
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 р. № 520/3526/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 18 грудня 2020 р. №2924-УБД про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,000 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами населених пунктів Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області, з урахуванням висновків суду по даній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із клопотанням від 28.11.2020 про затвердження проекту землеустрою та передачі позивачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га, за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення, сільськогосподарських угідь (рілля), що розташована за межами населених пунктів Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №2924-УБД від 18.12.2020 "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність" відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав того, що в акті погодження меж земельної ділянки відсутнє погодження меж земельної ділянки із суміжним власником (користувачем) по відрізку межі від А до Б всупереч вимогам п. б) ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України; всупереч вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій» у складі проект наявні не завірені належним чином копії документів; на схемі розташування земельної ділянки (стор. 14 проекту) не позначені межі та назви адміністративно територіальних одиниць; матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12,8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА- 2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при КМУ від 09.04.98 № 56, що зареєстрований в Мінюсті 22.06.1998 за №392/2833. Позивач вважає вказане рішення відповідача протиправним, у зв`язку із чим звернувся до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач, згідно наданого 31.03.2021 до суду відзиву на позов зазначив, що пунктом 17 ст. 186 Земельного кодексу України визначено, що підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації. Головним управлінням наказом №2924-УБД від 18.12.2020 позивачу було відмовлено саме у зв`язку з невідповідністю землевпорядної документації положенням вимог законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації. Відповідно, Головне управління діяло правомірно та в межах своїх повноважень видаючи наказ №2924-УБД від 18.12.2020 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність», у зв`язку з чим просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
14.04.2021 позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав свою правову позицію та просив суд задовольнити вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки в період з 01.05.2021 по 07.05.2021 суддя Волошин Д.А. знаходився у щорічній відпустці, тому розгляд справи здійснюється в перший робочий день після відпустки.
Дослідивши матеріали справи та вказані заяви, суд встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 по справі №2040/7128/18, що залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформлену листом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 10.07.2018 № Л-7424/0-5754/0/95-18.
Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву від 07.06.2018 шляхом надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га, що розташована на території Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".
Рішення набрало законної сили 27.03.2019.
Згідно ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання вказаного рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області Наказом №3285-СГ від 23.04.2019 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із клопотанням від 28.11.2020 про затвердження проекту землеустрою та передачі позивачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га, за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення, сільськогосподарських угідь (рілля), що розташована за межами населених пунктів Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №2924-УБД від 18.12.2020 "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність" відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області, площею 2,0000 га, з кадастровим номером 6321285501:00:001:0405, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з підстав того, що в акті погодження меж земельної ділянки відсутнє погодження меж земельної ділянки із суміжним власником (користувачем) по відрізку межі від А до Б всупереч вимогам п. б) ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України; всупереч вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій» у складі проект наявні не завірені належним чином копії документів; на схемі розташування земельної ділянки (стор. 14 проекту) не позначені межі та назви адміністративно територіальних одиниць; матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12,8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА- 2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при КМУ від 09.04.98 № 56, що зареєстрований в Мінюсті 22.06.1998 за №392/2833.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель вирішуються Земельним кодексом України.
Відповідно п. "а" ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Земельного кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частин першої-третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частин восьмої-дев`ятої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів.
Відповідно до частини вісімнадцятої статті 186 ЗК України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.
Згідно зі статтею 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
У свою чергу, частиною 1 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У відповідності до ч. 4 ст. 186-1 ЗК України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Згідно ч. 5 ст. 186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Згідно частини шостої статті 186-1 ЗУ України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Відповідно до частини десятої статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно частини восьмої статті 186-1 ЗК України, у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Таким чином, статтею 186-1 ЗК України передбачено два альтернативні варіанти рішень у формі висновку, які можуть бути прийняті територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: про затвердження цього проекту або про відмову в його затвердженні.
Судом встановлено, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №2924-УБД від 18.12.2020 "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність" відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав того, що в акті погодження меж земельної ділянки відсутнє погодження меж земельної ділянки із суміжним власником (користувачем) по відрізку межі від А до Б всупереч вимогам п. б) ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України; всупереч вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій» у складі проект наявні не завірені належним чином копії документів; на схемі розташування земельної ділянки (стор. 14 проекту) не позначені межі та назви адміністративно територіальних одиниць; матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12,8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА- 2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при КМУ від 09.04.98 № 56, що зареєстрований в Мінюсті 22.06.1998 за №392/2833.
Крім того, суд зазначає, що 31.03.2021 відповідачем подано до суду відзив на позов в якому зазначено, що ним було відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у зв`язку з невідповідністю землевпорядної документації положенням вимог законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Позивачем до матеріалів справи додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якому міститься Висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 17.12.2019 №14755/82-19, який прийнятий експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Перев`язко М.А., в якому зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.
Відповідачем до матеріалів справи не надано жодних доказів в обґрунтування відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами населених пунктів Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області, та надання її у власність, зокрема, які документи у складі проекту не завірені належним чином, які саме межі та назви адміністративно-територіальних одиниць не позначені на схемі розташування земельної ділянки, які саме матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12,8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА- 2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при КМУ від 09.04.98 № 56, що зареєстрований в Мінюсті 22.06.1998 за №392/2833, та чим це підтверджується.
Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем не доведено правомірність спірного рішення, з огляду на що Наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 18 грудня 2020 р. №2924-УБД про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи неправомірність Наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №2924-УБД від 18.12.2020 "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність" вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,000 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами населених пунктів Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області, з урахуванням висновків суду по даній справі, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, ЄДРПОУ 39792822) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №2924-УБД від 18.12.2020 "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність".
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,000 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами населених пунктів Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області, з урахуванням висновків суду по даній справі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин