
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 р. № 520/5493/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДФС у Харківській області №9/20-97-09- 48 від 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 в розмірі 90% всіх складових грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДФС у Харківській області №9/20-97-09-48 від 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії;
- здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.03.2021 однією сумою з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії, згідно Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати".
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління ДФС у Харківській області №9/20-97-09-48 від 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення, у зв`язку з чим просив провести з 01.03.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та провести виплати за перерахованою пенсією.
Ухвалою суду від 05.04.2021 відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі документів, наданих Державною податковою адміністрацією у Харківській області, зокрема грошового атестата №3 від 05.05.2009, з 01.03.2021 позивачу призначено пенсію за 32 (календ. 28) роки вислуги, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262- XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 90% грошового забезпечення. Згідно грошового атестату №3, довідки №1321/Л/26-066 та довідки від 05.05.2009 року №81/05-060, які були надані на позивача Державною податковою адміністрацією в Харківській області, зазначені посадовий оклад 1457,00 грн., оклад за військове звання 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 636,80 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 3553,72 грн. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) визнано протиправними та скасовано п.п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після дати набрання зазначеним рішенням суд) законної сили Урядом України не приймалося. У зв`язку з цим, та враховуючи, що нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача видана після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням, підстави для проведення перерахунку її пенсі відсутні.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оскільки в період з 01.05.2021 по 07.05.2021 суддя Волошин Д.А. знаходився у щорічній відпустці, тому розгляд справи здійснюється в перший робочий день після відпустки.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Вперше ОСОБА_1 пенсія призначена за вислугу років з 06.05.2009 у розмірі 90% грошового забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до атестату Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зняття з обліку №934 від 13.05.2011 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії з 01.06.2011 по причині переходу на інший вид пенсії та за іншим законом.
Згідно довідки від 16.02.2021 №39270, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 з 06.05.2011 по 28.02.2021 отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно протоколу за пенсійною справою - 2005029693 (ДПА) від 18.02.2021 ОСОБА_1 з 01.03.2021 пенсія призначена за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення, та в тих розмірах, які були встановлені на день припинення виплати пенсії, а саме станом на 31.05.2011 у розмірі 4934,27 грн.
На адвокатський запит представника позивача та у зв`язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 листом від 01.02.2021 №23/ФОП_АДВ/20-97-09-54 Головним управлінням ДФС у Харківській області складено довідку №9/20-97-09-48 від 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлено її до ГУ ПФУ в Харківській області.
Представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Харківській області №9/20-97-09-48 від 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 .
Відповідач листом від 19.03.2021 №2000-0203-8/40544 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 103 з 01.01.2018 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано уповноваженим органом за відповідною посадою. 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 862/3858/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 залишене без змін, яким вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1-2 Постанови № 103. Після визначення протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи зазначене вище, підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано Головним управлінням ДВС у Харківській області від 01.02.2021 №9/20-97-09-48, немає.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України від 09.04.1992 №2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до абз.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виникло право на перерахунок пенсії.
Суд врахував відповідно до ч.5 ст.242 КАС України правові висновки Верховного Суду (далі ВС) у постанові від 21.03.2019 у справі №334/8944/16-а у подібних правовідносинах щодо перерахунку пенсії.
ВС зазначив, що незважаючи на те, що відповідно до пункту 357.2. статті 357 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, підставою для перерахунку пенсії є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення саме для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 3 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення та затвердив схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції.
Відповідно до пункту 10 Постанови №704 вона набирає чинності з 01.01.2018.
Отже, з набранням чинності Постановою №704 (01.01.2018), якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення податкової міліції, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою визначив правові підстави, порядок і терміни проведення перерахунку та встановив види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.
Відповідно до п.1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На підставі п.7 Постанови №103 доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45).
Пунктами 2, 3, 4 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 п.5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Позивач стверджує, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом з тим, на адвокатський запит представника позивача та у зв`язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 листом від 01.02.2021 №23/ФОП_АДВ/20-97-09-54 Головним управлінням ДФС у Харківській області складено довідку №9/20-97-09-48 від 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлено її до ГУ ПФУ в Харківській області.
Крім того, судом встановлено та позивачем не заперечується, що відповідно до наявного в матеріалах справи атестату про зняття з обліку від 13.05.2011 №934 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ по причині переходу на пенсію за іншим законом та поновлено виплату пенсії за вислугу років згідно заяви позивача з 01.03.2021.
Таким чином, оскільки позивачу станом на 01.01.2018 та на 05.03.2019 була призначена та виплачувалася пенсія не за Законом №2262-ХІІ, то і підстави для вчинення відповідачем дій щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ відсутні.
Отже, правомірними є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.03.2021 за довідкою Головного управління ДФС у Харківській області, яка видана станом на 05.03.2019, оскільки станом на 1 січня 2018 року та на 05.03.2019 він не отримував пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач, окрім посилань на норми матеріального права, які регулюють питання здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям, посилається і на правову позицію Верховного Суду, викладену у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Згідно з пунктом 55 рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19 це рішення суду є зразковим для справ, у яких, зокрема, позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Однак, судом встановлено, що позивач станом на час виникнення спірних відносин не отримував пенсію відповідно Закону №2262-ХІІ, а отримував пенсію за віком.
За таких обставин суд вважає, що ця адміністративна справа №520/5493/21 не є типовою по відношенню до зразкової справи №160/8324/19, а тому посилання позивача в обґрунтування вимог на норми, якими регулюють питання здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям та, відповідно, на правову позицію Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 - безпідставні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин