
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/2812/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), в якій просить суд визнати податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.02.2021 №Ф-2396-51 протиправною та скасувати її.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що оскаржувана вимога є протиправною та слід скасувати, оскільки у період з 01.05.2017 по 31.12.2019 єдиний соціальний внесок за позивача перераховував роботодавець - адвокатське об`єднання «ЕКС ЮРЕ», з 01.03.2020 по 31.05.2020 самозайняті особи звільнені від нарахування, обчислення та сплати такого внеску, а з 01.01.2021 позивач отримує пенсію за вислугу років. Нарахування заборгованості з єдиного внеску у зазначені періоди є протиправним, а тому, вказана вимога порушує права позивача, у зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 04.03.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 10.03.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
08.04.2021 за вх. №41732 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що протягом 2017-2019 років особа, яка провадила незалежну професійну діяльність та отримувала дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року від такої діяльності, зобов`язана визначити базу нарахування єдиного внеску незважаючи на наявність трудових відносин з роботодавцем. Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового стажу.
Оскаржувана вимога від 09.02.2021 сформована контролюючим органом внаслідок наявності у позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. ОСОБА_1 перебуває на обліку в контролюючих органах як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. Згідно з інтегрованими картками платника заборгованість позивача складає 38888,74 грн. (2017 рік - 8448,00 грн., за 2018 рік - 9828,72 грн., за 2019 рік - 11016,72 грн., за 2020 рік - 9595,30 грн.). Також відповідач вважає, що за І квартал позивач за січень та лютий місяці зокрема повинен був сплатити єдиний соціальний внесок у мінімальному розмірі - 2078,12 грн., за ІІ квартал - 1039,06 грн. (за червень), за ІІІ квартал - 3178,12 грн. (через підвищення мінімальної заробітної плати), за IV квартал - 3300,00 грн. Своєю чергою оскаржувана вимога не включає періоду 2021 року.
Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
З врахуванням відсутності відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу Головне управління ДПС у Львівській області, ідентифікаційний код юридичної особи 43968090, клопотання про процесуальну заміну відповідача відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) задоволенню не підлягає.
Відповідно до приписів ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва № НОМЕР_1 від 15.06.2012 має право на заняття адвокатською діяльністю.
Згідно з повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску ОСОБА_1 взятий на облік з 20.10.2014, клас професійного ризику виробництва 1 відповідно до основного виду економічної діяльності згідно з КВЕД 69.10 Діяльність у сфері права; розмір єдиного внеску відповідно до класу професійного ризику виробництва 36,76%.
Відповідно до відомостей трудової книжки позивача він у період з 01.05.2017 по 31.12.2019 працював на посаді адвоката в адвокатському об`єднанні «ЕКС ЮРЕ», ЄДРПОУ 38370258.
Довідкою вказаного адвокатського об`єднання від 25.02.2021 підтверджується факт перебування з позивачем у трудових відносинах, зазначено про нарахування йому 110100,00 грн. заробітної плати на посаді адвоката та про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування із заробітної плати у відповідному періоді в сумі 26862,00 грн.
Згідно з пенсійним посвідченням від 25.08.2011 позивач отримує пенсію за вислугу років.
Згідно з відомостями інтегрованої картки платника податку за позивачем обліковується заборгованість з єдиного соціального внеску в сумі 38888,74 грн. (станом на 31.01.2021)
09.02.2021 ГУ ДПС у Львівській області виставлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2396-51 на суму 38888,74 грн.
Позивач вважаючи вказану вимогу протиправною, безпідставною та такою, що порушує права позивача, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до п.п. 2, 6 ст. 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому, недоїмка сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Платники єдиного внеску визначені у ст.4 Закону №2464-VI.
У силу вимог п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є: особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (абз.2 ч.1 ст.5 Закону №2464-VI).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI (у редакції, що діяла до 01.01.2018), платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини 1статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
Частиною 8 ст. 9 Закону №2464-VI (у редакції, що діє з 01.01.2018) передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464-VI, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 №5076-VI (далі - Закон №5076-VI).
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону №5076-VI, адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.(ст. 13 Закону №5076-VI).
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 13 Закон №5076-VI адвокатське об`єднання є юридичною особою, створеною шляхом об`єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту.
Адвокатське об`єднання має самостійний баланс, може відкривати рахунки у банках, мати печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням.
Аналіз наведених норм Закону №2464-VI та Закону №5076-VI дає підстави для висновку про те, що особи, які провадять індивідуальну адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, зобов`язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, як самозайнята особа або як фізична особа-підприємець.
Якщо ж особа здійснює адвокатську діяльність у формі адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання, то платником єдиного внеску є адвокатське об`єднання, якщо таке бюро використовує найману працю як роботодавець у розумінні Закону №2464-VI.
Вказаний висновок суду узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеному у постанові від 27.11.2019 у справі №160/3114/19, відповідно до якого особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, вважається самозайнятою особою і зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Згідно з інтегрованою карткою платника податків станом на 31.01.2021 недоїмка зі сплати єдиного внеску позивача становить 38888,74 грн.: за 2017 рік - 8448,00 грн., за 2018 рік - 9828,72 грн., за 2019 рік - 11016,72 грн., за 2020 рік - 9595,30 грн.
Судом встановлено, що оскаржувана вимога від 09.02.2021 у тому числі охоплює період з 01.05.2017 по 31.12.2019, у якому позивач перебував у трудових відносинах із адвокатським об`єднанням «ЕКС ЮРЕ». До матеріалів справи долучено копії звітів 1ДФ, відповідно до яких вказана юридична особа у період з 01.05.2017 по 31.12.2019 сплачувала за позивача податки.
Доказів несплати адвокатським об`єднанням «ЕКС ЮРЕ» єдиного соціального внеску на користь позивача не надано.
Оскільки позивач з 01.05.2017 по 31.12.2019 працював адвокатом в адвокатському об`єднанні «ЕКС ЮРЕ», за вказаний період у позивача відсутній обов`язок щодо сплати єдиного внеску як у самозайнятої особи.
Тлумачення норм Закону №2464-VI, щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДПС і мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, та які одночасно перебувають у трудових відносинах в межах цієї діяльності, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.
За таких обставин, позивач є застрахованою особою та єдиний внесок за нього сплачує роботодавець ( адвокатське бюро) в розмірі не менше мінімального, що виключає обов`язок по сплаті єдиного внеску як особою що має право проводити адвокатську діяльність, зокрема у періоди коли він є найманим працівником, а не самозайнятою особою.
Вказане свідчить про невірне нарахування відповідачем єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначене як недоїмка у оскаржуваній вимозі від 09.02.2021.
Порядок стягнення заборгованості з платників передбачено розділом VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (далі Інструкція №449).
За змістом п. 3 зазначеного розділу Інструкції №449, вимога про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску надсилається (вручається) платнику у разі виникнення, зростання чи часткового зменшення суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій).
Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.
Згідно з п. 6 розділу VІ Інструкції №449 Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо:
- сума боргу (недоїмки), зазначена у вимозі, погашається платником, органами державної виконавчої служби або органами Казначейства - у день, протягом якого відбулося таке погашення суми боргу (недоїмки) в повному обсязі;
- податковий орган скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження - з дня прийняття податковим органом рішення про скасування або зміну раніше зазначеної суми боргу (недоїмки);
- вимога податкового органу про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили;
- борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 або іншими положеннями Закону, в порядку, визначеному пунктами 9-11 цього розділу,- у день прийняття податковим органом рішення про списання боргу (недоїмки) відповідно до частини сьомої статті 25 або іншого положення Закону;
- є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимозі,- у день надходження виконавчих документів до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства.
Жодних доказів прийняття відповідачем рішення про скасування або зміну раніше зазначеної суми боргу (недоїмки) суду не надано.
Інших обставин, вказаних у п. 6 розділу VІ Інструкції №449 судом не встановлено.
Таким чином, вимога про сплату боргу (недоїмки) від 09.02.2021 №Ф-2396-51, не зважаючи очевидну протиправність, залишається чинною, а тому підлягає скасуванню судом.
Стосовно доводів позивача про те, що у період з 01.03.2020 по 31.05.2020 відповідно до внесених у законодавство України змін позивач був звільненим від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за себе, суд зазначає таке.
Згідно з Законом України від 17.03.2020 №533-ІХ (далі - Закон №533), який діє з 18.03.2020, Законом України від 30.03.2020 №540-ІХ, який діє з 02.04.2020, Законом України від 13.05.2020 №591-ІХ, який діє з 29.05.2020, тимчасово, за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня, з 1 по 31 травня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе:
- фізичні особи - підприємці, в т. ч. спрощенці;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Згідно з підп. 14.1.226 Податкового кодексу України (чинний) самозайнята особа платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пунктом 65.9 статті 65 цього Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
За підсумками І кварталу 2020 року оплата ЄСВ тільки за січень-лютий 2020 року, складає за умови сплати мінімального внеску: 1039,06 грн. х 2 місяці = 2078,12 грн., а за II квартал тільки за червень 2020 року - 1039,06 грн.
Згідно з інтегрованою карткою платника податків саме такі суми нарахування єдиного внеску відображено контролюючим органом та за відповідні періоди. За таких обставин, протиправності нарахування у вказаному періоді єдиного внеску не встановлено.
Також, суд критично оцінює доводи позивача щодо нарахування заборгованості (недоїмки) єдиного внеску у 2021 році, оскільки такі не відображено у інтегрованій картці, а нарахування недоїмки 19.01.2021 обумовлене неподанням звітності та несплатою єдиного внеску за 4 квартал 2020 року у строк до 20.01.2021.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.
З врахуванням приписів ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судовий збір у сумі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-2396-51 Головного управління ДПС у Львівській області від 09.02.2021 про сплату боргу (недоїмки).
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ 43143039) судові витрати у виді судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складене та підписане 11.05.2020.
Суддя Кравців О.Р.