
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/4621/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -
в с т а н о в и в :
Головне управління ДПС у Львівській області звернулося в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Надія", в якому просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог, покликається на те, що у відповідача наявна заборгованість в розмірі 71401,09 грн, яку самостійно не сплачує. Керуючись ст. 95 ПК України контролюючий орган просить суд надати йому дозвіл на погашення суми боргу за рахунок майна платника, що є одним з способів стягнення податкового боргу.
Ухвалою суду від 30.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач у встановлений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав, хоча про відкриття провадження був повідомлений належним чином за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Надія” зареєстроване як юридична особа у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Податковий борг відповідача з відповідно до довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 01.03.2021 № 2373/5/13-01-13-04 становить 71401,09 грн, який виник на підставі податкового зобов`язання нарахованого згідно податкової декларації земельного податку.
Рішенням Львівського окружного адміністартивного суду від 29.07.2020 у справі 3980/4801/20, яке набрало законної сили, встановлено, що ТОВ “Надія” подало до Головного управління ДПС у Львівській області податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2019 рік, в якій товариство самостійно визначило розмір грошового зобов`язання з податку на прибуток в сумі 13541 грн. Платник частково сплатив суму узгоджених податкових зобов`язань, залишок становить 4784 грн. ТОВ “Надія” подало до Головного управління ДПС у Львівській області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 та за 2020 рік, відповідно до даних податкового обліку залишок несплаченої суми узгоджених податкових зобов`язань за грудень 2019 року складає 6769,03 грн. , за січень-березень 2020 року складає 21479,01 грн., а всього 28248,04 грн. ТОВ “Надія” подало до Головного управління ДПС у Львівській області податкові декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік, за 2020 рік; відповідно до даних податкового обліку залишок несплаченої суми узгоджених податкових зобов`язань становить 16358,16 грн. за 2019 рік та 18514,16грн. за 2020 рік.; нарахована пеня в сумі 5,98 грн. У зв`язку із несвоєчасною сплатою у встановлені законом строки грошових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки контролюючий орган застосував штрафні санкції відповідно до податкових повідомлень-рішень від 15.11.2019 №0079155104 на суму 141,63 грн.; від 15.11.2019 №0079145104 на суму 1800,81 грн. (залишок несплаченої суми становить 117,84 грн.); від 12.02.2020 №0005995104 на суму 2054,35 грн.; від 12.02.2020 №0006005104 на суму 1176,93 грн. Такі скеровано та вручено платнику податків, не оскаржувалися. Відповідно до інформації ГУ ДПС у Львівській області станом на 19.05.2020 податковий борг платника податків становить 71401 грн., в тому числі по податку на прибуток підприємств – 4784 грн., по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 38369,05 грн., по орендній платі з юридичних осіб – 28248,04 грн. З метою погашення податкового боргу контролюючий орган 27.08.2019 надіслав ТОВ “Надія” податкову вимогу №99642-50. Стан розрахунків відповідача з бюджетом відображено в інтегрованій картці платників податків; станом на дату розгляду справи податковий борг не погашено. На підставі долучених до справи доказів суд встановив, що податковий борг ТОВ «Надія» в сумі 71401,09 грн. виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов`язань з податку на прибуток приватних підприємств, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та орендній платі з юридичних осіб. Скерування відповідачу податкової вимоги №99642-50 від 27.08.2019 не призвело до погашення ним податкового боргу, позов подано після спливу 60 днів з дати надіслання податкової вимоги.
За приписами ч. 4 ст. 78 КАС України оставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, рішенням Львівського окружного адміністартивного суду від 29.07.2020 у справі № 980/4801/20 стягнуто з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» у банках, обслуговуючих цього платника, до відповідного бюджету кошти на погашення податкового боргу у загальній сумі 71401 (сімдесят одну тисячу чотириста одну) гривню 09 коп.
Проте, скеровані ГУ ДПС у Львівській області інкасові доручення повернуті без виконання, у зв`язку із тим, що на рахунку ТОВ «Надія» відсутні кошти.
Податковий керуючий склав акт опису майна від 03.06.2020 № 24120/10/51.08-15/112.
Згідно з вказаним актом податковий керуючий провів опис такого майна відповідача: будівля літ «А-1», «А»-1» площею 1568,00 кв.м. за адерсою вул. Угорська, 26, м. Львів; будівля літ. «Б» площею 180,1 кв.м. за адерсою вул. Угорська, 26, м. Львів; будівля літ «А-1», «А»-1» площею 518,3 кв.м. за адерсою вул. Угорська, 26, м. Львів.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження від 09.07.2020 контролюючим органом зареєстровано обтяження, а саме податкова застава на підставі вищенаведеного акту опису будівлі літ «А-1», «А»-1» площею 1568,00 кв.м. за адерсою вул. Угорська, 26, м. Львів; будівлі літ. «Б» площею 180,1 кв.м. за адерсою вул. Угорська, 26, м. Львів.
Докази, які б підтверджували, що податковий борг в розмірі 71401,09 грн відповідачем сплачений у справі відсутні.
У добровільному порядку заборгованість відповідачем не сплачена.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пп. 41.1, 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Відповідно до пункту 14.1.156 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу вбачається, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пп.14.1.155 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов`язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
З матеріалів справи встановлено, що у відповідача наявний податковий борг перед бюджетом на суму 71401,09 грн.
Пунктом 87.2 ст. 87 Податкового кодексуУкраїни передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті 88).
Право виникнення податкової застави відповідно до пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу виникає у разі:
89.1.1. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
89.1.2. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу;
89.1.3. у випадку, визначеному впункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.2 цієї ж статті стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до абзацу другого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Таким чином, право виникнення податкової застави в виникає у разі, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Податковим кодексом визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Суд звертає увагу, що відповідно до матеріалів справи скеровані позивачем інкасаві доручення повернуті без виконання, зв`язку із тим, щ она рахунку ТОВ «Надія» відсутні кошти. Таким чином, погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності є неможливим.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Враховуючи викладене, зважаючи на доведеність позивачем наявності у відповідача податкового боргу, неможливості стягнення з відповідача вказаної суми податкового боргу за рахунок належних йому коштів, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо надання дозволу на погашення всієї існуючої суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі платника податків товариства з обмеженою відповідальністю “Надія”.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати субєкта владних повноважень, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 43968090) до товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" (вул. Угорська, 6, м. Львів, код ЄДРПОУ 20797064) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна,що перебуває у податковій заставі - задовольнити повністю.
2. Надати Головному управлінню ДПС у Львівській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі на суму податкового боргу у розмірі 71401,09 грн.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого пеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 11.05.2021.
Суддя Костецький Н.В.