
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2021 року Справа № 480/8948/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8948/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить, з урахуванням уточненої позовної заяви, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 74% до 70% грошового забезпечення з 15 липня 2016 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 15 липня 2016 року.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що в липні 2016 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача. При цьому набутий ним її максимальний відсотковий розмір 74 %, був безпідставно зменшений до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Крім того даною ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірену копію протоколу за пенсійною справою щодо призначення пенсії ОСОБА_2 .
Дана ухвала була отримана представником відповідача 23.07.2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 29). Проте вимоги суду відповідачем не виконано, відзиву на позовну заяву суду не надано.
Судом було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області запит від 11.03.2021 року з вимогою надати пояснення, з якої саме дати було зменшено позивачу відсоткове значення розміру його основної пенсії з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також надати належним чином завірені копії всіх перерахунків його пенсії. При цьому суд також звернув увагу, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не було надано суду відзив на позовну заяву по даній справі (а.с. 64). Проте вимоги суду відповідачем знову не було виконано.
В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду задоволено клопотання ОСОБА_1 та витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії наступних документів:
- копії всіх перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2012р.;
- документи (перерахунок, довідка або інші), які підтверджують збільшення пенсії ОСОБА_1 до 2815,39 грн. починаючі з жовтня 2013р. або можливо з більш раннього часу;
- копію листа ГУ ПФУ в Сумський обл. від 30.03.2017р. №3255/03.1-03 про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 15.07.2016р.;
- пояснення, з якої саме дати було зменшено позивачу відсоткове значення розміру його основної пенсії з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання вимог суду відповідачем було надано заяву про долучення доказів у справі, в якій, зокрема зазначено, що ОСОБА_1 з 02.09.2010 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Враховуючи 28 років вислуги розмір пенсії позивача становив 74 % від розміру грошового забезпечення. У лютому 2017 з 15.07.2016 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом. При проведенні перерахунку розміру пенсії застосовані норми чинного законодавства, а саме, ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 76).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.09.2010 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому відповідно до протоколу за пенсійною справою позивачу була призначена пенсія у розмірі 74 % грошового забезпечення (а.с. 35, 82).
01 квітня 2014 року позивач був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації і 14 липня 2016 року був звільнений по демобілізації, відповідно до підпункту «а» пункту 1 частини 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.03.2017 року № 3255/03.1-03, на підставі документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом, позивачу з 15.07.2016 року проведено перерахунок розміру пенсії з урахуванням 30 років вислуги. Враховуючи 30 років вислуги, основний розмір пенсії становить 3 208, 72 грн. (4583,88 грн. *70%) (а.с. 88).
Згодом позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою-зверненням від 08.10.2020 року, в які просив, зокрема, здійснити перерахунок його пенсії з липня 2016 року із розрахунку 74 % грошового забезпечення ( а.с. 41-42).
Листом від 10.11.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.03.2017 № 3255/03.1-03 було надано роз`яснення про проведений перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного призову на службу до дня демобілізації на підставі наданих уповноваженим структурним підрозділом документів, та її розмір після перерахунку. Змінами до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким призначено пенсію за вислугу років, внесеними Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII, що набрали чинності з 1 травня 2014 року, визначено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, що не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Враховуючи викладене, пенсія обчислена у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення згідно з чинним, на момент проведення перерахунку пенсії, законодавством (а.с. 43).
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
За приписами п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивачу у липні 2016 року) пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття їх на службу до дня демобілізації або звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу у зв`язку з мобілізацією, на особливий період.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 2 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), а також у рішенні від 04.02.2019 року № Пз/9901/58/18 (зразкова справа № 240/5401/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
З матеріалів справи, суд вбачає, що відповідно до протоколу за пенсійною справою, позивачу була призначена пенсія з 02.09.2010 року за вислугу років в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 35). При цьому відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.03.2017 року № 3255/03.1-03, на підставі документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом, позивачу з 15.07.2016 року проведено перерахунок розміру пенсії з урахуванням 30 років вислуги. Враховуючи 30 років вислуги, основний розмір пенсії становить 3 208, 72 грн. (4583,88 грн. *70%) (а.с. 88). Крім того в заяві про долучення доказів у справі відповідачем зазначено, що у лютому 2017 з 15.07.2016 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом. При проведенні перерахунку розміру пенсії застосовані норми чинного законодавства, а саме, ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 76).
Проте, з урахуванням наведеного, суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача з 15.07.2016 мав бути проведений з розрахунку 74 % грошового забезпечення.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 840,80 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 08.12.2020 № 8 (а.с. 25).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 74% до 70% грошового забезпечення з 15 липня 2016 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 15 липня 2016 року із розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек