
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/6181/21
УХВАЛА
про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
12 травня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області про зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, в якому просить:
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020, як учаснику бойових дій, в розмірі меншому, ніж це передбачено ч.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, з урахуванням попередньо виплаченої суми.
Ухвалою суду від 21.04.2021 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску.
ОСОБА_1 11.05.2021 (вх.№32646) подано заяву про поновлення строку звернення до суду. Заяву мотивовано тим, що Верховний Суд в постанові від 19.03.2019 у справі №806/1952/18 вказав, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України. Зазначає, що пенсія (соціальні виплати та допомоги), як і заробітна плата, мають, зокрема, відповідно до статті 46 Конституції України та статті 1 Закону України “Про громадянство України”, дуже близьку природу, оскільки включені до переліку законних джерел існування. Вважає, що не пропустив строк звернення до суду, а тому просить суд поновити пропущений строк звернення до суду та відкрити провадження у справі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, суд звертає увагу, що соціальні виплати та допомоги, як і заробітна плата (тут відповідно до прямої норми закону звернення до суду здійснюється без обмеження будь-яким строком), мають, зокрема, відповідно до статті 46 Конституції України та статті 1 Закону України “Про громадянство України”, дуже близьку природу, оскільки включені до переліку законних джерел існування.
У разі порушення суб`єктом владних повноважень законодавства у сфері соціального захисту застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст. 122 КАС України, має наслідком неможливість реалізації особою права на отримання належних їй сум виплат без обмеження будь-яким строком за минулий час з відповідною компенсацією, що гарантовано.
За загальним правилом, не існує строкового обмеження стосовно виплати пенсії, соціальні виплати та допомоги у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 19 березня 2019 року у справі № 806/1952/18 та 29 листопада 2019 року у справа №608/957/16-а.
Крім того, такий само підхід стосовно відсутності строкового обмеження стосовно соціального захисту особи був застосований Верховним Судом у постанові від 21 січня 2020 року у справі № 824/77/17-а.
Так, ознайомившись із поданою заявою, суд приходить до висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду із адміністративним позовом з поважних причин, а тому такий строк підлягає поновленню.
Адміністративний позов подано з додержанням вимог ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Згідно з правилами КАС України (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція), справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Підстав для повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (на стадії відкриття) не встановлено.
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у ч. 4 ст. 257 КАС України (ч. 2 ст. 257 КАС України).
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У зв`язку з тим, що вказана справа відноситься до справ, визначених п.п. 1-5 ч. 1 ст. 263 КАС України, таку слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позивач відповідно до приписів п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору в силу закону.
Керуючись ст. ст. 19-20, 122, 123, 171, 248, 256-258, 261, 263, 294 КАС України, суддя –
ухвалив:
1.Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
3.Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
4. Судовий розгляд справи здійснюватиме суддя Гулкевич І.З. одноособово.
5. Відповідачу надати суду:
- інформацію у формі довідки про нараховані та виплачені суми разової грошової допомоги до 5 травня відповідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2020 рік, дату виплати, калькуляцію розміру виплати;
- усі письмові докази на спростування вимог позовної заяви;
- відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Вимоги до змісту та форми відзиву на позовну заяву передбачено у ст. 162 КАС України. Зокрема, до такого в т.ч. додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/, в розділі “Стан розгляду справи”.
7. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
8. Копію ухвали надіслати учасникам справи. Відповідачу надіслати також копію позовної заяви з додатками до неї.
9. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена. Заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Гулкевич І.З.