Ухвала суду № 96825409, 05.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
1.380.2019.005350
Номер документу
96825409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005350

У Х В А Л А

з питань встановлення способу або порядку виконання рішення суду

05 травня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючої судді Братичак У.В.

секретар судового засідання Середа О.-В.І.,

за участю представників сторін:

представника позивача Тіткова Г.М.,

представника відповідача Брильовської О.Р.,

третьої особи ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника відповідача про зміну порядку виконання судового рішення у справі №1.380.2019.005350 за позовом ОСОБА_2 до Львівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Золочівської міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в :

20.04.2021 року на розгляд суду надійшла заява про зміну порядку виконання судового рішення шляхом передбаченим Порядком №845 та Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень. В обґрунтування заяви посилається на те, що на виконання рішення суду від 16.03.2020 в справі №1.380.2019.005350, Львівська обласна державна адміністрація звернулась до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України листом від 16.07.2020 № 5/5-6127/0/2-20-20 з проханням виділення коштів у сумі 399 170, 85 грн щодо відшкодування ОСОБА_2 вартості за самостійно придбане житло відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 04.08.2020 обласною державною адміністрацією отримано відповідь Міністерства соціальної політики України, в якій повідомляється про відсутню можливість виділення коштів. Міністерство фінансів України листом від 13.08.2020 № 09010-06-6/25003 повідомило, що Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845), та відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. Відтак, зазначає, що виконання цього рішення можливе лише відповідно до Порядку № 845 та Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Від позивача ОСОБА_2 надійшов відзив на заяву, в якому просить змінити порядок виконання судового рішення шляхом передбаченим відповідно до Порядку № 845 та Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації надійшли пояснення на заяву про зміну порядку виконання судового рішення, в яких зазначає, що заяву Львівської обласної державної адміністрації від 16.04.2021 слід задовольнити та змінити порядок виконання рішення.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала заяву про зміну порядку виконання судового рішення, просила таку задовольнити.

Представник позивача та третьої особи Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації в судовому засіданні не заперечували з приводу зміни порядку виконання судового рішення.

Суд, дослідивши подану заяву, заслухавши думку представників сторін, враховує наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 в справі №1.380.2019.005350 позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Львівської обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_2 у відшкодуванні коштів за самостійно придбане житло. Зобов`язано Львівську обласну державну адміністрацію (місцезнаходження: вул.Винниченка, 18, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 00022562) відшкодувати ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) витрати в сумі 399 170 (триста дев`яносто дев`ять тисяч сто сімдесят) грн. 85 коп. за самостійно придбане житло відповідно до положень ст.32 Закону України від 28.12.1991 №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2020 апеляційну скаргу Львівської обласної державної адміністрації – залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року в справі № 1.380.2019.005350 – без змін.

На виконання рішення суду від 16.03.2020 в справі №1.380.2019.005350 Львівська обласна державна адміністрація звернулась до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України листом від 16.07.2020 № 5/5-6127/0/2-20-20 з проханням виділення коштів у сумі 399 170, 85 грн щодо відшкодування ОСОБА_2 вартості за самостійно придбане житло відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

04.08.2020 обласною державною адміністрацією отримано відповідь Міністерства соціальної політики України, в якій повідомляється про відсутню можливість виділення коштів.

Міністерство фінансів України листом від 13.08.2020 № 09010-06-6/25003 повідомило, що Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, та відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.

13.01.2021 обласною державною адміністрацією повторно скеровано листи до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України з проханням виділення коштів.

У відповідь на зазначений лист Міністерством соціальної політики України повідомлено, що відповідно до пункту третього Порядку № 845, Казначейство як відповідальний виконавець самостійно визначає спрямування коштів у порядку черговості надходження документів.

Аналогічну за змістом відповідь було надано Міністерством фінансів України від 29.01.2021 №09010-06-6/2650.

13.04.2021 обласною державною адміністрацією скеровано лист до Міністерства фінансів України та Міністерства соціальної політики України з повторним проханням виділення коштів, а також з проханням надати роз`яснення щодо виконання рішення суду.

При постановленні ухвали суд враховує наступне.

Згідно з ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, а тому підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є будь-які обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим, або ж істотно утрудненим.

Суд зазначає, що резолютивна частина рішення про зобов`язання відповідача відшкодувати позивачу витрати в сумі 399 170,85 грн за самостійно придбане житло відповідно до положень ст.32 Закону України від 28.12.1991 №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” фактично передбачає стягнення коштів з державного бюджету, що передбачено на такі цілі.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб), - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною другою 2 статті 6 цього Закону встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VI від 05.06.2012, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

За визначенням, яке міститься в пункті 1 вказаного Порядку, боржники це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.

А за вимогами пункту 3 - рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Таким чином, суд приходить до висновку, що наявні обставини, що ускладнюють виконання вказаного рішення, а тому доцільним є змінити порядок і спосіб його виконання шляхом стягнення з Львівської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 витрати в сумі 399 170 (триста дев`яносто дев`ять тисяч сто сімдесят) грн. 85 коп. за самостійно придбане житло відповідно до положень ст.32 Закону України від 28.12.1991 №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”.

Керуючись ст.ст. 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в :

заяву представника відповідача про зміну порядку виконання судового рішення у справі №1.380.2019.005350 за позовом ОСОБА_2 до Львівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Золочівської міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій – задовольнити.

Встановити спосіб виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 року у справі № 1.380.2019.005350 шляхом стягнення з Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул.Винниченка, 18, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 00022562) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) витрати в сумі 399 170 (триста дев`яносто дев`ять тисяч сто сімдесят) грн. 85 коп. за самостійно придбане житло відповідно до положень ст.32 Закону України від 28.12.1991 №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Повний текст ухвали виготовлено 11.05.2021.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна