_1 , працюючого
директором в КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради,
не військовозобов"язаного
за ст.ст.172-6 ч.1, 172-7 ч.1, 172-7 ч.2 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , працюючи на посаді директора КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради Пулинського району Житомирської області та будучи відповідно до підпункту "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб"єктом відповідальності за правопорушення, пов"язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
На підставі контрактів, укладених з Пулинською селищною радою 03.10.2018 та 30.06.2020 ОСОБА_1 працює на посаді директора комунального багатофункціонального підприємства "Пулинський водоканал" по 30.06.2021.
У підпункті "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", визначено, що Закон поширює свою дію на посадових осіб юридичних осіб публічного права.
ОСОБА_1 працюючи на посаді директора КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради Пулинського району Житомирської області є суб"єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов"язані з корупцією.
Відповідно до ч.1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, тільки 12.03.2021 о 15 год. 58 хв., тобто несвоєчасно.
Крім цього, ОСОБА_1 працюючи на посаді директора КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради Пулинського району Житомирської області та будучи відповідно до підпункту "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб"єктом відповідальності за правопорушення, пов"язані з корупцією, відповідно до ст. 28 Закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, зобов`язаний вживати заходи щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, вживати заходи щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яке не передбачає наявність у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство з питань запобігання корупції чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно, однак вказаних вимог не дотримався.
У порушення вказаних вимог Закону, у вересні 2019 року ОСОБА_1 працюючи на посаді директора КБП "Пулинський водоканал" при виникненні реального конфлікту інтересів, не вжив заходів щодо його врегулювання та не повідомив про наявність такого конфлікту інтересів до Пулинської селищної ради.
Натомість, 06.09.2019 ОСОБА_1 , будучи директором КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради, як повноважний представник підприємства здійснив закупівлю матеріалів для кріплення трубопроводів на загальну суму 6865,78 грн. у ТОВ "ВІСМЕР», керівником якого є близька особа ОСОБА_1 , а саме син ОСОБА_2 .
Наявний факт суперечності між приватним інтересом ОСОБА_1 та його представницькими повноваженнями, як директора КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради Пулинського району Житомирської області, полягав у неповідомленні про виниклий реальний конфлікт інтересів під час здійснення закупівлі товарів у ТОВ "ВІСМЕР".
При наявності приватного інтересу під час виконання представницьких повноважень, ОСОБА_1 вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, здійснивши закупівлю матеріалів для кріплення трубопроводів у ТОВ "ВІСМЕР", тобто діючи з корисливих мотивів відносно близької особи, а саме сина ОСОБА_2 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнав та пояснив, що декларацію за 2019 рік він подав лише 12.03.2021, оскільки подати декларацію у встановлений у 2020 році строк забув. Крім того, у вересні місяці 2019 року розпочав підготовку до планової операції, а тому вирішив завершити проведення всіх необхідних ремонтних робіт на водоканалі. У зв`язку із тим, що потрібні матеріали в смт. Пулини та м.Житомирі не продавались, домовився із сином ОСОБА_2 , який працює керівником ТОВ "ВІСМЕР", про продаж водоканалу необхідних матеріалів для кріплення трубопроводів. 06.09.2019 КБП "Пулинський водоканал" здійснило закупівлю матеріалів для кріплення трубопроводів у ТОВ "ВІСМЕР", на загальну суму 6865,78 грн., директором якого є його син ОСОБА_2 . Про те, що перед придбанням матеріалів у підприємства, яке очолює син ОСОБА_2 , потрібно було повідомити Пулинську селищну раду не знав, а тому не повідомляв і з даного приводу ні з ким не радився.
Прокурор підтримав обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.172-6 ч.1, 172-7 ч.1, 172-7 ч.2 КУпАП.
Вислухавши пояснення правопорушника, думку прокурора та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних корупційних правопорушень.
Згідно підпункту "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи: 1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування: щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці; декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище; 2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
З рапорта оперуповноваженого УСР в Житомирській області Шевчука С.М. від 29.03.2021 вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи у період з 2018 року по даний час на посаді директора КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради Пулинського району Житомирської області та будучи відповідно до п.п."а" п.2 ч.1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб"єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов"язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Згідно ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" (в редакції на час вчинення правопорушення), приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях. Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
Відповідно до п.п.1, 2, 3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
У частині 2 статті 35 ЗУ "Про запобігання корупції" (в редакції на час вчинення правопорушення) зазначено, що у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом. Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу. У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.
З рапорта оперуповноваженого УСР в Житомирській області Шевчука С.М. від 29.03.2021 вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи у період з 2018 року по даний час на посаді директора КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради Пулинського району Житомирської області та будучи відповідно до п.п."а" п.2 ч.1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб"єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов"язані з корупцією, порушив вимоги ст. 28 Закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, що передбачають нормативний обов"язок вживати заходи щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, вживати заходи щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яке не передбачає наявність у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство з питань запобігання корупції чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.
Судом встановлено, що згідно контрактів найму керівника Комунального багатогалузевого підприємства "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради від 03.10.2018, 05.10.2020, між Пулинською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , було укладено контракти про те, що останній є начальником КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради.
Відповідно до попередження про встановлені Законами України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та "Про запобігання корупції", обмеження, пов"язані з прийняттям на службу в органи самоврядування та проходження служби, ОСОБА_1 був попереджений про те, що до 01 квітня йому необхідно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік в порядку за формою, що визначається Національним агентством.
Про обізнаність ОСОБА_1 у необхідності подачі щороку декларацій, також свідчать і результати пошуку в реєстрі декларацій, згідно яких ОСОБА_1 раніше у 2017, 2018 та 2019 роках подавав декларації.
У той же час, згідно щорічної декларації ОСОБА_1 за 2019 рік, вона подана 12.03.2021 о 15 год. 58 хв.
Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 000300050148 від 23.03.2021 підтверджено, що батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_1 .
З рахунка на оплату № 4553 від 06.09.2019 та видаткової накладної № 3005 від 10.09.2019 вбачається, що постачальник ТОВ "ВІСМЕР" поставило, а КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради в особі начальника ОСОБА_1 придбало на підставі рахунку №4553 від 06.09.2019 матеріали для кріплення трубопроводів на загальну суму 6865,78 грн.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, одним із засновників та керівником ТОВ "ВІСМЕР" є ОСОБА_2 . Основним видом діяльності підприємства є оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього.
Згідно письмового пояснення ОСОБА_1 від 15.03.2021, ОСОБА_2 є його сином та керівником ТОВ "ВІСМЕР". У вересні 2019 року здійснив закупівлю матеріалів для кріплення трубопроводів у ТОВ "ВІСМЕР" на загальну суму 6865,78 грн. Після отримання рахунку на оплату №4553 від 06.09.2019, він особисто розписав його виконання головному бухгалтеру КБП "Пулинський водоканал" для здійснення оплати та перерахування коштів на рахунок ТОВ "ВІСМЕР". Після здійснення оплати, він отримав та підписав видаткову накладну № 3005 від 10.09.2019, та замовлені матеріали для кріплення трубопроводів.
З письмового пояснення ОСОБА_4 від 24.03.2021 вбачається, що вона працює головним бухгалтером КБП "Пулинський водоканал" Пулинської селищної ради. У вересні 2019 року директор підприємства ОСОБА_1 здійснив закупівлю матеріалів для кріплення трубопроводів у ТОВ "ВІСМЕР" на загальну суму 6865,78 грн. Після отримання рахунку на оплату №4553 від 06.09.2019, вона з поточного рахунку КБП здійснила перерахунок коштів на рахунок ТОВ "ВІСМЕР". Будь-яких договорів під час закупівлі товару із ТОВ "ВІСМЕР" не укладалося, оскільки це була одноразова покупка, для цього не було необхідності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, доведена повністю.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладені адміністративного стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративні правопорушення суд, у відповідності до п.1 ст. 34 КУпАП, визнає щире розкаяння винного.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлені.
У зв`язку з викладеним, суд піддає ОСОБА_1 адміністративному стягненню в межах санкції ч.2 ст.172-7 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, суд стягує з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності судовий збір.
Керуючись ст.283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст.172-6 ч.1, 172-7 ч.1, 172-7 ч.2 КУпАП та на підставі ст.36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двісті десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3570 (три тисячі п`ятсот сімдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 454 (чотириста п"ятдесят чотири) грн.
Роз`яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя В.Ф.Лотуга