
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відмову в залишенні позовної заяви без розгляду
11 травня 2021 р. Справа № 520/1853/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді Заічко О.В., розглянувши у спрощеному провадженні у приміщенні суду в м. Харкові клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Державного підприємства «Зміївське лісове господарство» (вул. Соборна, буд. 7, м. Зміїв, Харківська область, 63404, код ЄДРПОУ 00993099) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських буд. 40, м. Харків, 61004, код ЄДРПОУ 39779919) про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Харківській області про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК7561/299/НД/АВ/П/ТД-ФС від 03.02.2020;
- зупинити дію постанови Головного управління Держпраці у Харківській області про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК7561/299/НД/АВ/П/ТД-ФС від 03.02.2020.
Від відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду, передбаченого ч. 2 ст. 122 КАС України.
Разом з тим, вказане клопотання відповідач просив суд розглядати за участю представника Головного управління Держпраці у Харківській області, що у розумінні суду є клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Представник відповідача необхідність розгляду справи в судовому засіданні з повідомлення (викликом) сторін нічим не обґрунтував, судом таких обставин не встановлено.
Враховуючи наведені нормативні положення, у поєднанні з категорією справи, її складністю, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вказаного клопотання представника відповідача.
Щодо заявленого відповідачем клопотання про залишення позову Державного підприємства «Зміївське лісове господарство» без розгляду суд вказує наступне.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені ст. 123 КАС України.
Так, за змістом ч.3 та 4 зазначеної статті, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Суд зазначає, що вирішальним моментом щодо визначення строків звернення до суду є встановлення обставин, за яких позивач зміг вчинити дії, направлені на відновлення своїх порушених прав, а також вагомість права, про захист якого позивач звернувся до суду.
Відповідно до ч. 2 ст.44 КАС України, учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Також слід зазначити, що відповідно до положень ст.55 Конституції України, держава кожному гарантує право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної власності, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно частини першої 1 статті шостої Європейської Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, з даною позовною заявою позивач вже звертався до Харківського окружного адміністративного суду, яким ухвалою від 20.07.2020 року по справі №520/1947/2020 позов залишено без розгляду за заявою позивача про залишення без розгляду адміністративного позову.
20.08.2020 року позивач повторно звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом, про що свідчить копія квитанції ФОП ОСОБА_1 від 20.08.2020 №1800911.
Відповідно до ч. 9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду, передбачений нормами ч.2 ст. 122 КАС України, позивачем не пропущений.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 122,123, 205, 229, 240, 248, 256 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін - відмовити.
У задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Державного підприємства «Зміївське лісове господарство» (вул. Соборна, буд. 7, м. Зміїв, Харківська область, 63404, код ЄДРПОУ 00993099) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських буд. 40, м. Харків, 61004, код ЄДРПОУ 39779919) про скасування постанови - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Заічко О.В.